ویتامین P یا روتین چیست؟


ویتامین P یا روتین یک بیوفلاونوئید است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند سیب ، چای سیاه ، مارچوبه ، گندم سیاه ، پیاز ، چای سبز ، انجیر و بیشتر مرکبات یافت می شود. روتین همچنین به عنوان ویتامین P یا Rotocid شناخته می شود. روتین حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین است که التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر دریافت آن از طریق وعده های غذایی ، می توانید از روال معمول به عنوان مکمل نیز استفاده کنید. این بیوفلاونوئید می تواند مزایای زیادی برای بدن داشته باشد که ما به آن اشاره می کنیم.

ویتامین P یا روال معمول می تواند بدن را از چند طریق محافظت کند:

از سلولهای مغزی در برابر آسیب محافظت می کند
انسداد آنزیم های التهابی (فسفولیپاز A2) مشابه کورتیکواستروئیدها اما بدون عوارض جانبی
استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد را کاهش می دهد
کاهش ایمن فشار خون بالا: بر مسیرهای مشابه داروهای مورد استفاده برای فشار خون تأثیر می گذارد.
استیل کولین را افزایش می دهد
اتصال و خنثی کردن ترکیبات سمی که در بدن در معرض تابش ایجاد می شود.

به گردش خون کمک می کند

به طور سنتی ، این روال از قدیم برای کمک به گردش خون استفاده می شده است. تصور می شود که روتین به تقویت و افزایش انعطاف پذیری عروق خونی کمک می کند. تقویت عروق خونی می تواند سلامت بدن را بهبود بخشد و به تسکین شرایطی مانند کبودی ، کشیدگی و وریدها کمک کند. همچنین شواهدی وجود دارد که می تواند به درمان هموروئید ، ناشی از تورم وریدها و بهبودی پس از جراحی برداشتن بواسیر کمک کند.

از لخته شدن خون جلوگیری می کند

تحقیقات نشان می دهد که معمول می تواند از تشکیل لخته خون در برخی از حیوانات جلوگیری کند. جلوگیری از لخته شدن خون می تواند شانس زنده ماندن فرد را افزایش دهد.

ویتامین P

کلسترول را کاهش می دهد

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد برنامه معمول می تواند به کاهش کلسترول LDL کمک کند. در یک مطالعه ، بیماران دیابتی با سابقه فشار خون 500 میلی گرم روتین یک بار در روز دریافت کردند. محققان دریافتند که سطح کلسترول LDL پلاسما در بین شرکت کنندگان کاهش می یابد.

درد آرتروز را کاهش می دهد

یکی از روالهای رایج مورد استفاده کاهش درد آرتروز است. این ماده در حفظ استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت م effectiveثر است ، که ممکن است به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی آن باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روتین عملکرد زانو را در برخی از افراد مبتلا به آرتریت بهبود می بخشد.

آنتی اکسیدان ها

این ظرفیت آنتی اکسیدانی است که به روتین اجازه می دهد تا از اندام های حیاتی در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت کند. این مولکول ها همچنین می توانند به DNA آسیب برسانند و باعث سرطان شوند. معمول ، همراه با دیگر فلاونوئیدها ، می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و از گسترش آنها جلوگیری کند.

محافظت از پوست

در یک کارآزمایی بالینی روی 40 سنین میانسالی ، یک کرم موضعی حاوی ویتامین P یا روتین باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست ، کاهش طول ، ناحیه و تعداد چین و چروک ها می شود. در همان مطالعه ، روتین باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش آسیب اکسیداتیو در سلول های پوست شد. فلاونوئیدها می توانند بدن را در برابر اشعه UV محافظت کنند. اما به طور خاص می توان از روتین در محافظت در برابر آفتاب استفاده کرد. روتین دارای اثر SPF است.

التهاب را کاهش دهید

ویتامین P یا روتین التهاب مغز را کاهش می دهد و بقای سلول های مغزی را در افراد دارای اختلال شناختی افزایش می دهد. روتین همچنین می تواند در برابر اثرات جریان خون ضعیف و استرس اکسیداتیو بر روی سلول ها محافظت کند. انواع مضر اکسیژن فعال نیز مسدود کننده اکسید نیتریک است که باعث تحریک التهاب و تثبیت فرم فعال گلوتاتیون می شود.

به ما اطلاع دهید: کپسول مولتی ویتامین معدنی Vitali Tone

کنترل دیابت

ویتامین P از لوزالمعده محافظت می کند ، گلوکز را کاهش می دهد و سطح انسولین را در موش های صحرایی دیابتی افزایش می دهد. این به بازگرداندن سطح طبیعی قند در کبد (گلیکوژن) و آنزیم هایی که قند را تجزیه کرده و ذخیره چربی را کاهش می دهد ، کمک می کند. به نظر می رسد روتین به تعادل مجدد مصرف قند و چربی در حیوانات کمک می کند. در کنار سایر آنتی اکسیدان های معمول ، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

پوکی استخوان

در موشهای مبتلا به پوکی استخوان ، روند معمول میزان تشکیل استخوان را افزایش می دهد. در ساختار استخوان ، روتین از رشد سلول های استخوان شکن یا استئوکلاست جلوگیری می کند. این سلول ها در پوکی استخوان بیش فعال هستند. روتین می تواند فعالیت سلول های استخوان ساز را افزایش دهد ، که می تواند به بازسازی استخوان ها و حفظ سلامت استخوان ها کمک کند.

موارد احتیاط

اطلاعات کافی در مورد مصرف معمول در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. همچنین از پزشک خود بپرسید که چقدر روتین روزانه باید بخورید. توصیه معمول 250 میلی گرم دو بار در روز است.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید