میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در مهره ها ، بین مهره ها ، صفحاتی از غضروف به نام ناحیه کمری وجود دارد. دیسک روستایی به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار روی مهره ها را جذب کند. دیسک روستایی دارای ساختار ژله مانند آب و پروتئین است. افراد به دلیل ناحیه کمری که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی را متحمل می شوند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. بیماری دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. وقتی دیسک بیرون می آید ، مواد دیسک بر عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح ستون فقرات کمری ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی که معمولاً با روش های غیر جراحی در مدت 6 هفته بهبود می یابد ، شفا دهد. در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از ستون فقرات از طریق شکافی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این برش ها صاف و گرد و ضخامت حدود نیم اینچ دارند. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. شامل دو جزء است:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی دیسک سخت و انعطاف پذیر است.
Nucleus pulposus. این مرکز نرم و ژله مانند دیسک است.

دیسک کمر

ناحیه کمری چیست؟

مهره های انسان شامل 24 استخوان است که مهره نامیده می شوند. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به هم متصل شده اند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ناحیه کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات ، اما معمولاً در قسمت تحتانی کمر رخ می دهد. گاهی از آن به عنوان دیسک دررفته ، متلاشی شده یا پاره شدن یاد می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد تنها پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که هسته ژله مانند به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود فشار می آورد. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. این امر به نخاع و نزدیکترین ریشه های عصبی فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، سوزن سوزن شدن و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب در اثر ساییدگی طبیعی و وابسته به سن در ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری باعث می شود که دیسک ها بیشتر دچار فتق شوند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عامل خطر

عوامل متعددی می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری بر ناحیه کمر وارد می کند.
 • فعالیت های مکرر که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های آسانسور و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانش مکرر. نشستن طولانی مدت و همچنین ارتعاش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک های شما فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و سریعتر تحلیل می رود.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد ، سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت در واقعیت
 • فشردگی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. معمولاً اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در طول دوره بهبودی خود قسمت هایی از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

اولین درمان فتق دیسک معمولاً ماهیت غیر جراحی دارد. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، دیگر از پای خود دور نشوید. وقتی فعالیت های خود را شروع می کنید ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیت های بدنی خود را ، به ویژه دراز کشیدن و بلند کردن ، کاهش دهید و کنترل کنید.
 • برای جلوگیری از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند ، فعالیتهای روزانه خود را اصلاح کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروی شبه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که به مدت 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار گرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از یک دوره درمان غیر جراحی که علائم دردناک را تسکین نمی دهد یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی روش رایج برای درمان فتق دیسک است. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک به همراه قطعات اضافی که بر اعصاب نخاعی فشار وارد می کنند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به یک روش بزرگتر نیاز باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (حدود 30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری به پشت و پاهای شما توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، در هفته های اول پس از عمل از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن خودداری کنید.

این مقاله یک تبلیغ است و محتوای آن توسط تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال این محتوای تبلیغاتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید