سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی اوقات علائم آنها مشابه است و این امر تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی سردردهای تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد بیقرار در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • فونوفوبیا
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس تپش یا ضربان در سر ، اغلب با حرکت تشدید می شود
 • درد بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول می کشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و در حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع مختلف نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند به عنوان عوامل ایجاد کننده سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل و روشهای درمانی ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی بیشتر از میگرن شایع هستند و معمولاً زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کنند. این نوع سردردها معمولاً کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی می توانند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشند.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفت شدن عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، به صورت دوره ای یا تنگ می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند باعث شکستگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند از 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد ، این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ می تواند به عوامل دیگری مانند مشکلات زیرزمینی ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید