رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و کم چرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها و چربی ها منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک به دنبال توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راه های جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات بدن در روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. بنابراین ، بدن دچار شوک می شود. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها در رژیم کتو در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند بر کلیه ها تأثیر بگذارد

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا هیچ کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی باعث افزایش خون و اسید اوریک می شود. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مصرفی بدن توسط غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتو می تواند منجر به هضم و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی از مطالعات ، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را ارائه نمی دهد. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی دارد. بنابراین ، مکمل های ضروری با امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون از طریق کربوهیدرات تامین می شود. اگر توسط افرادی که رژیم کتوژنیک آزمایش خون را رعایت کنید. کمبود هموگلوبین بسیار واضح است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن سطح بالا و پایین نداشته باشد. اگر دکتر می تواند بپیوندد رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو به سلامت استخوان ها آسیب می رساند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت که کسانی که از بیماری های زیرزمینی یا بیماری هایی مانند بیماری های کلیوی ، قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، حتماً قبل از غذا با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید