اهمیت مصرف آجیل


اهمیت مصرف آجیل

آجیل و دانه ها از غذاهای محبوب هستند و به گفته متخصصان تغذیه ، سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آنها برای سلامتی بسیار مفید است. هزاران سال است که دانه ها در هر قاره ای از جهان مورد استفاده قرار می گیرند و غذای خوبی برای انسان هستند. در این مقاله ، از سایت Dr.

دانه ها فاقد کلسترول و حاوی چربی های اشباع نشده هستند که می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. دانه ها همچنین دارای منیزیم هستند که به تقویت ساختار استخوان کمک می کند. دانه ها همچنین حاوی کروم هستند که بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. روی نیز در دانه ها وجود دارد که برای رشد و بهبود زخم ها ضروری است. منگنز ، که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند ، یکی از مواد مغذی موجود در غلات است.

دانه ها همچنین منبع خوب و غنی از ویتامین E هستند.

یک آنتی اکسیدان مهم هستند. دانه ها ، مانند همه غذاهای گیاهی ، سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که هر دو از بدن در برابر سرطان و بیماری های مزمن محافظت می کنند.
این غذای ارزشمند را می توان به صورت خام ، بو داده یا پودر شده مصرف کرد. انواع مختلفی از دانه ها وجود دارد: بادام ، فندق ، آجیل برزیلی ، آجیل ، پسته ، بادام زمینی و شاه بلوط. هنگامی که سویا خشک و تفت داده شود ، دانه نیز در نظر گرفته می شود.

نکاتی در مورد دانه ها

آفلاتوکسین:

بادام زمینی یکی از دانه هایی است که بیشتر با قالب های تولید کننده آفلاتوکسین مورد حمله قرار می گیرد. آفلاتوکسین سمی است که می تواند برای انسان سرطان زا باشد. این سم هم در بادام زمینی و هم در کره بادام زمینی یافت می شود.
ذرت ، برنج ، گندم ، سویا و ذرت خوشه ای نیز ممکن است حاوی آفلاتوکسین باشند. شرکت های بادام زمینی و محصولات آنها مسئول آزمایش آنها برای آفلاتوکسین هایی هستند که به سطوح خطرناک نمی رسند. با این حال ، محققان نگران قرار گرفتن طولانی مدت بدن در معرض آفلاتوکسین ها هستند.

آلرژی

بادام زمینی و دانه های درخت از جمله هشت ماده شایع آلرژی زا هستند. اگر والدین به غلات و حبوبات مانند عدس ، لوبیا و نخود فرنگی حساسیت داشته باشند ، احتمال دارد که فرزندان آنها به این مواد حساسیت داشته باشند. با این حال ، کسانی که سابقه حساسیت خانوادگی ندارند ممکن است به این دانه ها حساسیت داشته باشند. آکادمی آسم و آلرژی آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر سه سال از آجیل استفاده نکنند.

اهمیت آجیل در مصرف تغذیه اصفهان

شرایط محیطی

سموم دفع آفات به طور گسترده ای در تولید بذر استفاده می شود. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

اندوسولفان

استفاده از این آفت کش در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است. با این حال ، هنوز در ایالات متحده و هند برای تولید انواع مختلف بذر استفاده می شود. این آفت کش برای کارگران مزرعه و کسانی که در نزدیکی این مزرعه زندگی می کنند خطرناک است. در دسامبر 2003 ، مطالعه ای در هند نشان داد که پسرانی که در نزدیکی این مزرعه زندگی می کردند یا کار می کردند ، بعداً به بلوغ رسیدند. آزمایشات روی حیوانات نیز نشان داده است که آفت کش روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و می تواند به کلیه ها ، کبد و بیضه ها آسیب برساند. همچنین جان حیوانات و ماهیان را تهدید می کند.

سیکلوترین

این سموم ده ها سال است که در کشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که برای موجودات آبزی مضر است.

.بنشین

این آفت کش در کشت پسته مورد استفاده قرار می گیرد و نشان داده شده است که خسارت زیادی به زنبورها وارد می کند.

آترازین

این آفت کش در ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ماهی ها و قورباغه ها تحت تأثیر قرار گرفته اند و می توانند بر باروری انسان تأثیر منفی بگذارند.

دیاکینون

این آفت کش به دلیل تأثیر بر خاک مشهور است و در کشت بادام زمینی استفاده می شود و برای زنبورها و پرندگان بسیار سمی است. پس از جمع آوری دانه ها ، آنها را با متیل بروماید ، یک آفت کش سمی ضد عفونی می کنند. به احتمال زیاد ، متیل بروماید هنگام خوردن دانه ها آسیبی به شما نمی رساند. با این حال ، متیل بروماید برای افرادی که در مزرعه کار می کنند بسیار خطرناک است. همچنین به لایه ازن آسیب می رساند.

روشهای مقابله با مشکلات دانه

از سموم دفع آفات خودداری کنید

یکی از راه های جلوگیری از آفت کش ها استفاده از دانه هایی است که محصول درختان ارگانیک هستند. متأسفانه تعداد مزارع تولید کننده محصولات ارگانیک بسیار اندک است. این مزارع در آمریکا نیز بسیار کم است. محصولات ارگانیک و غذاها به گونه ای رشد می کنند که هنگام رشد سموم دفع آفات بی ضرر یا بسیار مضر برای طبیعت استفاده می شود. پرورش محصولات ارگانیک و مواد غذایی گران است. محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی به بازار عرضه می شوند و این یکی از دلایلی است که تولید و پرورش آنها فراوان نیست.

نکته ای در مورد چیزهایی که باید بخرید و نگهداری کنید

دانه ها انواع مختلفی دارند. دانه های فر را می توان برای مدت طولانی ذخیره کرد و به راحتی پوسیدگی ندارند ، فقط باید در یک مکان خشک و خنک نگهداری شوند. دانه های پوست کنده را می توان بیشتر نگهداری کرد ، مخصوصاً اگر بو داده باشند. اگر می خواهید آنها را بیش از 6 ماه نگه دارید ، آنها را در یخچال قرار دهید. همچنین می توانید دانه ها را به صورت خرد شده خریداری کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود ؛ با این حال ، هر دو گرانتر هستند و شما باید در نگهداری آنها دقت بیشتری داشته باشید زیرا می توانند سریعتر خراب شوند. توصیه می شود دانه ها را با پوست بخرید و خودتان آنها را خرد کنید. اگر علائم کپک روی دانه مشاهده کردید ، فوراً آن را بیرون بیندازید. دانه های بم بر بادام زمینی ترجیح داده شده و حاوی سم آفلاتوکسین کمتری هستند.


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و کمیت و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان کلیک کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان ارنتر


مطالب توصیه شده:

تفاوت بین بیکینگ پودر و بیکینگ پودر

از شاخص قند خون چه می دانید؟

گوشت درست کنید و بخورید

هنگام استفاده از اکریل آمید هشدار دهیددیدگاهتان را بنویسید