آنچه آنها در مورد سلامت شما نشان می دهند


مرد ناخن های انگشت خود را نشان می دهد

بدن ما شاخص های زیادی دارد ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً مستعد ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی وضعیت سلامتی و رفاه فرد هستند. ناخن های انگشتان دست یکی از شاخص هایی است که ارزیابی سلامت سیستمیک فرد و عملکرد منظم را نوید می دهد.

مردم معمولاً ناخن های خود را مرتب کوتاه می کنند اما آیا هنگام کوتاه کردن از آنها مراقبت می کنند؟ آخرین باری که واقعاً هنگام کوتاه کردن ناخن های خود نگاه کردید کی بود.

ناخن ها چه چیزی را نشان می دهند؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ناهنجاری های ناخن محرک بیماریهای خاصی است که معمولاً نمی شناسید. اما برای اینکه بدانیم چگونه آنها ناهنجاری ها را آشکار می کنند ، باید کمی در مورد طبیعی و غیر طبیعی ناخن ها بدانیم. به ما اطلاع دهید که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامتی شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن ها بر سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

معمولاً ناخن ها ظاهری کم رنگ صورتی دارند. در انتهای نزدیک صفحه ناخن یک هلال سفید به نام لونولا وجود دارد. ناخن های دست و پا در شرایط عادی عاری از افسردگی و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

وضعیتی که معمولاً به عنوان سوء استفاده سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ گرفته شده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات بزرگ کراتوهیالین است. این معمولاً رنگ صورتی کم رنگ را در بستر ناخن پنهان می کند. ظاهر لکه های سفید ممکن است در تنوع متفاوت به نظر برسد. آنها اغلب عبارتند از:

  • نقاط حفاری شده توسط Pin-point
  • پهنای باند و راه راه روی ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفیدرنگ با هرگونه آسیب به بستر ناخن وارد می شوند ، آسیب دیدگی مانند ضربه از هر جسم سخت. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکورهای غیر ضروری مکرر نیز می تواند دلیل آن باشد.

هرگونه صدمه به ناخن می تواند به صورت یک مرکز بزرگتر رخ دهد. واکنشهای آلرژیک به احتمال زیاد به صورت خوشه های ستاره ای از نقاط پراکنده ستاره ای روی ناخن ظاهر می شوند. نقاط دقیق کوچک با کمبود روی و کلسیم همراه است. ژلهای مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها دارای واکنش های شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی در ناخن های آنیکومایکوزیس شوند ، ظاهری شبیه وب سفید.

تری نیل

این میخ ها 80٪ کل ساختار ناخن را مات کننده شیشه نشان می دهند. lunula حذف شده و یک نوار کوچک از ناخن معمولی با زمینه صورتی در حدود 0.5-3 میلی متر از پهنای باند کل قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های سیستمیک زیرزمینی ، به ویژه سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب دیده می شود. در بیوپسی ناخن ، ذکر شده است که افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید عروق وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در یک نگاه ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیم و نیم به ناخن های لیندسی نیز معروف هستند. ناخن های لیندسی مرز تیز بستر ناخن را در قسمت سفید پروگزیمال و قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای دارند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن آکرال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدید شامل نیم و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شد. بیست و چهار نفر از این بیماران شواهدی از بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. الگوی سفیدی بستر ناخن و نوار ناخن دور ، قرمز ، صورتی یا قهوه ای که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال کرده است ، باید فرد را از احتمال آزوتمی آگاه کند. به نظر می رسد این الگو از میخ سفید سیروز توصیف شده توسط تری متمایز است.

لیندسی ، 1967 ، کارگردان

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke’s

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. Muehrcke اولین جفت نوارهای باریک را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف می کند. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید با کاهش سطح آلبومین سرم یعنی زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارند.

این ناخن ها دارای حالت کلاسیک پف کرده و ادم هستند که در آن فشار مداوم بر بستر ناخن زیرزمینی وارد می شود و در نتیجه با تحریک فشاری بر عروق ، خارش (قرمزی) را کاهش می دهد. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و لونول وجود دارد. آنها توسط ناخن های معمولی آبی مایل به صورتی از یکدیگر جدا می شوند. آنها هیچ گودال یا افسردگی نشان نمی دهند و معمولاً در ناخن دوم ، سوم و چهارم یافت می شوند. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط می

عموماً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. معمولاً با فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این بیماری به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین در بیمارانی که تحت جلسات شیمی درمانی منظم قرار می گیرند ، همراه است. با کشیدن ناخن خطوط می رشد کرده و از بین می روند.

کتانی بو

خطوط بو خود را به صورت مسابقه های گیر کرده روی ناخن نشان می دهند. به صورت افقی روی صفحه ناخن بچرخید. ظاهر آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. این رشد ناخن را کند می کند و کاهش رشد ناخن حدود 3 میلی متر در ماه است. انسداد تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد که به آن ظاهر حفره ای شیار دار می دهد.

ناخن به شکل قاشق

Koilonychia اصطلاحی است که از نظر پزشکی برای ناخن های افسرده یا ناخن های شکل مقعر استفاده می شود. شرط اولیه این ناخن های قاشق شکل ، کم خونی فقر آهن مزمن است. میخ ها در مرکز با لبه های برآمده و معکوس بیرونی فشرده می شوند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
از بستر ناخن جدا شده است.

میخ های چوبی

چسبیدن ناخن ها با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن شبیه قاشق خشک شده است. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور دست انگشتان است که منجر به تشکیل بیش از حد بافت همبند می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا تغییر رنگ قهوه ای-سیاه رنگ صفحه ناخن است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و معمولاً به صورت آرام یا غیر فعال هستند. همه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز و ترشح بیش از حد ملانین می شود. نژادهای رنگی تیره یعنی سیاهان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

آنیکولیز

شرایط بالینی به شل شدن یا جدا شدن ناخن انگشت یا پا از بستر زیرزمینی ناخن اشاره دارد. شل شدن از نوک ناخن شروع شده و در طول زمان در جهت خلفی به سمت انتهای پروگزیمال حرکت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هرگونه ناهنجاری در آنها علامت هشداردهنده بیماری مداوم است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن ها بود ، که جزء مهم کل معاینه فیزیکی است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید