Landtech برای قراردادهای انحصاری از Snappy هزینه می گیرد


بازیکنان Landtech می گویند که گروه SnapPay قراردادهای انحصاری با پذیرندگان منعقد می کند و در مورد حذف سایر بازیکنان ابراز نگرانی کرده اند و مدیر عامل SnapPay تأیید می کند که هیچ قرارداد انحصاری با پذیرندگان خود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، چندی پیش بود که لندتک ها در ایران زندگی می کردند و خدمات BNPL را توسط آن ها ارائه می کردند، اگرچه همتایان جهانی مانند ایفیرام و کلارنا عمر طولانی تری دارند، اما در ایران چند روزی است که ارائه می شود. این خدمات است. گروه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند به اندازه انگشتان یک دست نیستند.

از سوی دیگر آمارها نشان می دهد در حالی که حدود ۶۰ میلیون ایرانی می توانند این خدمات را دریافت کنند، همه فعالان این حوزه موفق شده اند رقمی کمتر از ۵ درصد را پشت سر بگذارند و این یعنی دریافت اعتبار خرد در ایران همچنان اقیانوس آبی است. ایران پهناور است

از سوی دیگر، اگر از مخاطبان بالقوه این خدمات در ایران چشم پوشی کنیم، به گفته کارشناسان بازار تجارت الکترونیک در ایران، بازاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی است که لندتک ها نتوانستند سهم زیادی از آن داشته باشند. در این دوره از فعالیت خود.

با این حال، هنوز به بازاری نرسیده است که به نظر می‌رسد پتانسیل عمیقی برای معکوس شدن داشته باشد، زمزمه‌هایی مبنی بر ایجاد انحصار به گوش می‌رسد و وجود تجربیات گذشته باعث شده صاحبان مشاغل توسط مار گزیده شوند و ترس از شیر و سفید داشته باشند. رگ. نوار.

صحبت از انحصار در اکوسیستم اسنپ چیز جدیدی نیست و مدت هاست که تقریباً در تمامی حوزه های فعالیت این گروه از سوی دیگر فعالان بازار متوجه اسنپ شده است.

اکنون، بازیکنان Landtech می‌گویند که اسنپ‌پی، به‌عنوان بازوی فین‌تک گروه اسنپ، اخیراً قراردادهایی با پذیرندگانش امضا کرده و آنها را ملزم به همکاری تنها با آن گروه کرده است.

رقبای اسنپ می گویند داستان به این قراردادها ختم نمی شود و این گروه حتی در مورد جریمه گیرندگانی که این بند را نقض می کنند صحبت کردند.

به نظر می رسد نگرانی در این بازار جوان کار را به یکی از اتحادیه های صنفی مهم در این زمینه کشانده است. امیر حقنگبیر، مدیرعامل لندو می‌گوید این موضوع را در کمیته لند تک سازمان اتحادیه‌های رایانه‌ای تهران مطرح کرده است و موضوع تا تغییر رویه در حال پیگیری است.

هاکرنجبر در این باره می گوید: اسنپی در این زمینه استدلال های خاص خود را دارد اما نتوانسته ما را قانع کند. این انحصار در لاندو اصلا وجود ندارد و ما مخالف این قضیه هستیم. از دست دادن این انحصار در نهایت بر مشتری و سایر مشاغل تأثیر می گذارد.

حقرنجبر ادامه می دهد: وقتی فروشگاهی را مجبور می کنید که فقط با من کار کند، همه مشتریان و فروشگاه های طولانی مدت باید شرایط لندتک را بپذیرند و همین ترکیب است که وضعیت بازار را مشخص می کند و سایر بازیگران بازار از بین می روند.

مهدی مومنی، مدیرعامل ازکیوام با بیان اینکه اسنپی اخیراً یک مدل قرارداد ویژه با فروشگاه های پوشاک ایجاد کرده است که آنها را موظف می کند فقط با این گروه همکاری کنند، می گوید: این مدل در درازمدت هم برای فروشنده و هم برای فروشنده مضر است. کاربر، و همچنین بازیگران بازار. و در شرایط فعلی حذف بازیگران نوآور ضربه بزرگی به پیکره اکوسیستم استارتاپی کشور وارد می کند.

مهدی مومنی، مدیرعامل آزکیوام

وی در پاسخ به این سوال که اگر گروهی می تواند خدمات بهتری به گیرندگان خود ارائه کند و کاربران بیشتری را برای خرید به سمت آنها بفرستد، چرا فروشگاه ها همکاری با آن گروه را انتخاب نمی کنند، می گوید ممکن است گیرنده همان گروه باشد. به خاطر داشته باشید که گروهی از کاربران چیزهای زیادی دارند.

این یک نتیجه بسیار منطقی است. اما مشکلی وجود دارد که در قراردادهای دریافت‌کننده به صورت غیرشفاف و نامشخص درباره جریمه‌ها صحبت می‌شود و مشخص نیست اگر گیرنده بخواهد با جای دیگری همکاری کند چه عواقبی در پی خواهد داشت.

مومنی در خصوص خدماتی که ازکیوام به کاربران خود ارائه می دهد، می گوید: ما به راحتی به کاربر اعتبار می دهیم که حداقل آن از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است و ۴۸ ساعت طول می کشد.

از نظر فروشگاهی، ما هیچ محدودیتی برای پذیرندگان قائل نیستیم، حتی اگر هزینه زیادی را در بخش بازاریابی خرج کرده باشیم. اما از نظر ما مهمترین رکن بازار اعتبار شبکه است که محدود است.

مومنی می‌گوید در سالی که کار با محصول Ezkiwam را آغاز کرده، ۲۵ تا ۳۰ درصد از سهم بازار را در کنار سایر بازیگران لندتک به دست آورده است.

اما Maged Hosami، مدیرعامل SnapP در مصاحبه ای این موضوع را رد کرد. حسامی می گوید این گروه به دستاوردهای خود می بالد که توانسته است در مدت زمان نسبتاً کوتاهی این رشته را در ایران متحول کند.

وی توضیح می دهد: امروز با ۲۷ فروشگاه همکاری داریم و ترافیک این گیرنده ها در این ماه دو برابر شد. بنابراین ما با پایگاه کاربران اسنپ خود و میلیون‌ها کاربر که در حال حاضر از SnapPay استفاده می‌کنند، به معرفی و توسعه این پذیرندگان کمک کرده‌ایم، و این یک هزینه بازاریابی مستقیم یا هزینه فرصت برای ما است. وقتی این کار را انجام می دهیم، طبیعتاً می خواهیم سود داشته باشیم.

مدیرعامل اسنپی تایید کرد: از نظر قانونی و قانونی، ما هرگز با هیچ پذیرنده ای قرارداد انحصاری امضا نکرده و نخواهیم کرد.

ما در واقع برای پذیرندگان خود بازاریابی می کنیم و دو پیشنهاد به آنها ارائه می دهیم. اولین پیشنهاد این است که آنها برای بازاریابی که ما برای آنها انجام می دهیم هزینه کنند و با هر ارائه دهنده ای که دوست دارند کار کنند.

اما اگر قرار بود بازاریابی توسط ما و با هزینه ما انجام شود (هزینه فرصت)، طبیعتاً ما این هزینه را برای کمک به توسعه رقبای خود پرداخت نمی‌کنیم و این یک موضوع ساده و سرراست است.

حسامی ادامه می دهد: نکته دیگر این است که ما سه ماه است که در این بازار حضور داریم و با پذیرندگان خارج از اکوسیستم اسنپ همکاری می کنیم. گروه های دیگر قبل از ما چندین سال است که مالک این بازار بوده اند و در این سال ها فرصت کافی برای جذب پذیرندگان و ایجاد روابط تجاری عمیق با آنها داشته اند.

باید از فروشگاه ها پرسید که چرا وقتی چندین سال با یک شرکت Landtech دیگر همکاری داشتند، حاضر به کنار گذاشتن آن شدند و ترجیح می دادند که به طور انحصاری با Snappy همکاری کنند.

در پایان یک بار دیگر تاکید می کنم که اندازه این بازار بسیار بزرگ است و سهم لندتک در این بازار بسیار کم است که حداقل در حال حاضر رقابت روی گیرنده آن نباشد. هنوز هزاران پذیرنده در بازار هستند که Landtek با آنها تماس نگرفته است.