Joker در بیش از ۱۰۰۰۰۰ برنامه Play Store بازگشته است


بدافزار خطرناک Joker دوباره بازگشته است و در بیش از ۱۰۰۰۰۰ برنامه نصب شده در Play Store شناسایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شرکت تحقیقاتی امنیت سایبری پرادو بدافزار جوکر را در چهار کاربرد شامل پیامک هوشمند، کنترل فشار خون، مترجم صوتی و پیام کوتاه سریع شناسایی کرده است.

گوگل در زمینه امنیت برنامه هایی که در Play Store ارائه می دهد پیشرفت کرده است. اما علیرغم تلاش‌های این شرکت، محققان امنیت سایبری به طور مرتب بدافزارهایی را شناسایی می‌کنند که خود را در پوشش اپلیکیشن‌های بی‌ضرر برای دانلود در این پلتفرم پنهان می‌کنند.

یکی از این تهدیدات بدافزار Joker بود که یک تروجان نرم افزار جاسوسی است که امکان سوء استفاده از دستگاه قربانی و نصب بدافزارهای خطرناک تر را ارائه می دهد.

اکنون این بدافزار دوباره بازگشته است و در بیش از ۱۰۰۰۰۰ برنامه نصب شده در Play Store شناسایی شده است.

شرکت تحقیقاتی امنیت سایبری پرادو بدافزار جوکر را در چهار کاربرد شامل پیامک های هوشمند، کنترل فشار خون، مترجم صوتی و پیام کوتاه سریع شناسایی کرده است.

این تیم به گوگل گزارش داده و از آن زمان این برنامه ها از پلی استور حذف شده اند، اما بیش از ۱۰۰۰۰۰ اپلیکیشن آلوده به این بدافزار نصب شده است که به این معنی است که بسیاری از کاربران در حال حاضر دچار مشکل شده اند.

محققان به کاربران توصیه کردند در صورت نصب این برنامه ها فوراً آن ها را حذف کنند، زیرا آنها دروازه ای برای نفوذ هکرها به دستگاه های اندرویدی با استفاده از انواع دیگر بدافزارها هستند.

به گفته پلیس اندروید، فروشگاه گوگل پلی با بدافزار Joker غریبه نیست.

این بدافزار اولین بار در سال ۲۰۱۷ کشف شد و به گونه ای طراحی شده است که هنگام دانلود و نصب اپلیکیشن قابل شناسایی نباشد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!