۹۰ درصد از کارت های بانکی اجاره ای برای مقاصد مجرمانه استفاده می شود


توضیحات پلیس فتا درباره مسدود شدن برخی حساب های بانکی؛

معاون فرهنگی اجتماعی نیروی انتظامی ویتا فراگا درباره ممنوعیت کارت های بانکی اجاره ای گفت: در صورتی که فردی کارت بانکی خود را اجاره می کند باید مطمئن شود که کارت وی برای مقاصد مجرمانه بوده و اولین فردی که تحت تعقیب قرار می گیرد صاحب حساب است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سرهنگ رامین پاچایی معاون فرهنگی اجتماعی پلیس وات فراغا درباره ممنوعیت و غیرفعال شدن برخی کارت های بانکی اجاره ای گفت: در حال حاضر هماهنگی خوبی بین پلیس عشایر، قوه قضائیه و قوه قضائیه وجود دارد. بانک مرکزی با تخلفات برخورد کند». ایجاد شده از حساب های بانکی

وی در ادامه به انواع کلاهبرداری اینترنتی اشاره و خاطرنشان کرد: با پدیده ای به نام لیزینگ کارت بانکی مواجه شده ایم که آفتی است که امنیت روانی و اقتصادی جامعه را تهدید می کند.

بیش از ۹۰ درصد از کارت های اجاره شده برای مقاصد مجرمانه از جمله شرط بندی، قمار، کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آنلاین کلاهبرداری است.

اکثر فروشگاه‌های اینترنتی که کلاهبرداری می‌کنند اغلب از کارت‌های اجاره استفاده می‌کنند.

مسدود کردن حساب برای جلوگیری از فعالیت مجرمانه

معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فراغه با اشاره به هماهنگی های صورت گرفته بین پلیس عشایر، قوه قضائیه و بانک مرکزی گفت: با هماهنگی های موجود بین این دستگاه ها، این مجرمان به سرعت شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی، این مجرمان شناسایی می شوند. پلیس فتا و همکاری بانک مرکزی، حساب های این مجرمان مسدود می شود.

سرهنگ بشایی تصریح کرد: در برخی موارد که فرد تصمیم به کرایه کارت بانکی می گیرد; در صورتی که مشخص شود این عمل عمدا و آگاهانه انجام شده و حساب به سرقت نرفته است، برای جلوگیری از این اقدام مجرمانه تمامی حساب های آن شخص مسدود می شود.

وی گفت: نوع دیگر کلاهبرداری این است که تعداد زیادی پرونده کلاهبرداری به دست ما می رسد.

با بررسی حساب ها متوجه می شویم که اطلاعات حساب شخص یا افراد هک و به سرقت رفته است و پول به این حساب منتقل و از آن برداشت می شود.

البته ممکن است کسی متوجه این موضوع نباشد. ما بلافاصله پس از ارسال شکایت و شناسایی این حساب ها، حساب را مسدود می کنیم.

کپی کارت های بانکی

معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس ویتا فرج با اشاره به کپی برداری از کارت های بانکی تصریح کرد: یکی دیگر از انواع کلاهبرداری ها، کپی برداری از کارت های بانکی با اسکراپر و سوء استفاده از حساب است.

با بررسی این موارد متوجه شدیم که مثلاً از تعداد زیادی حساب یک فروشگاه، پمپ بنزین، دستفروش و … پول برداشت می شود.

با اقدامات فنی انجام شده روی این حساب ها، مقصری را که ممکن است در فروشگاه، پمپ بنزین یا … باشد شناسایی کرده ایم.

این فرد با استفاده از اسکراپر از کارت های بانکی مشتریان کپی کرده و مرتکب کلاهبرداری شده است.

سرهنگ بشایی خاطرنشان کرد: با دستگیری این فرد مجبور شدیم در بازه زمانی وقوع کلاهبرداری، کارت بانکی تمامی مشتریان این فروشگاه را با هماهنگی بانک برای حفظ امنیت کاربران غیرفعال کنیم. به صاحبان حساب اطلاع رسانی می کنیم.

گاهی ممکن است بیش از ۵۰۰۰ نفر از پمپ بنزین استفاده کرده باشند، مثلاً در این مدت کلاهبرداری انجام شده است، البته ممکن است از همه حساب ها سوء استفاده نشده باشد، اما برای امنیت کاربران، همه حساب ها را غیرفعال می کنیم و از دارندگان کارت ما می خواهیم دوباره کارت ها را دریافت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه آنچه به عنوان اجاره کارت بانکی نامیده می شود نداریم، تصریح کرد: اگر فردی کارت بانکی خود را اجاره می کند باید مطمئن شود که کارتش برای مقاصد مجرمانه استفاده می شود و اولین فردی که مورد شکایت قرار می گیرد حساب است. دارنده و در برخی موارد باید تمام خسارت را خودش بپردازد.

به گفته سرهنگ پاچایی، برای جلوگیری از بدرفتاری با مردم، دارنده کارت باید تمامی خریدها را در تمامی فروشگاه ها، پمپ بنزین ها و … انجام دهد.

منبع: ایلانا