۸۷ درصد از معاملات نانوایی بهبود یافته است


مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با اجرای طرح نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی ها، ۶.۲ میلیون تراکنش از ۷ میلیون تراکنش نانوایی ها از طریق سامانه هوشمند پوشش داده شده است.

و به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در خصوص نصب دستگاه های کارت خوان هوشمند در نانوایی ها و مزیت های این دستگاه های کارت خوان، گفت: با نصب این دستگاه ها میزان آردی که به نان تبدیل شده و به مشتریان فروخته می شود. . افراد به راحتی دیده می شوند و میزان مصرف آرد کاهش می یابد. تبدیل نانوایی ها به نان مشاهده شده است، اما کل صرفه جویی در سراسر کشور نیازمند داده های جدیدی است که هنوز جمع آوری نشده است.

وی افزود: پس از اتمام نصب کارتخوان های هوشمند در سراسر کشور، فاز دوم اجرای طرح حمایت از نان هوشمند با نظر رئیس جمهور و موافقت دولت و پس از استقرار کامل اجرا می شود. از زیرساخت ها

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص طرح نان هوشمند گفت: در حال حاضر طرح نصب کارتخوان هوشمند نان در سراسر کشور اجرا شده است و از نظر تعداد تراکنش های فروش نان بر اساس دستگاه های کارت خوان هوشمند، با توجه به این موضوع. به ارقامی که به طور سنتی در گذشته وجود داشته است از حدود ۷ میلیون تراکنش روزانه نانوایی در سراسر کشور، ۶.۲ میلیون تراکنش معادل حدود ۸۷ درصد توسط دستگاه های کارتخوان هوشمند پوشش داده شده است.

جلال درباره اینکه آیا کارتخوان های قدیمی برای نانوایی ها جمع آوری شده است یا خیر، افزود: نیازی به جمع آوری کارتخوان های سنتی و قدیمی نیست و پیشنهاد می کند نانوایی ها آنها را نگه دارند، زیرا در صورت خرابی سیستم ها، آن کارتخوان ها عادت کرده اند کار مردم را شروع کنند.

وی گفت: تا جایی که ظرفیت تولید داخلی اجازه می دهد و قطعاتی که در داخل کشور تولید نمی شود و با واردات تامین می شود، توسط بانک عامل این دستگاه های هوشمند از داخل کشور خریداری می شود.

و مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه صحبت های خود درباره کسانی که نان را نقدی می خرند، گفت: خرید نان با پول به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا در کشور بسیار کاهش یافته است و از دستگاه های کارتخوان به جای نقدی استفاده می شود. نانوایی ها تا حدودی ارتقا یافته است، اما ممکن است برخی افراد کارت بانکی نداشته باشند و مجبور به خرید نان با پول نقد شوند. در این زمینه تا جایی که به یک رویه عمومی تبدیل نشود، برای نانوایانی که می توانند با دریافت وجه نقد از کارت نانوایی و کارتخوان هوشمند خرید کنند، کارت بانکی در نظر گرفته شده است.

گلال همچنین گفت: استفاده از دستگاه های کارت خوان هوشمند باعث شفافیت زنجیره تامین گندم و تبدیل آن به آرد و نان می شود و پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها رعایت می شود.

مشاور وزیر با بیان اینکه برخی نانوایی ها قیمت های متفاوتی را برای نان اعلام می کنند، گفت: در حال حاضر همه نانوایی ها از آرد نوع اول و دوم استفاده می کنند و تفاوت قیمت این دو نوع آرد در تجارت و صنعت زیاد نیست و گندم از این آردها. دو نوع آرد کیلویی ۱۲۰۰۰ تومان خریداری می شود. قبلا گندم نوع یک ۶۶۵ تومان و گندم نوع ۲ ۹۰۰ تومان بود، اما الان تقریبا همه گندم ها با همین قیمت خریداری می شود.

وی تاکید کرد: تغییری در قیمت نان و وزن خمیر نان از سوی مردم ایجاد نشده است، اما از نانوایی ها هر شب درصدی از مابه التفاوت بر اساس تعداد نانی که به مردم می فروشند، دریافت می کنند. از طریق دستگاه های هوشمند

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: استفاده از دستگاه های کارت خوان هوشمند برای نان به این صورت است که در پایان هر شب با توجه به تعداد نان فروخته شده در الگوی آرد، ۱۵ درصد به حساب نانوایان ضرب می شود، بنابراین که می تواند بخشی از افزایش هزینه تولید نان را جبران کند.

وی گفت: البته قبول داریم که پرداخت ۱۵ درصد مابه التفاوت کفاف هزینه های نانوایی را نمی دهد و احتمالاً در آینده نزدیک این رقم افزایش خواهد یافت.

گلال با بیان اینکه آیا قیمت نان برای نانوایی های آزادبیز و نانوایی های یارانه ای متفاوت است، گفت: مفهوم نانوایی آزادبیز از سال ۹۲ شروع شد، زمانی که قیمت آرد گندم نوع اول ۶۶۵ تومان و نوع دوم کیلویی ۹۰۰ تومان بود، اما در حال حاضر. گندم آزاد که نرخ ترجیحی دارد خیر، برای تجارت و صنعت، کیلویی ۱۲ هزار تومان است، یعنی بین ۱۱.۵ تا ۱۲ هزار تومان، بنابراین دیگر نان سنتی به معنای نان آزاد نداریم و این اصطلاح قدیمی است. برای نانوایی هایی که از آرد نوع اول یا دوم استفاده می کنند.

به گفته جلال، قیمت تنور با آرد نوع اول و دوم تفاوت چندانی ندارد و اگر شخصی خودسرانه قیمت نان را افزایش داده، تخلف شده است، زیرا قیمت نان برای مردم تغییر نکرده است.

منبع: فارس