۸۰ درصد تعرفه ها بین ایران و اوراسیا صفر می شود


این در توافقنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا آمده است.

با انعقاد توافقنامه الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تصویب آن در مجامع کشورهای مذاکره کننده، تعرفه ۸۰ درصدی کالاها بین ایران و سایر کشورهای عضو به صفر می رسد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از سازمان توسعه تجارت، نشست مشترک هیات ایرانی و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تجارت آزاد به منظور انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا به میزبانی اوراسیا برگزار شد. اتاق بازرگانی اصفهان و مفاد این تفاهم نامه برای تجار و فعالان اقتصادی تشریح شد.

در این نشست، مرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و موافقت‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران و تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات اوراسیا، آغاز مطالعات خود را برای تجار و تولیدکنندگان برای حضور آغاز کرد. در بازارهای اوراسیا: پس از اجرایی شدن این قرارداد تکمیلی، معامله گران باید با اطلاعات کامل و برنامه ریزی اولیه وارد بازار شوند تا با این کشورها تجارت کنند.

وی گفت: در صورت تبدیل قرارداد قبلی به توافقنامه تجارت آزاد، تعرفه تجاری حدود ۸۰ درصد کالاها بین ایران و اوراسیا صفر خواهد شد و بدیهی است که این امر تاثیر بسزایی در تجارت کشورمان خواهد داشت. چون هنوز در این مقیاس بزرگ به توافق نرسیده ایم.

سیدی ادامه داد: این توافق نه تنها صادرات کشورمان به پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را افزایش می دهد، بلکه تامین نیاز وارداتی کشورمان از بازار اوراسیا را تسهیل می کند.

با اشاره به اینکه در سال اول اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا، صادرات ما به کشورهای اوراسیا ۸۲ درصد افزایش یافت، گفت: امروز پس از حدود دو سال و ۹ ماه مجموع مبادلات تجاری ما با اتحادیه اوراسیا دو برابر شده است. .

وی افزود: پس از دو سال و نیم مذاکره در سال ۲۰۱۷، قرارداد تجارت ترجیحی را با اتحادیه اوراسیا امضا کردیم. بر اساس این قرارداد، ایران از طرف اوراسیا برای ۵۰۰ کالا و برای این کشورها ۳۹۰ کالا با کاهش تعرفه امتیاز کاهش تعرفه دریافت کرد. بخشی از تعرفه ها امتیاز می داد.

سیدی تصریح کرد: مفاد توافقنامه تجارت آزاد در حال مذاکره، علاوه بر توسعه تجارت، امکان توسعه سرمایه گذاری و تولید مشترک بین دو طرف را ایجاد می کند.

مشاور امور بین الملل و موافقتنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد صادرات در دنیا بر اساس این قراردادها انجام می شود، تصریح کرد: به عنوان مثال ترکیه با ۲۱ کشور جهان قرارداد تجارت آزاد بدون تعرفه دارد. این رقم برای کشور ما حدود ۵ درصد است و از میانگین جهانی عقب هستیم.

وی گفت: پس از انجام ۱۵ دور مذاکرات وبینار و پنج دور مذاکره حضوری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، امیدواریم ظرف سه ماه آینده تفاهم نامه جدید را امضا کنیم و سپس مجالس دو طرف باید تاییدش کن.

در ادامه این نشست، آنتون استونوفسکی، رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اظهار داشت: روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان ایران را کشوری قوی و با ثبات می دانند و همکاری اقتصادی این کشورها می تواند برای آن مفید باشد. همه طرف ها گفتند: من به همکاری بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران امیدوارم.

وی افزود: در سال ۲۰۱۸ توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اکتبر ۲۰۱۹ به بعد منعقد و اجرایی شد که منجر به پیشرفت چشمگیری در تجارت بین دو طرف شد. البته هنوز کالاهای زیادی وجود دارد که می توان وارد تجارت دوجانبه کرد. چون هنوز از ظرفیت بالا استفاده نشده است.

استونوفسکی با بیان اینکه می توان تعداد کالاهای مبادله شده بین دو طرف را به میزان قابل توجهی افزایش داد، توضیح داد: باید فعالیت های بیشتری برای ایجاد تجارت آزاد و دستیابی به تعرفه های کمتر انجام شود و این می تواند برای هر دو طرف سودآور باشد.

رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای یافتن بهترین راه حل ها برای مشکلات تجار ایرانی انجام می دهیم، گفت: برای بهبود این توافق به مذاکرات جدیدی نیاز است تا بتوانیم توافق ترجیحی را به توافقنامه تجارت آزاد تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه تلاش واقعی ما در راستای بهره برداری از ظرفیت کامل توافق است، ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ حجم مبادلات تجاری دو طرف به ۲.۴ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۱ به ۵ میلیارد دلار رسید. بر این اساس اتحادیه اقتصادی اوراسیا رتبه بندی کرد. سومین در تعامل اقتصادی با ایران.

استونوفسکی با تاکید بر لزوم تمام تلاش برای افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران گفت: حدود ۴ میلیارد دلار از حجم تجارت دو طرف مربوط به محصولات کشاورزی است و در چند سال گذشته تجارت ماشین آلات صنعتی بوده است. نیز افزایش قابل توجهی داشته است. ایران همچنین ماشین آلات، مواد فلزی و مواد معدنی را به کشورهای اوراسیا صادر کرده است.