۳۱ هزار میلیارد تومان از فوتبال وارد صدا و سیما شد


خلاصه اینکه طبق تعرفه رسمی صدا و سیما فقط برای پخش زنده ۶۰ بازی سرخابی ها در فصل جاری، تلویزیون بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد دارد. حال فرض کنید حراج تلویزیون با آنتن خود برای جذب تبلیغات بیشتر با فرض اینکه ۹۰ درصد به معنای تنها ۱۰ درصد درآمد باشد، می توان به مبلغ غیرممکن ۳ هزار میلیارد تومان دست یافت.

و به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، روز گذشته هفته سوم بیست و دومین دوره لیگ برتر انگلیس در حالی به پایان رسید که مشکلات بین صدا و سیما و فدراسیون فوتبال به ویژه تیم های استقلال و پرسپولیس همچنان وجود دارد. مشکلاتی که ریشه در مسائل مالی، قوانین و مقرراتی دارد که در این زمینه مشخص است و سال هاست در کشورهایی که لیگ های فوتبال و سایر حوزه های پرطرفدار دارند، حل شده است. شاید در روزهای اخیر اعتراض مدیران دو تیم استقلال و پرسپولیس را شنیده باشید و از طرفی قاب های کوچک و حتی روی اعصاب تلویزیونی مسابقات این دو تیم در این سه هفته را دیده باشید. قرار است کادرها علاوه بر بی احترامی به چشم میلیون ها بیننده، از کسب سهم این دو باشگاه در تبلیغات محیطی جلوگیری کنند. در این سه هفته شاهد تهدیداتی مانند ممانعت از ورود دوربین های تلویزیونی به ورزشگاه ها بودیم. تهدیدهای محقق نشده، البته به دنبال تهدید قبلی بود. شکی نیست که فوتبال در کشور ما ورزش پرطرفداری است و طبق آمار صدا و سیما، پخش این رشته از تلویزیون طرفداران زیادی دارد و بخش قابل توجهی از مخاطبان فعلی تلویزیون را مدیون پخش است. مسابقات فوتبال. از طرفی می دانیم که یکی از منابع درآمد باشگاه های دنیا حق پخش تلویزیونی است. موضوعی که در کشورهای دیگر حل شده و در یک فرآیند تعاملی صورت می گیرد و استفاده از روش ها و فناوری های جدید باعث جذابیت بیشتر این فرآیند برای عموم و سود بیشتر برای باشگاه ها و رسانه ها می شود.

بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۸ درآمد تبلیغات از پخش مسابقات ورزشی بین ۳۰ تا ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود. البته این درصد به خودی خود جنجال آفرین است و طی دو سال گذشته تلاش های وزارت ورزش برای افزایش حداقل ۵۰ درصدی سهم بی نتیجه بوده است. بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ درآمد حاصل از تبلیغات از پخش مسابقات ورزشی ۱۵۰ میلیارد تومان و به همین نسبت از ۳۰ تا ۷۰ سهم وزارت ورزش و جوانان از تبلیغات رادیو ورزش برآورد شد. مسابقه ای که ۴۵ میلیارد تومان محاسبه شد و سیدواسیما طبق قانون بودجه امسال باید این مبلغ را برای ورزش ایران می پرداخت. همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۱ درآمد حاصل از تبلیغات از پخش مسابقات ورزشی حدود ۳۱۵ میلیارد تومان برآورد شده است که باز هم به همین نسبت از ۳۰ تا ۷۰ سهم وزارت ورزش معادل ۹۴.۵ میلیارد تومان است. سهم صدا و سیما نیز معادل ۲۲۰.۵ میلیارد تومان است. «فوتبال برتر» ۳۱ مرداد به این مبارزه باستانی رفت. این برنامه با حضور هیچ کارشناسی مواجه نشد و بیشتر پاسخگوی پیام روز قبل دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود که خطاب به بیمان الجبلی رئیس سازمان صدا و سیما خواستار رعایت برخی حقوق این دو شده بود. باشگاه ها مجری برنامه مدعی شد سازمان صدا و سیما بر اساس بند «پ» ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه به وظایف خود در قبال فوتبال عمل کرده و حق پخش را به باشگاه ها پرداخت کرده است. اشاره مشاجی به قانون بر خلاف نظر وزارت ورزش در دوره مسعود سلطانی فر بود که به تصویب مجلس نمایندگان رسید. بر اساس بند «۱» تبصره ۹ و به استناد بند «پ» ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظفند آگهی تبلیغاتی را واریز کنند. درآمد حاصل از پخش مسابقات ورزشی با درجه درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ در خزانه دولت.

مصطفی محمدی، رئیس مرکز برنامه، برنامه و بودجه صداوسیما نیز در همین روز اعلام کرد: درآمدهای حاصل از حق پخش از دو سال گذشته به خزانه واریز شده و به زودی قسمت اول این درآمدها واریز می شود. . در سال ۱۴۰۱ به حساب خزانه واریز شد این جملات به معنای پایان ماجرا نیست. صادق درودگر به عنوان نماینده انجمن به شبکه خبر رفت و با نماینده صداوسیما گفت و گو کرد و سوالات جدیدی در مورد اعداد ادعایی مطرح کرد. وی در این برنامه گفت که وزارت ورزش در سال ۱۴۰۰ هفت و نیم میلیارد تومان از کمیسیون برنامه و بودجه دریافت کرده است که اگر این مبلغ به طور مساوی بین فدراسیون ها تقسیم می شد هر فدراسیون ۱۴۰ میلیون تومان دریافت می کرد! به گفته درودگر، معلوم می شود ادعای مجری برنامه های فوتبال برتر و رئیس مرکز برنامه ریزی مبنی بر پرداخت حق پخش باشگاه ها صحت دارد، اما آیا مبلغ پرداختی نیز صحت دارد؟ اتحادیه ۱۴۰ میلیون تومان؟ به غیر از فوتبال و کمی والیبال و کشتی، چه ورزش هایی می توانند قبل از پخش مسابقاتشان جذب تبلیغات شوند؟ این اعداد در مختصات شماره نقل و انتقالات فوتبال نیست. امسال چند فوتبالیست هفت و نیم میلیاردی قرارداد بسته اند؟ موضوع جالب شد. دعوا حول اعداد و ارقام گرفتار شده در وسط و چاه نفتی به نام فوتبال است که هنوز هم درآمد دارد و البته درآمدش زیاد است. صداوسیما طبق چه قانونی ۷.۵ میلیارد پرداخت کرد و مدعی شد در یک سال حق فوتبال را پرداخت کرده است؟ درآمد واقعی باشگاه استقلال و پرسپولیس از پخش تلویزیونی چقدر است؟ هزینه پخش تلویزیونی تبلیغات زنده مسابقات این دو تیم در لیگ چقدر است؟ با ما همراه باشید تا بدانید آیا این دعوا به آن اندازه که می گویند مهم است یا خیر و چه شماره هایی رد و بدل می شود؟

در سایت روزنه مسنعت می توانید از میزان تعرفه تبلیغات برنامه های رادیویی و تلویزیونی مطلع شوید. تعرفه های شبکه های تلویزیونی مختلف را می توان در این وب سایت مشاهده و در اختیار عموم قرار داد. بر اساس اعداد منتشر شده در این سایت، میانگین هزینه هر ثانیه آگهی در شبکه سه حدود ۱۵۷,۷۷۸,۷۷۵ تومان است. عدد صحیح را بدون گرد دادیم پس شکی نیست. لازم نیست دوباره آن عدد را بخوانید، درست است. به تومان است و حدود یکصد و پنجاه و هشت میلیون تومان است. موافقم، عدد بزرگی است. جالب اینجاست که این رقم تابستان گذشته ۳۳ میلیون تومان بوده است. تقریبا ۵ بار اهمیت این عدد در این است که در محاسبات خود آن را زیر عدد تعرفه در نظر می گیریم. به بقیه اعداد لیست تعرفه های شبکه سه سیما نگاه می کنیم. بهترین برنامه فوتبال که مسابقات لیگ را پوشش می دهد نیز یک برنامه خوب است. هزینه آگهی در هر ثانیه «فوتبال برتر» ۲۹۴۶۳۷۵۰۰ تومان است. مبلغی حدود سیصد میلیون تومان برای یک ثانیه. بدانید که این رقم در تابستان سال گذشته حدود ۱۴۳ میلیون تومان بوده است. تقریبا دو برابر اگر شما هم به فکر پرداخت هفت و نیم میلیارد تومان برای تلویزیون هستید، حق با شماست. به همین تعداد فکر می کردیم.

۳۱ هزار میلیارد؟

با احتساب تنها بازی های لیگ و حداقل یک بازی جام حذفی، پرسپولیس و استقلال هر کدام ۳۰ بازی برگزار می کنند و در مجموع ۶۰ بازی به صورت زنده از تلویزیون پخش خواهد شد. ۶۰ بازی را در ۳۰ دقیقه اعلام می کنیم. عدد ۱۰۸ هزار ثانیه است. حال این عدد را در میانگین تعاریف شبکه سوم ضرب می کنیم و عدد ۱۶,۹۵۶,۰۰۰,۰۰۰ به دست می آید. درست می گویید، خواندن آن کمی سخت است. بیایید عدد ۱۰۸۰۰۰ ثانیه را در میانگین تعرفه بهترین برنامه فوتبال ضرب کنیم. عدد به دست آمده نیز عجیب است. ۳۱,۷۵۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان رقم مهمی است. برای ۶۰ مسابقه و فقط پخش زنده می تواند حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان باشد. برگردیم به عددی که صداوسیما مدعی است به خزانه سپرده کرده است. هفتاد و نیم میلیارد تومان بود؟ اگر من و شما به جای مدیران این دو تیم باشیم، هر دو برای گرفتن حق خود تلاش می کنیم و فریادهایمان از این حق از دست رفته بلند و کر می شود. از طرفی شاید اگر در جایگاه RTV بودید پرسنل را کوچکتر می کردید و به طرق مختلف تمام تلاشتان را می کردید که از آن چاه نفت بریده نشوید.

پایه محاسبات ما فقط مهمترین جدول فوتبال است. دوستان رسانه ای و اهالی جدی فوتبال بهتر می دانند که برنامه های دوشنبه ورزش و مردم، شب های فوتبال در شبکه ورزش، ورزشگاه در پنج و برنامه تحلیلی در شبکه خبر نیز برگرفته از برنامه برتر است. مسابقات لیگ و مشخصا این دو تیم استقلال و پرسپولیس همچنان وجود دارد و نرخ تبلیغات این برنامه ها را می توان یافت و محاسبه کرد. ما در این گزارش میزان تبلیغات و درآمد حاصل از این برنامه ها را در نظر نگرفتیم، اما از خروجی های تقریبی این تبلیغات مطلع هستیم و سوال ما این است که سهم این دو تیم چگونه در نظر گرفته شده و آیا انجام خواهد شد؟ پرداخت شده یا نه؟ قطعا برنامه های دیگری با موضوع فوتبال در شبکه های مختلف وجود دارد که در این گزارش به آن ها نمی پردازیم.

نکته جالب دیگر درباره پخش زنده بازی استقلال و پرسپولیس این است که اگر تلویزیون بخواهد در این ساعات برنامه ای با چنین مخاطبی بسازد باید صدها میلیارد تومان برای آن اختصاص دهد. مدیران تلویزیون بهتر از همه می دانند که ساخت برنامه یا سریالی که بتواند مخاطبی برابر با بازی های این دو تیم داشته باشد کار سخت و پرهزینه ای است. این سریال ها و برنامه ها قطعا در لیست A هستند و جدای از جنبه مثبت وجودی فوتبال، باید نبود آن را نیز در نظر گرفت. جای خالی این ۶۰ بازی را باید با برنامه های جذاب پر کرد و محاسبه هزینه های آنها می تواند ضربه دیگری به مدیران تلویزیون وارد کند و آنها را مجبور به تجدید نظر در پرداخت ۷.۵ میلیاردی کند. مخاطبان فعلی تلویزیون هم فوتبال داخلی و هم فوتبال خارجی را حفظ نکردند؟ حداقل بخش بزرگی از آن مخاطبان.

درآمد ۳۱ هزار میلیارد تومانی تلویزیون از بازی های استقلال و پرسپولیس را به خاطر دارید؟ وقتی صحبت از تبلیغات تلویزیونی می شود، چیزی به نام تخفیف وجود دارد. نکته ای که مدیران بازرگانی در رد ارقام مذکور بیان کردند. حالا تصور کنیم که مثلا ۹۰ درصد از آن ۳۱ هزار میلیارد تومان به شرکت ها تخفیف داده شود (به تسویه بین موسسات و شرکت ها هم توجه داریم). باز هم عدد کمی نیست. از این سه هزار میلیارد تومان کل سهم ورزش ایران هفت و نیم میلیارد تومان می شود؟ بر اساس چه قانونی؟ سداووسیما این حق را دارد که از این چاه نفت غافل نگردد و برای کنترل آن سرنخ بکشد. آیا واقعا بینندگان تلویزیون با این اعداد حق دیدن تصاویر غیر استاندارد و کوچک را دارند؟ یک نفر در جایی باید وارد شود و یک بار برای همیشه تکلیف را روشن کند. این اعداد به کجا می روند و اگر واقعی نیستند صدا و سیما باید اعداد واقعی را به وضوح بیان کند.

خلاصه اینکه طبق تعرفه رسمی صدا و سیما فقط برای پخش زنده ۶۰ بازی سرخابی ها در فصل جاری، تلویزیون بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد دارد. حال فرض کنید حراج تلویزیون با آنتن خود برای جذب تبلیغات بیشتر با فرض اینکه ۹۰ درصد به معنای تنها ۱۰ درصد درآمد باشد، می توان به مبلغ غیرممکن ۳ هزار میلیارد تومان دست یافت.

منبع: آفتاب