یک برند قوی با ارزش ترین دارایی یک تجارت است


یک نام تجاری قوی، اگر نگوییم ارزشمندترین دارایی برای یک کسب و کار است، دارایی کلیدی است که تعیین می کند مشتریان، مشتریان بالقوه و کارکنان چگونه یک کسب و کار را درک می کنند، و یک جزء کلیدی در تأثیرگذاری بر رفتار است که در نهایت می تواند باعث ایجاد یا شکست یک کسب و کار شود. .

با این حساب، برندسازی و تبلیغات موثر قطعا یکی از مهم ترین سرمایه گذاری هایی است که مدیران کسب و کار انجام خواهند داد. خصوصاً با فضای متلاطم و نامطمئن تجاری که کشور در دهه گذشته تجربه کرده است. در عمل، بررسی برند و استراتژی آن می تواند دیدگاه جدیدی از موقعیت یک کسب و کار ارائه دهد و در نهایت به رشد شرکت ها به عنوان یک سرمایه گذاری موفق کمک کند.

برندسازی نباید به عنوان هزینه ای برای یا کمتر از بودجه بازاریابی و تبلیغات، بلکه به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. اگر یک سرمایه گذاری به درستی انجام شود، این پتانسیل را دارد که بازدهی تصاعدی در طول عمر کسب و کار داشته باشد. داشتن نام تجاری مناسب اقتدار کسب و کار را افزایش می دهد و می تواند بهترین استعدادها را به سمت کسب و کار جذب کند. با این توضیحات سخت می توان گفت که تمرکز روی برند سرمایه گذاری مناسب نیست.

با افزایش شدید هزینه های تبلیغاتی برای شرکت ها هر ساله، اهمیت سرمایه گذاری در برندها چند برابر می شود. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا برندسازی و تبلیغات یک سرمایه گذاری موفق است نه هزینه اضافی.

۱ برندها و اقدامات تبلیغاتی ارزش شرکت را افزایش می دهند

به جای اینکه این اقدامات را به عنوان یک هزینه در نظر بگیرید، آنها را یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید. سرمایه گذاری که به مدیران کسب و کار کمک می کند تا اعتبار کسب کنند یا طرفداران وفاداری را جذب کنند که مایل به پرداخت قیمت های بالاتر برای محصولات و خدمات آن شرکت هستند. همه عناصری که ارزش ویژه برند را ایجاد می کند و در عین حال شرکت را به یک رهبر بازار تبدیل می کند. در دنیایی که نوآوری یک عنصر کلیدی برای موفقیت است، اجتناب از برندسازی خود به عنوان یک شرکت جسور و مبتکر این سوال را مطرح می کند که آیا هرگز می خواهید سودآور باشید یا خیر.

همه این نکات به کسب و کار و نحوه عملکرد آن ارزش می بخشد. مدیران کسب و کار باید از خود بپرسند که آیا برند می تواند عامل موثری در دستیابی به اهداف شرکت یعنی سود بیشتر باشد؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، ممکن است زمان سرمایه گذاری در برندها برای تجارت فرا رسیده باشد.

مشتریان برندها را دوست دارند. دلایل زیادی برای این وجود دارد و مردم به شدت با برندها در سطح شخصی همدردی می کنند. مردم همیشه مایل به خرید محصولات با برند هستند حتی اگر بسیار گرانتر از برخی محصولات عمومی باشند.بنابراین رفتار مشتری یکی از مهمترین عوامل در عملکرد کسب و کار است و تاثیر مستقیمی بر نحوه درک برند دارد. اگر مدیران بر روی برندها سرمایه گذاری کنند و موفق شوند شرکت خود را از رقبای خود متمایز کنند، این امتیاز را نیز خواهند داشت که قیمت بالاتری را برای محصولات خود دریافت کنند. به طور کلی، نام تجاری به تعریف کسب و کار به عنوان پیشرو در صنعت و بهره مندی از مزایای مختلف آن کمک می کند. بنابراین، اگر مدیران بر روی برندها سرمایه گذاری کنند، به طور موثر در آینده کسب و کار خود سرمایه گذاری می کنند.

۲- برند دارای وجهه حرفه ای است

هویت برند یکی از اجزای اصلی استراتژی برند است. داشتن هویت قوی و مناسب برای هر مشتری بالقوه ظاهری حرفه ای ایجاد می کند و همانطور که می گویند اولین برداشت مهم است. برندسازی حرفه ای منعکس کننده خدمات استاندارد و حرفه ای یک کسب و کار است و در نتیجه باعث افزایش قیمت و تحقق ارزش می شود.

۳- برند مشتریان برجسته را جذب می کند

برندسازی به مدیران کسب و کار اجازه می دهد تا نوع مشتریانی را که می خواهند جذب کنند کنترل کنند.

    برندها و استراتژی ها
برندها و استراتژی ها

شرکت های موفق تحقیقات برند را برای جمع آوری اطلاعاتی انجام می دهند که به آنها کمک می کند شخصیت های خریدار را شناسایی کنند. از این طریق می توانند پیام های تجاری دقیق و هدفمندی تولید کنند و به مشتریانی برسند که به محصولات یا خدمات آنها علاقه مند هستند. با تمرکز بر مخاطبانی که دارای مجموعه ای از ارزش ها، ایده ها و نگرش های مشابه شما هستند، می توانید اطمینان حاصل کنید که پیام تجاری برند شما با مخاطبان طنین انداز می شود.

برندسازی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه بخواهند مخاطبان گسترده‌تری را جذب کنند و تا حد امکان در سطحی سطحی برای افراد زیادی جذابیت داشته باشند، پایگاه مشتریان ظریف‌تری را که احتمال خرید محصولات یا خدمات بیشتری دارند، هدف قرار دهند. این رویکرد همچنین سودمند است زیرا شرکت ها را قادر می سازد وفاداری مشتری را ایجاد کرده و مشتریان خود را به حامیان برند تبدیل کنند.

انجام تحقیقات کامل بسیار مهم است و در عین حال به حداقل رساندن هزینه های بازاریابی و تبلیغات و افزایش سود حاصل از این اقدامات به عنوان یک سرمایه گذاری ارزشمند شناخته می شود. انجام تحقیقات برند می تواند شرکت را در موقعیت قوی قرار دهد. رهبران کسب و کار می توانند در مورد مخاطبان خود تحقیق کنند: چه کسانی هستند، چه شغل هایی انجام می دهند، چه چیزی برای آنها مهم است و زندگی آنها چگونه است. آن‌ها همچنین می‌توانند به روندهای صنعت نگاه کنند: چه چیزی به خوبی مورد استقبال قرار می‌گیرد، چه محتوایی با چه محتوایی درگیر می‌شود، مردم با چه موضوعاتی درگیر نمی‌شوند و پلتفرم‌هایی که مشارکت اجتماعی بیشتری را تشویق می‌کنند. مدیران کسب‌وکار همچنین می‌توانند از رقبای خود بیاموزند: آیا کمپین‌های سرگرم‌کننده و سرگرم‌کننده تولید می‌کنند، تصور مصرف‌کنندگان از کسب‌وکارشان چیست و از کجا پوشش رسانه‌ای دریافت کرده‌اند؟

توجه به این نکته ضروری است که برندسازی به معنای سیل کردن مخاطبان با شعار، تبلیغات یا تبلیغات نیست و این امر در دراز مدت باعث جذب مشتری نخواهد شد.

۴- برندسازی هزینه های بازاریابی را کاهش می دهد

هنگامی که درک بهتری از مخاطب به دست آمد، مدیران قادر خواهند بود کمپین های بسیار هدفمندی برای مخاطبان اصلی و با ارزش خود ایجاد کنند. هویت برند جسورانه و به خوبی بیان شده، اثربخشی استراتژی بازاریابی شما را افزایش می دهد، زیرا همه تلاش ها به طور یکپارچه با هم ادغام می شوند. دستورالعمل‌های برند به ایجاد کمپین‌هایی کمک می‌کند که پیام تجاری را تقویت می‌کنند و هزینه کسب‌وکار برای ایجاد پیام‌های جدید در آینده را کاهش می‌دهد.

کمپین های جذاب، نوآورانه و به خوبی اجرا شده به طور طبیعی پوشش رسانه ای ایجاد می کنند. در نتیجه برند به صورت ارگانیک قابل تشخیص می شود و اعتبار و ماموریت برند را تثبیت می کند.بازارهای امروزی به شدت اشباع و رقابتی هستند، بنابراین اگر شرکت ها می خواهند مشتریان را جذب و حفظ کنند، باید تلاش بیشتری از خود نشان دهند. چنین وضعیت پیچیده ای با تعداد زیاد رقبا، آینده شرکت ها را ناامن می کند. شرکت های بی شماری محصول یا خدمات مشابهی را می فروشند و مشتریان باید دلیلی برای انتخاب شما نسبت به رقبا پیدا کنند.

۵- فروش آسانتر و بیشتر از اهداف برند است

برندهای به روز شده و تعریف شده راحت تر به فروش می رسند زیرا روایتی قانع کننده در هر قسمت از برند آنها بافته شده است. آنها شفاف و جذاب هستند و به آنها موقعیت مشخصی می دهند که کار را برای تیم فروش آسان می کند، زیرا برند مزیت بزرگی به آنها داده است، آنها فقط باید همان پیام را با اطمینان ارسال کنند و معامله را امضا کنند.

۶- برندسازی پیامدهای روانی دارد و بهره وری کارکنان را افزایش می دهد

همانطور که شرکت ها از برندها برای جذب و حفظ مشتریانی استفاده می کنند که ارزش های مشابهی دارند، آنها نیز سعی می کنند از رقبای خود متمایز شوند و نشان دهند که چرا کارمندان بالقوه آنها را انتخاب می کنند.

برندسازی داخلی بهره وری را افزایش می دهد زیرا ارتباط عاطفی خاصی با شرکت ایجاد می کند، به طوری که اهداف شرکت برای کارکنان مهم می شود. جدای از افزایش بهره وری، این استراتژی همچنین کارکنان شما را به سفیران برند تبدیل می کند.

نتیجه

همانطور که گفته شد، تبلیغ برندهای قوی و دستیابی به نتایج مطلوب آسان تر است. اگر مدیران کسب و کار نتوانند کسب و کار خود را به عنوان یک برند تثبیت کنند، تمام تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی آنها ممکن است صرفاً اتلاف وقت و پول باشد. بنابراین، تنها هم افزایی برندسازی و بازاریابی می تواند به طور موثر کسب و کار را رشد داده و در موقعیت یابی آن کمک کند. وجود برند برای تبیین چشم انداز و اهداف یک کسب و کار ضروری است و همانطور که قبلا ذکر شد به این سوال مهم پاسخ می دهد که هدف از داشتن یک کسب و کار چیست؟

هر عنصر استراتژی بازاریابی کسب و کار شما، از جمله وب سایت، تصاویر، لحن یا هویت شرکت شما، باید بر اساس برند تجاری آن کسب و کار تعریف شود. همچنین، هر پیام بازاریابی که برای مشتریان خود ارسال می کنید باید به گونه ای ساخته شود که ارزش های اصلی برند آن کسب و کار را منعکس کند.

با این حال، از آنجایی که ثبات در برندسازی ضروری است، داشتن مجموعه ای خاص از دستورالعمل های برند که به مدیران کسب و کار کمک می کند در مسیر درست باقی بمانند، مهم است. ناهماهنگی در کانال های بازاریابی می تواند به سرعت منجر به از دست دادن هویت برند و سردرگمی مخاطبان تجاری شود.

در پایان، اگرچه ممکن است به نظر برسد که سرمایه‌گذاری در برندها هزینه‌ای است که تنها شرکت‌های بزرگ می‌توانند از عهده آن برآیند، اما برای شرکت‌ها و مدیران آن‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری موفق و همچنین یک استراتژی خلاقانه برای تغییر قوانین ارزش آن را دارد. این بازی در تجارت و صنعتی است که در آن فعالیت می کنید.

یاسر علیزاده – مدیر روابط عمومی هلدینگ ریانمهر