یک استثنا برای ارزهای دیجیتال در این الزام


یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام کرد فعالانی مانند رمزارز در اجرای دستور شاپرک مستثنی خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شبیرک یک هفته پیش در نامه ای به مدیران شرکت های پرداخت اعلام کرد که از ۳ آبان پایانه های اینترنتی بدون این کد یا با هویتی که با صاحب کد همخوانی ندارد، از ۳ آبان ماه غیرفعال می شوند. شش هفته از تاریخ ذکر شده این پیام نیز در راستای بخشنامه چند ماه پیش دولت برای مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی است. اما در بخشنامه مذکور هیچ اشاره ای به شرکت های فناوری مالی مانند لند تک یا ارزهای رمزنگاری شده که فعالیت آنها هنوز تنظیم نشده است، نشده است. در نهایت، این لفاظی موجی از اعتراضات فعالان فین‌تک، به‌ویژه صرافی‌های ارزهای دیجیتال و همچنین جمع‌آوران خدمات پرداخت را در پی داشت.

برخی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال این دستور شاپرک را راهی برای نابودی صنعت ارزهای دیجیتال و گروهی دیگر اعلام کردند که در شرایط فعلی و محدودیت اینترنت، این پیام راه فراری برای تعطیلی فعالان این حوزه است. برای همیشه.

در ادامه این اعتراضات، کمیته راهبری اقتصاد دیجیتال طی نامه‌ای به شاپرک دستور داد تا «لزوم دریافت این مطالب توسط ایستگاه‌های اینترنتی تا ۲۴ آبان» را متوقف کند. اگرچه بسیاری امیدوار بودند که با این نامه جلوی این روند گرفته شود، اما برخی دیگر از جمله رئیس انجمن فین تک اعلام کردند که شاپرک به دلیل عدم دریافت سفارش از کارگروه اقتصاد دیجیتال، درخواستی که در این نامه ارائه شده را اجرا نخواهد کرد.

اما مرکز توسعه تجارت الکترونیک به عنوان متولی توکن الکترونیکی در کشور، اعتراض و نگرانی شرکت‌های فین‌تک در خصوص نامه اخیر شاپرک را بی‌اساس اعلام می‌کند. یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام می کند فعالانی مانند رمزارز در اجرای این دستور شاپرک مستثنی خواهند بود.

یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک با بیان اینکه قانونی که سال ها پیش در مورد PSP ها و درگاه پرداخت جدید اعمال شد، با اعتراض برخی از مردم قابل توقف نیست، اظهار داشت: این قانون از سال ها قبل به تصویب رسید. به گفته وی، در حال حاضر صدها هزار تراکنش از طریق سایت های غیرقانونی انجام می شود و باید جلوی این فعالیت غیرقانونی گرفته شود.

وی در پاسخ به نگرانی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و فناوری زمینی مبنی بر پیام جدید شاپرک و توقف فعالیت آنها، گفت: نگرانی در این زمینه وجود ندارد و راهکارهای لازم به بانک مرکزی ارائه شده و در حال هماهنگی با بانک مرکزی هستیم. بانک مرکزی در این زمینه این اعتراضات بهانه است.»

وی ادامه داد: اکنون بحث بر سر بستن وب‌سایت‌های غیرقانونی است که روزانه صدها هزار تراکنش دارند و از خدمات کمک پرداخت در این زمینه استفاده می‌کنند. به آن توجه کنید، اما صرف نظر از مذهب و آیین شما، چنین موضوعی در هیچ کشوری قابل تحمل نیست.»

وی برخی از ایرادات وارده به نامه اخیر شاپرک را غیرضروری می‌داند و اعلام می‌کند که تا کنون حتی دستیاران پرداختی که به ارزهای دیجیتال ارائه نمی‌دهند نیز اعتراض خود را آغاز کرده‌اند. به گفته وی، برخی از این اعتراضات ناشی از جریان ناسالم مالی به وجود آمده است و برخی سرمایه داران از این جریان ناسالم مالی منتفع می شوند و توقف درگاه های اینترنتی بدون نماد اعتماد برایشان سودی ندارد.

در حال حاضر ارزهای دیجیتال استثنا هستند

وی در پاسخ به اظهارات برخی از مدیران فناوری مالی مبنی بر اینکه گروهی از فعالان بازار از جمله ارزهای رمزپایه و فناوری زمین برای آنها قانونی نشده است توضیح داد و اکنون در این مورد قانونی برای توقف فعالیت آنها اجرا می شود. فعالیت ها. فعالیت‌های ارزهای رمزپایه و فناوری‌های زمینی تنظیم نشده است، بنابراین در صورتی که شاپرک به پرداخت‌کنندگان دستور دهد پایانه‌های اینترنتی که حاوی Inmad نیستند را ببندند، ارزهای دیجیتال و فناوری‌های زمینی مستثنی می‌شوند. وی افزود: در حال مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه هستیم و تلاش می کنیم امتیازاتی در این زمینه کسب کنیم و فعالان این بخش را از ابهام خارج کنیم.

وی ادامه داد: سهم درگاه‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال حتی یک درصد از این بازار نیست و ۹۹ درصد مربوط به درگاه‌هایی است که از طریق آن‌ها می‌توان فعالیت‌ها و پرونده‌های قاچاق غیرقانونی در فضای مجازی را انجام داد.

وی در پاسخ به نامه کارگروه اقتصاد دیجیتال و درخواست وزارت ارتباطات مبنی بر ممانعت از اجرای دستور شاپرک، گفت: این گونه واکنش ها چیزی جز بازی سیاسی و ژست حمایت از کسب و کار نیست.

وی در این خصوص گفت: کارگروه اقتصاد دیجیتال تقریباً یک سال پیش تشکیل شد و دارای اختیارات اضافی است، اما در این مدت مصوبه ای به نفع شرکت ها ارائه نکرده است. در حال حاضر برای مشاغل اعمال می شود.”

وی ادامه داد: اگر کارگروه اقتصاد دیجیتال به تجارت اهمیت می دهد و این همه اختیارات را دارد، چرا نمی تواند فعالیت ارزهای دیجیتال و فناوری های زمینی را تنظیم کند و در این زمینه با بانک مرکزی تعامل داشته باشد؟

وی همچنین با انتقاد از درخواست وزارت ارتباطات مبنی بر جلوگیری از ارسال پیام شاپرک به کارمزدها، اعلام کرد: اگر وزارت ارتباطات در نظر دارد به وظایف قانونی خود عمل کند و محدودیت اینترنت را متوقف کند تا شرکت ها بتوانند این کار را انجام دهند. دچار چنین ضررهایی نشوید.

این در حالی است که برخی از مدیران کسب و کار و همچنین مدیران دولتی در سایر نهادها اصرار مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بر دریافت این توکن از سمت کسب و کار را درآمد بالایی عنوان می کنند که این توکن را در اختیار فعالان فضای مجازی قرار می دهد.

ادعایی که مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیک آن را تکذیب کرد. او توضیح می دهد: “این جک است.” تعرفه این محصول مانند سایر مجوزها از جمله کارت بازرگانی دارای تعرفه مصوب است که طبق قانون تعیین می شود و وصول این تعرفه به خزانه داری عمومی می رود. بنابراین تهیه این محصول هیچ درآمدی برای مرکز توسعه تجارت الکترونیک ندارد. علاوه بر این، درآمد حاصل از این محصول به قدری کم است که در بحث اعداد و تعادل از بین می رود.