گروه خودروسازی سایپا در نمایشگاه لوازم یدکی خودرو حضور دارد


به گزارش پایگاه خبری، هفدهمین نمایشگاه تخصصی با حضور منوچهر لقی معاون حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدعلی تیموری مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، مدیران عامل شرکت های تشکیل دهنده و اعضای دولتی برگزار شد. کنسرسیوم تولیدکنندگان قطعات یکپارچه و یکپارچه: قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو در تهران افتتاح شد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی پس از افتتاح و بازدید از سالن قطعات یدکی گروه خودروسازی سایپا گفت: وزارت ایمنی سه برنامه عمده و مهم در حوزه ساخت قطعات یدکی را دنبال می کند. اولاً به دلیل اینکه ظرفیت خودروسازی با ظرفیت تولید قطعه سازی هماهنگ نیست، بنابراین علاوه بر افزایش کیفیت قطعات، افزایش ظرفیت تولید نیز برای قطعه سازان مطلوب است.

روگی افزود: برای دستیابی به سرعت و دسترسی به محصولات جدید، بخشی از طراحی قطعات به قطعه سازان منتقل شد، زیرا در گذشته قطعه سازان به درخواست خودروساز قطعه مورد نیاز را تولید می کردند و در حال حاضر قطعه سازان برای انجام طراحی و توسعه محصول جمع می شوند.

وی تاکید کرد: این کارکرد دو مزیت دارد و باعث ارزان شدن محصول نهایی و همچنین افزایش کیفیت محصول می شود و بر این اساس قطعه سازان باید گروهی واجد شرایط برای این مشکل تشکیل دهند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: موضوع مهم بعدی حرکت شرکت های قطعه سازی به سمت دانش بنیان شدن است چرا که تاکنون قطعه سازان کمتر به تولید قطعات پیچیده و عمدتاً قطعات تولید شده با فناوری متوسط ​​و در بر این اساس، قطعاً با استفاده از قانون جهش تولید مبتنی بر دانش، در گالری بعدی، شاهد تأثیرات قطعه سازان دانش بنیان خواهیم بود.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این بازدید نمایشگاه قطعه سازی را یکی از مهم ترین نمایشگاه های برگزار شده در ایران عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری و تلاش قطعه سازان به رکورد تولید بسیار خوبی در سایپا رسیده ایم. امسال.

وی افزود: در حال حاضر تولید محصولات در سایپا به طور کامل جذب و بدون زحمت کشیدن کار مونتاژ است و بیش از ۹۰ درصد ساخت داخلی انجام شده است.

محمدعلی تیموری با بیان اینکه در بحث اتحاد راهبردی سایپا و ایران خودرو قطعات به صورت مشترک تولید می شود، گفت: با این شرایط سرباره تولید قطعات کاهش می یابد و هزینه تولید نیز کاهش می یابد.

وی تاکید کرد: شرکت های دانش بنیان برای اولین بار در این نمایشگاه حضور دارند و این شرکت ها از دانش فراتر رفته و به سمت تولید پیش می روند و خوشبختانه ۴۵ شرکت دانش بنیان در این نمایشگاه حضور دارند و امیدواریم سال آینده بیش از ۳۰۰ شرکت دانش بنیان باید در این نمایشگاه شرکت کنند زیرا این شرکت های دانش بنیان می توانند بر کیفیت محصول و کاهش قیمت محصولات تاثیر گذار باشند.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: تولید در سایپا نزدیک به ۵ ماه است که عادی شده و تولید روزانه با بالاترین ظرفیت و راندمان ۹۸ درصد در حال انجام است. از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۸۹ هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان و ۵۵ هزار خودرو تکمیل شده است که از این تعداد ۴۰ هزار خودرو شماره گذاری شده و در مرحله تحویل به مشتریان است. البته به دلیل زیرساخت های حمل و نقل زمینی، تاخیر در تحویل داریم.

وی با اشاره به تامین قطعات یدکی در بازار و حضور سایپا در بازار پس از فروش گفت: حجم مالی بازار لوازم یدکی در ایران در طول سال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و سهم سایپا در پایان سال جاری است. سال دو هزار بود میلیارد تومان و هدف امسال رسیدن به بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سهم بازار است.

تیموری تصریح کرد: حدود ۲۶ میلیون خودرو در جاده های کشور تردد می کنند که تنها ۲ میلیون دستگاه گارانتی دارند و از لوازم یدکی نمایندگی ها در شبکه خدمات پس از فروش استفاده می کنند و ۲۴ میلیون خودرو برای تامین به هر کجا مراجعه می کنند. و در صورت نداشتن دانش کافی و استفاده از قطعات بی کیفیت باعث بروز حوادث می شود.

وی با اشاره به اینکه هدف سایپا از تامین قطعات یدکی استاندارد در بازار، جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و بی کیفیت به بازار است، گفت: امسال با ارائه این حجم از قطعات استاندارد به بازار کار خوبی انجام داده ایم. هدف برای سال آینده رسیدن به ۲۰ هزار میلیارد تومان لوازم یدکی اورجینال است که با این شرایط قیمت و کیفیت مناسب قطعات را ارائه خواهیم کرد.