کودکان را با مفاهیم اقتصادی آشنا کنید


سعی کنید بچه ها را با مفاهیم اقتصادی آشنا کنید نه مشکلات، اگر فکر می کنید بچه ها هیچ دغدغه ای ندارند اما بازی می کنند و بی خیال مشکلات محیط خود را نادیده می گیرند، سخت در اشتباه هستید. حتی اگر در حال بازی یا تماشای تلویزیون هستند، تمام توجه آنها به محیط اطرافشان و حرف های شما و همسرتان به عنوان پدر و مادر است، از دیرکرد پرداخت ها، حقوق بالا یا پایین والدین گرفته تا سایر مشکلات زندگی. ذهن جوان آنها توانایی حل هیچ یک از این مفاهیم را ندارد و این باعث استرس و اضطراب آنها می شود.

شرایط نابسامان اقتصادی و تأثیرات آن بر اعضای خانواده قربانی بزرگی است و آنها چیزی جز فرزند نیستند. کودکانی که هر روز قیمت گوشت و مرغ و شیر و… را جلوی صحبت والدین خود می بینند، هرگز نمی توانند مانند گذشته آرامش و آسایش خاطر را از دل گرم خانواده داشته باشند. به خصوص در شرایط اقتصادی کنونی کمتر خانواده ای را می توان یافت که دچار چنین مشکلاتی نباشد. البته منظورمان تربیت کودکان در قرنطینه بدون هیچ گونه اطلاعات و دانش مالی نیست. در عوض، به عقیده اکثریت قریب به اتفاق متخصصان در این زمینه، باید در مورد مشکلات مالی با کودکان صحبت کرد و آنها را به درک واقعی و معتبر از مسائل مالی واداشت. بله، اما آموزش و هوش مالی مسائلی است که این روزها راه و روش خاص خود را دارد و یادگیری مفاهیمی مانند پول، اقتصاد، پس انداز و استفاده صحیح از منابع مالی برای کودکان بسیار مهم است و صدها مورد وجود دارد. روش های روانشناختی به این صورت که نظریه های خود را در این زمینه ارائه کردند.

اما این بدان معنا نیست که فرزندان خود را از مشکلات اقتصادی آگاه کنیم و ناخودآگاه از سنین پایین به آنها نوعی استرس و اضطراب را القا کنیم. اما برعکس، بسیاری از کارشناسان حوزه کودک معتقدند که کودکان نباید از مشکلات مالی خانواده آگاه باشند و حتی در حضور فرزندان از مشکلات اقتصادی جامعه صحبت نکنند، زیرا باعث ایجاد اضطراب و استرس می شوند. افسردگی در کودکان رخ می دهد و می تواند اثرات مخربی بر شخصیت و روحیه آنها داشته باشد.

بنابراین بهتر است آنها را درگیر موضوعاتی نکنید که نه تنها آنها را درک نمی کنند، بلکه باعث ایجاد نوعی استرس در آنها می شوند. بنابراین، به جای ایجاد مشکلات مالی و ایجاد محدودیت های مالی برای فرزندان خود، سعی کنید نحوه مدیریت هزینه ها را به آنها آموزش دهید تا بتوانند از آموخته های خود از کودکی تا بزرگسالی استفاده کنند. آموزش پول یعنی آموزش اهمیت پول به بچه ها. آنها را در زندگی بشناسید، آنها را از بی پولی، فقر، بیکاری و آینده نترسانید.

بررسی عوامل اقتصادی بر سلامت کودکان
بررسی عوامل اقتصادی بر سلامت کودکان

البته سخنان والدین در این زمینه می تواند ناشی از دو عامل زیر باشد. پدر و مادری که از مشکلات و دردهای اقتصادی خسته شده است، مدام در خانه درباره آنها صحبت می کند یا سعی می کند با تعیین قیمت، فرزندان خود را متقاعد کند که چه نوع خریدی دارند. در واقع والدین گروه دوم می خواهند فرزندان خود را از مشکلات مالی و خانوادگی آگاه کنند تا با بیان مسائلی مانند تورم یا فشارهای اقتصادی کودک، درک و نیازهای مالی خود را با درآمد خود هماهنگ کنند.

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، هزینه بالا و فشار مالی مضاعف بر دوش هر خانواده ایرانی قابل درک است. اما اگر شغل خوبی ندارید و در نتیجه درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی خود ندارید و به دلیل مشکلات مالی از رویاهای خود دور هستید، نگران تحصیل، آینده و خیلی چیزهای دیگر فرزندتان هستید. مشکلات دیگر … را می توان در ذهن شما تحلیل و تحلیل کرد و به آنها منتقل کرد، زیرا جز استرس و تنش برای فرزندان شما چیزی برای آنها حاصل نمی شود.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی