کنکور پایان موفقیت ها نیست


کنکور پایان دستیابی به موفقیت نیست. همه ما این ضرب المثل را شنیده ایم که شکست آغاز پیروزی است، شاید شما هم کنکور را بسته به حال و هوای این روزها به یاد داشته باشید. عدم قبولی و مردودی در کنکور دقیقاً همان نقطه ای است که اکنون اکثر جوانان ایرانی در آن ایستاده اند. چرا که یک کنکور دیگر به تازگی تمام شده بود و با اعلام نتایج اولیه، عده ای از نتایج آن خوشحال و راضی بودند و عده ای هم که اتفاقاً از دسته اول بیشتر بودند، با چشمانی مضطرب و ناامید از سالن بیرون آمدند. و از نتایج کار خود راضی نیستند.

همانطور که همه می دانیم یکی از مهم ترین رویدادهای تحصیلی کشورمان ماراتن کنکور است که سال هاست برگزار می شود. تعداد زیادی از دانش آموزان که اکثراً ۱۸ ساله بودند در آن شرکت کردند و معتقد بودند که باید با این آزمون ۴ ساعته سرنوشت و آینده خود را مشخص کنند. به همین دلیل استرس و اضطراب زیادی را تجربه می کنند.

و با توجه به هر سال و پس از اعلام نتایج، عده ای به دنبال شرکت بارها و بارها در کنکور هستند، برخی دیگر پس از خروج از کنکور به دنبال کار و حرفه و البته عده ای از این دسته هستند. ، آنها با انگیزه هستند. بیشتر و بیشتر افراد فکر می کنند که به دلیل پس زمینه ذهنی به نام شکست، بازنده کامل هستند.

اگر جزو دسته دوم هستید و کنکور را تنها راه موفقیت نمی دانید، ابتدا باید ورود خود را به دنیای جدید بپذیرید. با ورود به جامعه امروزی، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید توانایی‌ها، شخصیت و روحیه کاری منحصربه‌فرد خود را در نظر بگیرید، شرایط را بسنجید و به هر یک از این راه‌ها بروید، بنابراین تجربیات و موقعیت‌های متفاوتی را برای خود ایجاد کنید.

به عنوان یک بزرگسال، اکنون می توانید علایق خود را بررسی کنید، با کمک مشاور به استعدادها و توانایی های خود پی ببرید و با فکر کردن به آن، نقاط قوت خود را یادداشت کنید. حتی در این دوره نه چندان طولانی، می توانید بر روی مشاغل مختلف پاره وقت تمرکز کنید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید. توانایی های خود را به چالش بکشید، استعدادها و خلاقیت های خود را توسعه دهید و از آنها نهایت استفاده را ببرید.

ممکن است برخی از شما به فکر راه اندازی کسب و کار خود باشید. باید به شما بگوییم که اگر شرایط ایجاد یک پروژه کوچک را دارید، پس از شروع آن نترسید، به خودتان اعتماد کنید. بسیاری از ما ایده های نو و بدیع در ذهن خود داریم که باید مطمئن باشیم که در صورت رشد و پرورش آنها به نتایج خوب و بی نقصی دست خواهیم یافت.

کنکور پایان راه نیست
کنکور پایان راه نیست

از کسب مهارت های جدید نترسید. مهارت هایی که می تواند شما را به موفقیت برساند. اگر هیچ ایده ای ندارید یا حداقل سرمایه ای برای راه اندازی کسب و کار جدید و راه اندازی ندارید، ناامید نشوید و به دنبال مهارت های جدید باشید. در جامعه امروزی، کسانی که درآمد خوب و قابل توجهی دارند، لزوما نباید کسب و کاری به نام خود داشته باشند. حتی ممکن است وجه تمایز شما با آنها در یافتن مهارت های مناسب باشد که در آن متخصص و مشهور شده اند، حرفی برای گفتن داشته باشند و تمام تلاش خود را کرده اند تا در بین بهترین ها قرار بگیرند.

در کسب مهارت می توانید با خیالی آسوده به سراغ علایق خود بروید. البته اگر اطرافیان به شما فرصتی دادند، آن را جدی بگیرید و از آن بهره ببرید. از مهارت های فنی (مثلاً: طراحی وب، جوشکاری، کابینت سازی، بسته بندی و …) گرفته تا مهارت های فنی (مثلاً: نجاری، خوشنویسی، طراحی، موسیقی و …) که ظرافت خاصی دارند. تمامی این مهارت ها تضمین می کند که شغلی مطمئن با درآمد کافی و خوب به دست آورید، پس به یاد داشته باشید که تنها در صورت داشتن انگیزه و پشتکار لازم می توانید در هر مسیری به موفقیت برسید.

مهندس فاطمه یحیی