کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و مسئول حدود 4 میلیون مرگ در سال است. دیابت فقط یک بیماری نیست بلکه یک بیماری متابولیک است که ناشی از ترشح ضعیف انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو است و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از کاهش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. انجام شده. دیابت باعث ایجاد عوارض عمده در اکثر سیستم ها و اندام های بدن می شود و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

d’Aen

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته و باعث بینایی و کوری شود. آب مروارید یا کدورت عدسی چشم یکی از بیماریهایی است که در افراد دیابتی بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که می تواند در اثر دیابت و عدم کنترل آن آسیب جدی ببیند ، شریان های مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری در فرد ایجاد می کند ، به طوری که احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

عصب

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها به ویژه پا در اثر قند خون بالا که معمولاً خود را به صورت گزگز و سوزن سوزن شدن در کف پا نشان می دهد ، آسیب می بیند.

بوده

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پاها می تواند باعث ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از حوادث و ضربه ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه

هنگامی که قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب دیده و دیالیز انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که اگر به درستی کنترل نشود می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر همراه با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی تقریباً 2 تا 4 برابر بیشتر در افراد دیابتی شایع است.

هاوت

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، خراش پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، تعریق در اندام های خاصی مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بستگی به این دارد که چرا ، چه وقت و چه مقدار غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در هر نوع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین حالت ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف اجتناب ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و برای دیابت نوع 1 از جمله تنظیم تعداد کربوهیدرات ها برای دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید