کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در افراد می شود به طوری که چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از برخی بیماری ها رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم ، همراه با استرس ثانویه ناشی از عفونت ویروسی ، منجر به بیماری کشان می شود. این عارضه ای از کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب است که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن مختل می شود) که قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم تحت حمایت دولت در اوایل دهه 1970 در بخش هایی از چین رخ داد. پدر
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک نقش داشته باشد ، نوعی آرتروز که در مناطق چین ، تبت و سیبری با کمترین میزان بروز می کند. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل برزیلی حاوی مقادیر زیادی Se (68-91 میکروگرم) است که در صورت مصرف منظم ، می تواند باعث مسمومیت شود.

مسمومیت با سلنیوم:

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه با فرمولاسیون ناخواسته است که حاوی مقادیر زیادی از آنها است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر با مصرف مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، عوارض جانبی شدیدی را تجربه کردند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم شدید گوارشی و عصبی ، سندرم تنفسی حاد ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، رعشه ، سبکی سر ، قرمزی صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB میزان Se را از طریق وعده های غذایی و مکمل ها بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرد.
جدول 3: حد فوق العاده قابل تحمل برای مصرف آنها
سن مرد باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماه 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1 تا 3 سالگی 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 ساله 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
19 سالگی تا 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر ، شیر خشک و غذا باید تنها منبع سلنیوم برای کودکان باشد.

با تکنیک های امروزی که از Selenium Health به دست آمده آشنا شوید (بدست آورید ، بدست آورید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری تمرکز می کنیم که ممکن است در آنها نقش داشته باشد. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

با توجه به اثرات سلنیوم بر ترمیم DNA ، آپوپتوز در سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن و همچنین مکانیسم های دیگر از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.
مطالعات اپیدمیولوژیک رابطه معکوس بین وضعیت و خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده نشان داده است.

بیماری قلب و عروقی

پروتئین سلنو به جلوگیری از اصلاح اکسیداتیو لیپیدها ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مصرف مکمل ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

با افزایش سن ، سرم کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن مرتبط باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

مقدار آن در غده تیروئید بیشتر از سایر مواد بدن است و سلنیوم مانند ید در تولید هورمون تیروئید و متابولیسم عملکردهای مهمی دارد.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید