کمبود سرمایه برای شروع یک کسب و کار نباید شما را ناامید کند


اگر به دنبال کسب و کار جدیدی هستید، اما کمبود سرمایه شما را ناامید می کند، سخت در اشتباهید. چرا که مطالعه زندگی بسیاری از کارآفرینان موفق و معروف دنیا نشان می دهد که برای رسیدن به موفقیت و اهدافی که در سر دارید نیاز به پول زیادی ندارید و این امر تنها با ایده های ساده محقق می شود. البته اگر با این گفته موافق نیستید چاره ای ندارید جز اینکه دست روی دست بگذارید و تا آخر عمر در یک جا بمانید.

بدون سرمایه کارم رو شروع کردم!!! عبارتی عجیب اما آشنا در بیوگرافی اکثر کارآفرینان جهان. در زمانی که افزایش هزینه های زندگی، حقوق ناکافی و درآمد کم زندگی بسیاری از افراد جامعه را با چالش مواجه کرده است، بسیاری از افراد جامعه به دنبال مشاغل جدید هستند. اما مشکل اینجاست که بدون سرمایه یا با سرمایه کم نمی توانند کسب و کاری راه بیندازند. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این واقعیت که برای راه اندازی کسب و کارتان نیازی به سرمایه گذاری زیاد ندارید، به خودی خود یک مزیت بزرگ است و انگیزه شما را برای حرکت رو به جلو افزایش می دهد. این می تواند انگیزه شما را صد برابر کند. زیرا یکی از دلایلی که افراد جرات راه اندازی یک کسب و کار جدید را ندارند ترس از شکست یا ریسک نکردن است. اما زمانی که سرمایه ای برای از دست دادن ندارید، توانایی شما برای ریسک کردن بسیار بالاتر خواهد بود.

داشتن شغل خوب یکی از مهم ترین دغدغه های هر فرد از جمله جوانان جامعه است، به عبارت دیگر هر انسانی برای رفع نیازهای مالی خود به شغل مناسب نیاز دارد. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و مشکلات اقتصادی فراوانی که همه با آن مواجه هستند، چگونه می توان با سرمایه کم و خوداشتغالی یک کسب و کار راه اندازی کرد یا کسب و کاری که کم شروع شده است؟ امروزه بسیاری از جوانان تحصیلکرده هستند که به دلایل مختلف راه اندازی یک کسب و کار مستقل و کارآفرینی را بر اشتغال ترجیح می دهند. دلایلی مانند استقلال شخصی، نداشتن کارفرما، انعطاف پذیری زمان و…

شاید معرفی کسب و کارهای کوچک بتواند به این افراد در این زمینه کمک کند. یعنی مشاغلی که با توجه به علایق و ویژگی های فردی انتخاب می شوند تا از این طریق کسب درآمد کنند. البته همانطور که گفته شد مواردی مانند زمان، سرمایه، مهارت های خاص، تجربه و … می توانند به شما در انتخاب گزینه ایده آل کمک کنند.

به یاد داشته باشید که راه اندازی یک کسب و کار کوچک با سرمایه کم قطعا ریسک کمتری دارد و در نتیجه میزان موفقیت بالاتری دارد. این عالی است، بهتر است در این راه دانش کافی کسب کنید و مطالعه کنید، زیرا قطعا یکی از اصول و روش هایی است که می تواند یک کارآفرین موفق باشد و می توانید گام های محکم تری برای رسیدن به اهداف خود بردارید. ، دانش و تجربه کافی در زمینه فعالیت شما وجود دارد، در این راه خوب است از تجربیات افرادی که در این زمینه فعال هستند بهره مند شوید. در این میان، اولین اصل این است که راه اندازی خود را با دقت برنامه ریزی کنید، هزینه ها را تخمین بزنید و همچنین بازاریابی را در مراحل بعدی بررسی کنید و سپس به تدریج اهداف بلندمدت خود را برنامه ریزی کنید.

شاید مهم ترین این دسته بندی ها که کمتر برای مدیریت آزاردهنده نیست و حتی برای شرکت های بزرگ هزینه های قابل تصور بیشتری را به همراه ندارد، کسب و کار خدماتی، تجارت و کامپیوتر، کسب و کار در منزل یا مشاغل خانگی (تولید ترشی، مربا، خشکبار) باشد. میوه، کیک و شیرینی محلی) مشاغل روستایی، پرورش گل و گیاه، خیاطی، آرایشگری، بسته بندی خشکبار و سبزیجات، ساخت عروسک های تزیینی، تولید محتوا، آموزش و…

با سرمایه اندک کسب و کاری را از خانه راه اندازی کنید
با سرمایه اندک کسب و کاری را از خانه راه اندازی کنید

بد نیست بدانید که مشاغل خانگی برای نوجوانان در همه جوامع رواج زیادی پیدا کرده است و نوجوانان زیادی در ایران و سایر کشورها از این طریق کسب درآمد می کنند. با فکر کردن به این تجارت، کسب و کار خود را با سرمایه کم راه اندازی کنید. البته ناگفته نماند که این مشاغل نیز مانند سایر مشاغل دارای مشکلاتی هستند و گاهی عواملی مانند ریسک، فعالیت و مسئولیت بیش از حد شما را خسته می کند و از ادامه کار منصرف می شود. اما با انگیزه و اعتماد به نفس بالا می توانید با چالش هایی روبرو شوید و بدانید که موفقیت در انتظار شماست و دور از آن نیستید سعی کنید کار خود را عیب یابی کنید.

به تدریج سعی کنید، می توانید از کوچک شروع کنید و به مرور زمان گسترش دهید.. هر پیروزی شما را بسیار خوشحال می کند. مشاغل خانگی سودآور بسته به رشته و فعالیت شما بین یک ماه تا یک سال طول می کشد تا به بلوغ مطلوب برسد. متاسف. پس هرگز از رسیدن به اهداف خود دست نکشید. با سرمایه ای اندک حتی می توانید یک میلیونر و کارآفرین حرفه ای شوید. نگران نباشید، اگر در کسب و کاری که با سرمایه کم راه اندازی کرده اید، یک کسب و کار بسیار منحصر به فرد و جذاب ایجاد کنید، قطعا مشتری خود را خواهید داشت. امیدوارم بهترین شغل را پیدا کنید که در آن احساس رضایت و آرامش داشته باشید.

سید مینا دیوبند – مدیرمسئول روزنامه تفاهم