کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و شما نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی این است که اگر احترام نگذارید و این سطح کلسترول بالا بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص شما ممکن است هیچ دارویی برای درمان کلسترول شما تجویز نکند ، اما شما باید رژیم خود را رعایت کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلبی سالمتر داشته باشید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن ساخته می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن هنگام خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی خود را دریافت می کند.

اما در حالت بد ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به آن فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای مختلف و رساندن چربی اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش کلیدی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده صحیح کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما کمتر از 200 باشد ، عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول بهتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد ، بسیار عالی است ، اما این با خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم ، نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه ما با اندازه گیری صحیح غذاها می توانیم اندازه آنها را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کرده و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همین شکل رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالایی دریافت می کنیم و بسیاری از مشکلات قلبی برای ما پیش می آید.

اما به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل مقدار غذای شما ارائه می دهیم.
برای اندازه گیری هر وعده غذایی می توانید به راحتی از دستان خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شود که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه دست شما است یا اگر 30 گرم نان بخورید ، باز هم اندازه کف دست شما خواهد بود. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول در خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است اما ما با خوردن غذاهای مختلف کلسترول را در بدن خود دریافت می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمالاً سطح تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از اعضای خانواده (درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین ، استفاده از تنباکو مانند سیگار و الکل در بدن کلسترول خوب را کاهش می دهد و شما را از این اختلال رنج می دهد.


این را مفید می دانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول بالا در خون

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول بالا در خون خود باشد اما آن را اصلا نمی داند. هنگامی که کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند ، سفت می شوند و در دراز مدت عروق را تنگ کرده و آنها را مسدود می کنند. به عنوان سنگ های خرد شده در شریان جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که می توانند از تجمع کلسترول در بدن جمع شوند ، تجزیه می شوند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، به لخته های خون می رسند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار مشکل زا و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شوند بروز حمله قلبی افزایش در فرد وجود دارد و حتی با گرفتگی این عروق ، خون نمی تواند به درستی به مغز برسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً شنیده اید که گفته می شود سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که گفته شد ، کلسترول بالا نشانه این نیست که فرد سریعتر متوجه می شود و درمان را شروع می کند و فقط در صورتی که بفهمد یکی از بیماریهای فوق را دارد.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد با توجه به سنشان هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش قرار گیرند و خود را بررسی کنند. همچنین ، بهترین راه برای اجتناب از آن ، پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و همیشه انجام و اجتناب از فعالیت بدنی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا اشاره کردیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دست بدهیم تا متوجه شویم کلسترول خون ما بالا است؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید به طور منظم کلسترول خون خود را چک کنند و آزمایش خون هر شش ماه تا یک سال انجام شود.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های دوره ای

حتی اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای خانواده شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. اگر نوجوان هستید و زیر 20 سال سن دارید اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

اگر به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش شود. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی خون و سطح کلسترول باید با رژیم غذایی پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و قرار ملاقات با مرکز اکسیر قلب و دیابت با الو تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید