کلاهبرداری های آنلاین تهدید کننده کسب و کار – درک اخبار آنلاین – پایگاه داده تحلیل


متأسفانه امروزه کلاهبرداری های آنلاین به قدری رایج شده است که تقریباً هیچکس حتی نام آن را نشنیده است و یک یا چند نفر از دوستان و بستگان شما دستگیر نشده اند. کلاهبرداری هایی که به هر بهانه ای و هر روز با ترفندی جدید به سراغ مردم می آید. کلاهبرداران آنلاین نه تنها افراد عادی را هدف قرار می دهند، بلکه بسیاری از مشاغل نیز در معرض خطر هستند.

دنیای مدرنیته زندگی ما را به قدری با اینترنت مرتبط کرده است که می توان گفت بدون اینترنت اکثر چیزهای زندگی امروز ما مختل می شود. در عصر امروز اینترنت پرمصرف ترین شبکه ارتباطی در تاریخ جوامع است که میلیون ها نفر در سراسر جهان در یک ثانیه از آن استفاده می کنند و استفاده از این فناوری قطعا دارای یک سری نکات منفی و مثبت است.

اما این بهبود کیفیت زندگی و افزایش سرعت تنها یک روی سکه است و از سوی دیگر راه های جدیدی برای کلاهبرداری آنلاین نیز ایجاد کرده است. تا دیروز فقط با جعل درب های بانکی، کلاهبرداران و هکرهای سایبری جیب خود را خالی می کردند، این روزها با روش های بدیع و ناآشنا، مردم عادی و بسیاری از مشاغل را به گوشه می نشینند و به راحتی از آنها سرقت می کنند. ایجاد شرایط ویژه برای جذب عموم و از همه مهمتر عدم آگاهی از جمله عواملی است که باعث گرفتار شدن بسیاری از شرکت ها می شود.

البته عدم آموزش صحیح به صاحبان مشاغل و شناخت دقیق ابزارهای پرداخت آنلاین باعث افزایش تعداد کلاهبرداری های آنلاین شده است. استارت آپ ها، کارآفرینان جوان در ارائه جزئیات بیشتر و عموم مردم به طور کلی باید نکات مهم زیر را به خاطر بسپارند. کلاهبرداری های آنلاین که به طور کلی گزارش می شوند در دسته های زیر قرار می گیرند. روش‌های اصلی کلاهبرداری عبارتند از: کلاهبرداری از حساب بانکی، کلاهبرداری از طریق سرقت یا جعل هویت، استفاده از دامنه‌های جعلی، هک پایگاه داده، اسکرپر (کارت بانکی جعلی) و فیشینگ (درگاه پرداخت آنلاین جعلی).

کلاهبرداری های آنلاین را جدی بگیرید!
کلاهبرداری های آنلاین را جدی بگیرید!

البته از آنجایی که این رشته با سریع ترین سرعت ممکن در حال رشد است، روش های کلاهبرداری نیز با همین سرعت در حال رشد و تغییر است. این روزها سرقت اطلاعات با ویروس ها و تبلیغات بسیار رایج شده است.

به این ترتیب کلاهبرداران از طریق تبلیغات و بنرهای جذاب وارد وب سایت ها می شوند. به این ترتیب توجه مشتریان را به خود جلب می کنند و با کلیک بر روی بنرها ویروس یا برنامه ای بر روی سیستم کاربر نصب می شود که می تواند اطلاعات سیستم را ذخیره کند و یا با بازکردن یک صفحه و لینک در اینترنت به صفحات دیگری که بر خلاف میل مردم باز است به این ترتیب آنها می توانند به اطلاعات خصوصی و جزئیات حساب شما دسترسی داشته باشند. دانلود چند نرم افزار رایگان نیز این قابلیت را دارد که اطلاعات شما را ذخیره کند. برای جلوگیری از این شرایط، مطمئن شوید که آنتی ویروس، تروجان و نرم افزار امنیتی را روی سیستم خود نصب کرده اید. در فضای مجازی هر اقدامی باید با نهایت احتیاط انجام شود صاحبان مشاغل باید مراقب پیامک یا ایمیل های حاوی لینک پرداخت برای پرداخت قبوض و … باشند. زیرا گاهی اوقات کاربران بر روی این لینک ها کلیک می کنند و به درگاه های جعلی (فیشینگ) برده می شوند و اطلاعات آنها از طریق آنها به سرقت می رود.

مراقب پیوندهای ناشناس باشید و هرگز آنها را باز نکنید. ترفند جدید این روزها خالی کردن حساب ها به بهانه برنده شدن در قرعه کشی است. در این روش کلاهبرداران به بهانه قرعه کشی شماره تماس مشتریان را در سایت ها جمع آوری می کنند و با تماس یا پیامک دادن به شما راه را برای کلاهبرداری باز می کنند. صاحبان مشاغل باید توجه ویژه ای به این حوزه داشته باشند و سعی کنند اطلاعات خود را در این زمینه دائما به روز کنند تا در دام این کلاهبرداران حرفه ای و باهوش نیفتند.

مصطفی یحیی – کارشناس ارشد علوم هنری