کشاورزی و کارآفرینی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟


کارآفرینی در کشاورزی یکی از بخش هایی است که در کشور ما مغفول مانده است. متاسفانه نرخ اشتغال در بسیاری از روستاهای حاصلخیز کشور بسیار پایین است و همین امر باعث شده تا سیل عظیمی از جوانان به دنبال کار به شهرهای بزرگ بروند. این در حالی است که کارآفرینی در این بخش یکی از سودآورترین حوزه‌های کارآفرینی است و می‌تواند صدها و حتی هزاران نفر را در روستاها استخدام کند.

کارآفرینی و کشاورزی دو واژه ای هستند که کمتر در کنار هم دیده می شوند. در حالی که بخش تولیدی مانند کشاورزی می تواند بستری برای هزاران کارگر متخصص و واجد شرایط باشد. هدف از گسترش دانشکده های کشاورزی و تربیت نیروهای تحصیلکرده توسعه کشاورزی در کشور بود.
اما متاسفانه در این زمینه با آمارهای متناقضی مواجه هستیم. فارغ التحصیلان رشته فوق بالاترین نرخ بیکاری را دارند و این در حالی است که بسیاری از زمین های کشاورزی حاصلخیز چشم به راه نخبگان و فارغ التحصیلان این رشته هستند و همچنان به قدیمی ترین روش های ممکن در حال کشت هستند.

صلاحیت ها و توانایی های عملی فارغ التحصیلان رشته های مذکور برای تحول بخش کشاورزی هرگز کافی نبوده است. شاید یکی از مهم ترین دلایل آن نبود ارتباط مناسب بین محیط واقعی روستاها و بخش کشاورزی و آموزش عالی کشور باشد.
در این میان کسب درآمد از این رشته دانشگاهی مستلزم آگاهی از روش های جدید و مدرن آن در دنیا است و البته اولین قدم برای کارآفرین شدن در حوزه کشاورزی علاقه است. عواملی مانند مالکیت زمین و سرمایه البته می تواند بستر فعالیت های کارآفرینی را در این زمینه روان تر کند. به همین ترتیب از کارآفرینی دانشگاهی در کنار علوم دانشگاهی به عنوان محرک دوگانه رشد در اقتصاد دانشی یاد شده است. اگر شما نیز به فعالیت های کارآفرینی در این صنعت علاقه دارید، پس باید بدانید که ایده های کسب درآمد در کشاورزی بسیار متنوع است. از راه اندازی گلخانه های مختلف تا پرورش بسیاری از گیاهان دارویی و خالص. هر فردی می تواند به بهره برداری صحیح و حداکثری از بسیاری از اراضی کشاورزی بهره برداری نشده منجر شود.
کافی است با مطالعه دقیق اقلیم منطقه ای آن روستا و اراضی آن و انتخاب محصولات مناسب با شرایط محیطی آن شروع شود. به عنوان مثال، پرورش کینوا را در نظر بگیرید. در حال حاضر کشور ما شرایط آب و هوایی مناسبی ندارد. هوای گرم و کمبود آب، کشت بسیاری از انواع گیاهان، غلات و حبوبات را محدود می کند. گیاهی مانند کینوا در شرایط آب و هوایی سخت به خوبی رشد می کند و به آب زیادی نیاز ندارد. کشت گیاهانی مانند چغندرقند، پنبه، ذرت و غیره که در بازارهای بین المللی تقاضای بالایی دارند، می تواند برای کارآفرینان حوزه کشاورزی بسیار مفید باشد. کارآفرین می تواند با صادرات میوه و سبزیجات به کشورهای همسایه سود خوبی به دست آورد. فعالان این حوزه به خوبی می‌دانند که کشاورزی برای اجرا به هزینه کمی نیاز دارد. تجارت کشاورزی به نوبه خود یک تجارت سودآور و کم هزینه است. البته ایده های کم هزینه و سودآور از طریق کشاورزی نه تنها در روستاها بلکه در شهرها نیز قابل اجراست. در کشاورزی شهری می توان کشت، فرآوری و توزیع مواد غذایی را در داخل یا اطراف شهر یا شهر انجام داد و در کنار آن کارهای دیگری مانند دامداری، موجودات آبزی و باغداری نیز انجام داد.
سرمایه گذاری در ترویج کشت و صادرات محصولات زودبازده برای کارآفرینان کشاورزی، فرصت رقابتی بسیار خوبی را برای ما در بازارهای جهانی فراهم می کند. بنابراین گسترش دامنه تبلیغات و تمرکز بر افزایش ارزش افزوده محصولات و فعالیت های کارآفرینانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهندس امین الرشیدی