کدام کارتخوان ها غیرفعال می شوند؟


بر اساس مجله ویژه مبارزه با فرار مالیاتی کارتخوان ها و حساب های اجاره ای، کدام کارتخوان ها غیرفعال می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی گشت ویژه ای را علیه دستگاه های کارتخوان و حساب های اجاره ای آغاز کردند و هدف از این اقدام جلوگیری از فرار مالیاتی است.

رویه ای که باعث شده برخی از شرکت ها به جای استفاده از کارتخوان های فروشگاهی، خریداران و مشتریان را ملزم به انتقال وجه از کارتی به کارت دیگر کنند.

در واکنش به این اقدام داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد که کارت به کارت نیز مالیات فروشنده است.

همزمان مدیرعامل شاپرک از غیرفعال شدن ۳۵۰ هزار دستگاه کارتخوان فروشگاهی به دلیل عدم ثبت نام در سامانه مالیاتی خبر داد و یک مقام انتظامی نیز از غیرفعال و مسدود شدن برخی حساب های بانکی خبر داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اعمال قانون جدید مالیاتی بر پایانه های تجاری اعلام کرد: از سال گذشته ساماندهی سامانه انتقال وجه و شفاف سازی انتقال وجوه به مشمولان، پرداخت در دستور کار قرار گرفت. دروازه ها پایانه‌های ذخیره‌سازی و پایانه‌های بایگانی گنجانده شده است ما تقریباً به طور کامل مالیات سیم‌کشی داریم و ۷.۲ میلیون پایانه پرداخت به پرونده‌های مالیاتی متصل شده‌اند.

وی افزود: ۳ میلیون دستگاه پرداخت کنسل شده و دستگاه های خودی نیز از کار افتاده و در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه پرداخت شناسایی نشده اند و با دستور بانک مرکزی ماه آینده غیرفعال می شوند.

تفکیک حساب های شخصی و تجاری

منصور با اشاره به تفکیک حساب شخصی و تجاری گفت: زمانی که مغازه ها را ساماندهی کردیم، متأسفانه برخی فعالان اقتصادی باعث آسیب مردم شدند. از آنجایی که افراد مجبور بوده اند به جای استفاده از این پایانه ها، مبلغ مورد نیاز را از کارت به کارت یا حساب به حساب دیگر انتقال دهند، اما با جداسازی حساب های شخصی و تجاری، حساب های تجاری را مانند پایانه های فروشگاهی می دانیم که نشان دهنده فعالیت است. این امر به صرفه خواهد بود.

سازمان امور مالیاتی تایید کرد: بانک مرکزی طی یک ماه آینده آیین نامه تفکیک حساب های تجاری و شخصی را ابلاغ می کند. کسانی که بیش از تعداد و مقادیر مشخصی در ماه از حساب های تجاری شخصی خود استفاده می کنند، به عنوان حساب های تجاری یا مشکوک شناسایی می شوند و ما از این حساب ها نیز مالیات می گیریم.

در عین حال، کاظم دهقان، مدیرعامل شاپرک با اشاره به بلاتکلیفی یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارتخوان فاقد پرونده مالیاتی، گفت: امروز ۳۵۰ هزار دستگاه کارتخوان غیرفعال می شوند و در سه مرحله بعدی، تمامی دستگاه های جانبی به پرونده مالیاتی متصل نمی شوند. غیرفعال می شود. ماه آینده غیرفعال می شود.

منبع: تجارت نیوز