کاهش ۷۰ درصدی فروش کسب و کار اینترنتی به دلیل انحلال


رئیس انجمن ملی کسب و کارهای مجازی از کاهش ۴۰ تا ۷۰ درصدی فروش شرکت های اینترنتی متوسط ​​و کوچک به دلیل انحلال خبر داد.

فرشاد وکیل زاده رئیس فدراسیون کشوری کسب و کارهای مجازی با اشاره به فیلتر شدن شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام گفت: شرکت های بزرگ به طور متوسط ​​حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش فروش دارند و در شرکت های متوسط ​​و کوچک ما شاهد کاهش ۴۰ تا ۷۰ درصدی در فروش بوده ایم، البته در بازارهای سنتی و شرکت های واقعی هوافضا نیز شاهد کاهش فروش بوده ایم.

وکیل زاده شرکت های اینترنتی را به دو دسته مجزا تقسیم کرد و افزود: دسته اول شرکت هایی هستند که فعالیت خود را بر روی وب سایت ها یا اپلیکیشن ها متمرکز می کنند و دسته دوم شرکت هایی هستند که فعالیت خود را بر روی شبکه های اجتماعی متمرکز می کنند و مختص اینستاگرام هستند. البته فعالان اینستاگرام را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، بخشی که یک وب‌سایت یا اپلیکیشن را به همراه صفحه اینستاگرام خود راه‌اندازی می‌کنند و بخشی که فقط فعالیت آن‌ها را در صفحات اینستاگرام ردیابی می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر فعالان دسته اول به دلیل اینکه زیرساخت های خود را به داخل کشور منتقل کرده اند، به دلیل کاهش سرعت اینترنت بین المللی یا فیلتر شدن شبکه های اجتماعی، مشکل جدی یا آسیب مستقیمی را تجربه نکرده اند. اما دسته دوم که شامل صفحات کوچک است، معمولاً سایت یا برنامه جداگانه ندارند، یک مشکل اساسی داشتند. البته در دسته اول شرکت های کوچکی هم هستند که سرور یا هاست آنها خارج از کشور است و زمانی که اینترنت محدود بود دچار مشکل شده و از کار افتاده بود.

وکیل زاده با اشاره به کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تراکنش های مالی، گفت: ارسال مرسولات پستی توسط شرکت ملی پست بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته و برخی گزارش ها حاکی از کاهش ۱۰۰ درصدی برخی شرکت های اینستاگرامی است. به عبارت دیگر، فروش آنها صفر بود.

رئیس فدراسیون ملی کسب و کارهای مجازی با طرح این سوال: چگونه می توان آمارهای مختلف را در زمینه کاهش فعالیت کسب و کار اینترنتی تحلیل کرد؟ وی اذعان داشت: بیشترین کاهش فروش مربوط به مشاغل متوسط ​​و کوچک است و به همین دلیل آمار کاهش تعداد تراکنش های پرداختی یار بیشتر از کاهش محموله های پستی است، دلیل آن این است که اساساً اکثر مشتریان پرداخت یار هستند. همان کسب و کار، چیزهای کوچکی هستند، علاوه بر این، بیشترین افت فروش برای فعالان اینستاگرام مربوط به کسانی است که وب سایت یا اپلیکیشنی در کنار صفحه خود نداشتند و در حالی که صفحه بسته بود. شبکه های اجتماعی و VPN ها، فروش آنها نزدیک به صفر بود.

وی با اشاره به اقدامات فدراسیون ملی کسب و کارهای مجازی با تمرکز بر پیگیری مشکلات کسب و کارهای کوچک و متوسط، تصریح کرد: برای جبران خسارت وارده به فعالان اقتصادی، بسته های حمایتی اقتصادی را برای دستگاه های مختلف دولتی پیشنهاد دادیم. برای جبران بخشی از خسارات وارده به شرکت‌ها از یارانه‌های دولتی، انتظار داریم در سالی که «تولید، دانش و اشتغال‌زایی» نامیده می‌شود، دولت حداکثر حمایت لازم را از این بخش انجام دهد.

رئیس کنفدراسیون مرکزی کسب و کارهای مجازی در پایان تاکید کرد: در مذاکرات انجام شده سعی شد از کمک های دولت به شرکت ها حداقل در ۴ بخش استفاده شود: ۱. تسهیلات کم هزینه و بلندمدت با تضمین، ۲. اعتبارات مالیاتی. یا کسورات، ۳. معافیت یا کسورات مربوط به نهاد تامین اجتماعی از جمله حق بیمه کارگران این بخش، ۴. ارائه بسته های تبلیغاتی رایگان یا کم هزینه در رسانه ها اعم از صدا و سیما یا فضاهای شهری.

لینک کوتاهلینک کپی شد!