کاهش ۶۰ درصدی زباله خطوط تولید مسافر در ایران خودرو


معاون تولید خودرو گروه صنعتی ایران خودرو از کاهش ۶۰ درصدی زباله خطوط مسافربری اعم از شاسی، رنگ و سالن های مونتاژ در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: کاهش ضایعات، که بخش عمده آن ناشی از تولید بدون کسری و ترانزیت مستقیم است، یکی از مصادیق افزایش بهره وری در ایران خودرو است.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ علیرضا بختزمه تولید را کامل و بدون کسری مشخص در افزایش ۲۵ درصدی کیفیت محصولات دانست و گفت: ترافیک مستقیم قبل از خروج خودرو از خط تولید، فرآیندهای تولید را تکمیل کرد و به این ترتیب ایرادات احتمالی در فرآیندها به وجود آمد. و دینامیک خودرو خودرو قبل از عرضه به بازار و تحویل به واحد فروش تست و بررسی می شود.
معاون تولید خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو افزود: در شاخص هایی مانند بازرسی قبل از تحویل، روند ارتقای کیفیت محصولات مشهود است و نتایج نظرسنجی مشتریان و ارزیابی خودروها پس از تحویل قطعا موید این مشکل است.
به گفته وی، با توجه به اصلاحات و اقدامات انجام شده در شاخص های کیفی، موتور و گیربکس تارا گارانتی شده و ایران خودرو با اطمینان محصولی بی عیب و نقص را به مشتریان ارائه می دهد.
بختزما افزایش بهره وری را نتیجه تولید کامل و حذف خودروهای معیوب دانست و گفت: با لغو فرآیند بازگرداندن خودروهای معیوب به خطوط تولید برای تکمیل، از اتلاف منابع مالی و انسانی در این بخش جلوگیری می شود.
وی تصریح کرد: با این رویه تمام نیروهای تولیدی در خطوط تولید متمرکز شدند تا بهره وری بیشتر و تیراژ افزایش یابد. عملیات، از جمله S5 و سیستم لجستیک جدید.
معاون تولید خودرو گروه صنعتی ایران خودرو افزود: خطوط به گونه ای تغییر می کند که از قرار دادن سکوهای عظیم در کنار خط و تبدیل آنها به سوپرمارکت که بر اساس نیاز عرضه و تغذیه می شود، خودداری شود. این روش میدان تولید را باز می کند و تحرک اپراتور را کاهش می دهد و در نتیجه بهره وری منابع انسانی را افزایش می دهد.
وی با اشاره به اینکه آموزش و نصب این سیستم در سالن های تولید انجام می شود، گفت: تا پایان سال این سیستم به طور کامل در خطوط تولید نصب می شود.
بختزما با بیان اینکه در آینده نزدیک برای دستیابی به تولید ناب و کارآمد بخشی از فعالیت های جانبی تولید در خطوط تولید متمرکز می شود، گفت: همه این اقدامات حاصل عبور و تمرکز مستقیم واحدهای تولیدی است. در تولید، بهره وری و کیفیت افزایش می یابد.
وی با اشاره به میزان خودروهای دارای کسری گفت: در حال حاضر در تمامی سایت های تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو کمتر از ۲۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی زمینی وجود دارد و این تعداد در سایت مرکزی کمتر از ۳ هزار دستگاه است و بر اساس برنامه ریزی ها این است. این رقم تا پایان مرداد ماه به صفر خواهد رسید.
معاون تولید خودرو گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به برنامه های ایران خودرو برای تعطیلات تابستانی پیش رو خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی به دلیل محدودیت های برق و انرژی، برخی از سایت ها اقدام به جمع آوری خودروهایی می کنند که با کمبود قطعات مواجه هستند.
وی افزود: این تعطیلات زمان مناسبی برای بازسازی، بهسازی و برخی تغییرات لازم در خطوط تولید و همچنین تعمیرات پیشگیرانه تجهیزات است چرا که نگهداری و تعویض قطعات یدکی این تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و با انجام این اقدامات می توان به این مهم دست یافت. اهداف تولید و آماده سازی در نیمه دوم سال.