کاهش نیم تریلیون دلاری ارزش شرکت های فین تک


مقایسه ارزش فعلی شرکت های فین تک با اوج ارزش گذاری آنها در سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که نزدیک به نیم تریلیون دلار از ارزش گذاری های فین تک در سال جاری از دست رفته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شروع اپیدمی کرونا و افزایش گسترده استفاده از خدمات دیجیتال منجر به افزایش ثبت عرضه های اولیه عمومی در بین شرکت های فناوری مالی در سال ۲۰۲۰ به ویژه در ایالات متحده شد. داده های CB Insights نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۰ ۳۰ فین تک در ایالات متحده ثبت شده است.

با این حال، رویدادهای اقتصاد کلان، مانند افزایش تورم جهانی و در نتیجه افزایش نرخ‌های بهره، این ایده را به چالش کشیده است که همه‌گیری ویروس کرونا پذیرش خدمات مالی دیجیتال را تسریع می‌کند.

همچنین باعث شده است که سرمایه‌گذاران بیشتری مدل‌های تجاری آزمایش‌نشده و عدم سودآوری در برخی شرکت‌های فین‌تک را زیر سوال ببرند، که احساسات سرمایه‌گذاران را در این بخش کاهش داده است.

تحلیل فایننشال تایمز نشان می‌دهد که قیمت سهام فین‌تک فهرست‌شده در سال جاری ۵۰ درصد کاهش یافته است، تقریباً دو برابر نرخ کاهش در بازار عادی، و نزدک کامپوزیت ۲۹ درصد نسبت به مدت مشابه کاهش یافته است.

علاوه بر این، ارزش بازار فین تک در سال ۲۰۲۲ ۱۵۶ میلیارد دلار کاهش یافت. این رقم حدود ۴۶۰ میلیارد دلار کمتر از بالاترین ارزش تجمعی بازار فین تک است.

دن دیلو، تحلیلگر میزوهو، می‌گوید که شرکت‌های فین‌تک، به‌ویژه شرکت‌های پرداخت دیجیتال، اولین بخشی از بخش فناوری بودند که پس از همه‌گیری ویروس کرونا از آن بهره‌مند شدند، زیرا شهروندان در خانه ماندند و مجبور بودند آنلاین خرید کنند. وی گفت: اکنون این اداره بیش از هر بخش دیگری اشتباهات را تصحیح می کند.

با این حال، Delo همچنین معتقد است که در نیمه دوم سال بسیاری از شرکت های فین تک به حالت عادی باز خواهند گشت.

مترجم: فرزانه اسکندریان

منبع: فینکسترا

لینک کوتاهلینک کپی شد!