کارآفرینان در همه جوامع جایگاه بالایی دارند


کارآفرینان در همه جوامع در جایگاه بالایی قرار دارند، برنامه های تلویزیونی، رسانه ها از تلویزیون تا رادیو و ده ها رسانه دیگر هر روز از مزایای کارآفرینی صحبت می کنند و سعی می کنند جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی را به فعالیت های کارآفرینانه ترغیب کنند. اما کارآفرینان هنوز در ویرانه‌ها و محدودیت‌ها زندگی می‌کنند، آنها آمار جوانان تحصیلکرده بیکار را بررسی کرده‌اند که روزهای خود را در خانه به انتظار شغل پشت میز می‌گذرانند و به دنبال درمان در فعالیت‌های کارآفرینی هستند. انتقاد و درک نادرست از واژه کارآفرینی ما را بر آن داشته تا مفهوم کارآفرینی را برابر با ایجاد شغل بدانیم، در حالی که کارآفرینی مفهومی فراتر از اشتغال مانند خلاقیت و نوآوری، ایجاد و توسعه رفاه اجتماعی و تولید ثروت است و صرفاً با این مفهوم سروکار دارد. ایجاد شغل به عنوان مانعی که از پرداختن به نتایج مثبت دیگر برای کارآفرینی جلوگیری می کند.

اگرچه می توان روزها و هفته ها در مورد مزایای فعالیت های کارآفرینانه صحبت کرد، اما آنچه در واقع با آن مواجه هستیم مشکلات و محدودیت هایی است که کارآفرینان با آن مواجه هستند. موانع و مشکلاتی که تنها بخش کوچکی از آن در شرایط مختلف از جمله شرایط اقتصادی، افزایش و کاهش نرخ ارز و صدها موقعیت دیگر به تنهایی می‌تواند بسیاری از افراد را از کارآفرینی یا ارضای سایر مشاغل معمول منصرف کند.

امنیت شغلی یکی از عواملی است که فعالیت های کارآفرینی را در افرادی که ممکن است کمتر مورد توجه قرار گرفته اند محدود کند. همه افراد در هر شغلی تمایل به ثبات نسبی نسبت به تغییرات محیطی دارند و این دقیقا خلأ بزرگی است که در بسیاری از فعالیت های کارآفرینی ما، تعهد افراد به امنیت شغلی و عوامل اقتصادی درست در مقابل کارآفرینی مشهود است. با توجه به اینکه کارآفرینی مستلزم پویایی، تلاش و ریسک است، تعارض ایجاد شده کاملاً واضح است. البته با وجود نابسامانی های اقتصادی کشورمان، غیرقابل پیش بینی بودن شرایط اقتصادی فعلی و در نتیجه بسیاری از شاخص های دیگر، فرد را محافظه کار می کند و با توجه به پیشینه اقتصادی موجود، فرد را از فعالیت های کارآفرینانه دوری می کند. ضعف کار تیمی به ویژه در ایران که بیشتر مشهود است، تمرکز بر تفاوت ها و کم بها دادن به نقاط قوت، عدم از خود گذشتگی و بی اعتمادی به سپردن کار به افراد دیگر نیز بر خلاف پیشرفت کارآفرینان است. .

کارآفرینان موفق
کارآفرینان موفق

متأسفانه، زندگی ایده‌آل کارآفرینانی که در رسانه‌ها نمایش داده می‌شوند، با واقعیت فاصله زیادی دارد. بسیاری از کارآفرینان هستند که در مسیر شغلی خود بارها شکست خوردند و دوباره از صفر شروع کردند، حتی در این روند دشوار، گاه از همراهی با خانواده خود محروم شدند. اما آنچه در رسانه ها درباره این محدودیت ها و ویرانی ها مطرح می شود چیزی نیست جز نشان دادن وضعیت فعلی تاجر از جمله سطح زندگی و رفاه اجتماعی او. و این در حالی است که تلاش ها و ناکامی های او در مسیر موفقیت، آنها را در جستجوی رویاها در ذهن خود غرق کرده است.

در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، انگیزه کارآفرین باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند بر موانع قانونی و فرآیندهای پیچیده اداری غلبه کند. فقدان آموزش کافی در زمینه کارآفرینی که با دنیا سازگار است و همچنین عدم کاربرد علم و عدم تطبیق آنها با آموزش کنونی جای تأمل دارد. فقدان سیاست های کلان برای حمایت از کارآفرینان و تخصیص منابع لازم برای این مقوله آسیب زیادی به گسترش کارآفرینی در جامعه وارد می کند. با دانستن همه این مسائل باید بپذیریم که کشور ما علیرغم همه تلاش هایی که در چند سال گذشته برای گسترش کارآفرینی انجام شده است، هنوز فاصله زیادی با دیدگاه های مطرح شده و در نتیجه وجود بسیاری از دیدگاه های بزرگ وجود دارد. پروژه های کارآفرینی و استارت آپ ها با ورشکستگی اولیه یا نیمه کاره رها شده اند. کارآفرینان منتظر حمایت و اعتماد دولتمردان هستند. جوانان با دستان خالی اما ذهنی پویا و سرشار از نبوغ و خلاقیت می توانند در شرایط مساعد به بزرگترین موفقیت دست یابند.

حسین یحیی – مدیرمسئول روزنامه توحید