چگونه Uber در طول سال ها به طور مخفیانه با مقامات ارشد اتحادیه اروپا لابی کرده است


گزارش گاردین در مورد افشای ارتباطات محرمانه اوبر با رهبران سیاسی جهان؛

تحقیقات گاردین، لوموند و شرکای رسانه‌ای آنها در کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی به فشارهای گسترده، مداوم و سطح بالا از سوی مقامات اوبر برای تغییر قوانین به نفع خود اشاره می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نشریات گاردین و لوموند ۱۸ گیگابایت از اطلاعات این شرکت را در زمینه های مختلف از جمله ایمیل، صورتجلسات و جلسات معارفه برای برنامه های مختلفی که زیر نظر فدراسیون بین المللی منتشر می شد، به دست آوردند. از روزنامه نگاران پژوهشی

تراویس کالانچ، گرت کمپ و اسکارسالازار شرکت حمل و نقل آمریکایی Uber را در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا تأسیس کردند. این شرکت که در سال ۲۰۱۲ در فرانسه شروع به کار کرد، مسافران را با رانندگان برای کمیسیون ارتباط برقرار می کند.

این شرکت خدمات خود را گسترش داد و شروع به افتتاح خدمات ویژه برای افراد با سفارش غذاهای آماده و آماده و نیازهای عمومی کرد.

ارزش این شرکت در حال حاضر حدود ۴۳ میلیارد دلار (۴۲ میلیارد یورو) است. راه اندازی خدمات این شرکت متنوع در فرانسه خشم رانندگان تاکسی این کشور را برانگیخت. چرا که به عنوان رقیب جدی آنها در حوزه حمل و نقل عمل می کرد.

از این رو قوانین مختلفی در این کشور برای محدود کردن فعالیت آن به تصویب رسیده است. برخی از آنها انجام شد و برخی دیگر به دلیل نفوذهای متعدد متوقف شدند. این تأثیرات در تمام سطوح مقامات دولتی، مجلس، شهرداری ها و بسیاری از مراکز تصمیم گیری صورت گرفت.

پس از اوبر، شرکت‌های آمریکایی دیگر در فرانسه وارد لابی‌گری‌های مشابه شدند.

حامیان این شرکت در توجیه فعالیت خود اعلام کردند که بخش زیادی از رانندگان تاکسی را به کار گرفته و معتقدند این امر در نجات رانندگان از معضل بیکاری بسیار موثر بوده است.

محتویات داده های منتشر شده توسط انتشارات گاردین و لوموند شامل فعالیت های روزهای داغ اوبر در فاصله سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ (۱۳۹۳ تا ۲۰۱۵) است که اوج فعالیت این شرکت در فرانسه و همزمان با حوادث خشونت آمیز است. اعتصاب رانندگان تاکسی در این کشور

موضوع اصلی این اعتصاب ها نبود قرارداد کاری برای رانندگان بود. حجم انبوه این داده ها نشان دهنده فعالیت های گسترده شرکت «اوبر» برای اعمال نفوذ خود در تمام سطوح به منظور تغییر قوانین این کشور به نفع خود است.

این شرکت علاوه بر ارتباط گسترده با مقامات دولتی، سیاستمداران و مدیران، نمایندگان مجلس را نیز متقاعد کرد. و تا جایی که متون طرح های ارائه شده توسط نمایندگان در مجلس توسط مسئولان این شرکت نوشته شده است. از نهادهای مختلف فشار نیز برای اعمال روش های مختلف نفوذ استفاده می شود.

اوبر همچنین برای انجام تحقیقات برای اهداف خود به دانشگاهیان روی آورده است. ارتباط با مقامات دیپلماتیک آمریکا و تشکیل سازمان مستقل تاکسیرانی به منظور تحقق اهداف خود در پشت این سازمان از دیگر فعالیت های لابی گری این شرکت است.

همه این موارد حکایت از تشدید تلاش این شرکت های چند ملیتی برای دور زدن قوانین ملی کشورها دارد. البته این فعالیت ها به خودی خود غیرقانونی نبوده و مشکل ساز شده است.

استفاده از Uber برای تغییر قوانین فرانسه

آنها با کمک سرمایه گذاران آمریکایی خود، تمام قوانین ملی ایالت ها و سازمان های نظارتی در آنها را دور می زنند. روشن شدن فعالیت این شرکت در فرانسه و اروپا بخش کوچکی از فشار آنها را آشکار خواهد کرد.

داده های منتشر شده در نشریات لوموند و گرادین نیز چندین داستان مرتبط با رئیس جمهور فرانسه ماکرون را نشان می دهد.

او در آن زمان وزیر اقتصاد و حمایت از شرکت‌های نوآور دیجیتال بود که چندین پرونده قضایی علیه سیاست‌های دولت وقت و دور از چشم مسئولان داشت.

در مواردی به عنوان شریک در شرکت «اوبر» وارد شده و فعالیت هایی داشته که به هیچ وجه در حیطه مسئولیت او نبوده است.

این شرکت چند ملیتی در برخی کشورها برخلاف قوانین آن کشورها فعالیت می کرد. به عنوان مثال، در فرانسه به عنوان وسیله ای برای ایجاد شغل، برنامه ای طراحی کرد که در آن هرکسی بدون هیچ آمادگی راننده می توانست در نظر گرفته شود. این خلاف قانون بود.

بر اساس اطلاعات دریافتی از افشای این داده ها، شرکت “اوبر” حداقل شش بار در ارتباط با انجام تحقیقات قضایی دفاتر خود را ممانعت کرده است. اساساً این شرکت موظف به رعایت قوانین ملی کشورهایی که در آن فعالیت می کند نیست.

به این ترتیب از اعمال نفوذ در سطح مقامات دولتی نیز سود می برید. مثل نمونه هایی که در هلند وجود دارد. در آنجا با ابزارهایی که از دور زدن قانون به دست آورده بود، افرادی را استخدام کرد که قانوناً از به کارگیری آنها منع شده بودند. مانند استخدام نیلی کوریس، کمیسر سابق اروپا.

از دیگر موارد افشا شده به این شرکت این است که در این شرکت سفارش مستقیماً توسط مشتری انجام نشده است. این امر باعث شد که پلیس نتواند به طور بالقوه فعالیت های غیرقانونی را دنبال کند.

این شرکت مکانیزم هایی ایجاد کرده است که با کلیک یک دکمه دسترسی به محتوای اطلاعات داخلی خود را به طور کامل از بین می برد.

این شرکت همچنین همواره در تلاش بوده است تا با استفاده از کارمندان محلی یا سایر افراد با نفوذ در مقامات کشورهایی که در آن فعالیت می کند، مزایای بیشتری برای خود فراهم کند.

در فرانسه به همت نمایندگان در بخش های مختلف قوانین زیادی به تصویب رسیده است تا فعالیت های این شرکت تا حد امکان تحت نظارت قانون انجام شود اما با این وجود این شرکت همواره با استفاده از قوانین خود این قوانین را دور می زند. نفوذ. مشتری.

یکی از سیاست‌های این شرکت، استخدام مقامات دولتی سابق در سازمان‌های خود بوده است تا از تخصص آن‌ها برای اعمال نفوذ مناسب در شرایط مطلوب استفاده کنند. این امر در بسیاری از موارد منجر به تضاد منافع شده است.

یک مقام دولتی سابق به ریاست یک شرکت خصوصی منصوب شد که تحت نظارت و محدودیت قرار داد. به همین دلیل همواره نظارت مستمر مسئولان برای شفاف سازی فعالیت این شرکت های خصوصی اعمال شده است.

برعکس، مشاهده شده است که کارمندان مجرب این شرکت های خصوصی در مشاغل مهم دولتی به کار گرفته شده اند.