چگونه کلاهبرداران کریپتو بازی را تغییر دادند


تقلب پدیده جدیدی نیست و داستان های مربوط به آن به دوران کتاب مقدس باز می گردد. آنچه اساساً تغییر کرده است، سهولت کلاهبرداران است که می توانند با فشار یک دکمه به اطلاعات میلیون ها یا احتمالاً میلیاردها کاربر دسترسی پیدا کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اینترنت و سایر فناوری ها به سادگی قوانین بازی را تغییر داده اند و ارزهای رمزنگاری شده می توانند تجسم این فرصت های جدید برای جرایم سایبری باشند.

ارزهای رمزنگاری شده – ارزهای غیرمتمرکز که از رمزنگاری برای فعال کردن تراکنش‌های ناشناس استفاده می‌کنند – عمدتاً توسط «سایفرپانک‌ها» هدایت می‌شوند.

در طول همه گیری COVID-19، زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال مختلف افزایش یافت، این ارزها به جریان اصلی مالی تبدیل شدند.

این امر همچنین باعث اختلال در تجارت شد که منجر به افزایش اتکا به جایگزین هایی مانند ارزهای دیجیتال شد.

گزارش Chainanalysis نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار آمریکا از سرمایه گذاران با استفاده از ارزهای دیجیتال کلاهبرداری شده است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، دو برادر آفریقای جنوبی موفق به کلاهبرداری از یک پلت فرم سرمایه گذاری ۳.۶ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال شدند.

در فوریه ۲۰۲۲، FBI اعلام کرد که زوجی را دستگیر کرده است که از یک پلتفرم ارزهای دیجیتال تقلبی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران استفاده می کردند و از این کلاهبرداری سود تخمینی ۳.۶ میلیارد دلار به دست آوردند.

دو نوع اصلی از کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال وجود دارد که جوامع هدف مختلف را هدف قرار می دهند.

سرمایه گذاری های جعلی

اولین مخاطب هدف کلاهبرداران، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال هستند که تمایل به معامله گران فعال دارند.

آنها عمدتاً سرمایه گذاران جوان زیر ۳۵ سال هستند که درآمد بالایی دارند، تحصیلات خوبی دارند و در زمینه های مهندسی، مالی یا فناوری اطلاعات کار می کنند.

در این نوع کلاهبرداری ها، کلاهبرداران ارزهای دیجیتال جعلی یا صرافی های جعلی ایجاد می کنند.

نمونه اخیر این نوع کلاهبرداری، ماهی مرکب است. یک ارز رمزنگاری شده وجود دارد که از سریال تلویزیونی «SQUID GAME» گرفته شده است و پس از افزایش ناگهانی قیمت این ارز، سازندگان آن به سادگی ناپدید شدند.

مانند تمام سرمایه‌گذاری‌های مالی پرخطر، هر کسی که قصد خرید یک ارز دیجیتال را دارد، باید به توصیه‌ها برای تحقیق کامل درباره پیشنهادات جدید توجه کند.

چه کسی پشت این پیشنهاد است؟ چه چیزی در مورد این شرکت خاص شناخته شده است؟ آیا سند اطلاعاتی توسط شرکت صادر شده است که ویژگی های محصول را شرح دهد؟

در مورد SQUID یکی از علائم هشدار دهنده این بود که سرمایه گذارانی که این سکه را خریداری کرده بودند قادر به فروش آن نبودند. وب سایت SQUID همچنین مملو از اشتباهات گرامری است که جعلی بودن سایت و ارز را ثابت می کند.

از پرداخت ها دور شوید

دومین نوع عمده کلاهبرداری ارز دیجیتال، نوعی است که به سادگی از ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت برای انتقال پول از قربانیان به کلاهبرداران استفاده می کند. همه سنین، جنسیت ها و طبقات اقتصادی می توانند هدف باشند.

این موارد شامل باج افزار، کلاهبرداری، طرح های پونزی و موارد مشابه است. کلاهبرداران به سادگی از ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال برای پنهان کردن هویت خود و فرار از عواقب استفاده می کنند.

بیت کوین به بیشترین درخواست در پرونده های باج افزار تبدیل شده است و تقریباً ۹۸ درصد موارد توسط یک کلاهبردار درخواست شده است.

به گفته مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا، کلاهبرداری هایی که جوانان را هدف قرار می دهند، به طور فزاینده ای از ارز دیجیتال به عنوان بخشی از کلاهبرداری استفاده می کنند.

بنابراین اگر کسی درخواست انتقال پول از طریق ارز دیجیتال را داشته باشد، باید پرچم قرمز غول پیکر را به عنوان یک تهدید ببینیم.

ضعف اقشار مختلف جامعه و راه حل آن

در زمینه بهره برداری مالی به دلیل ضعف مفرط قشر قدیمی، کار بیشتری برای تحصیل و آموزش این قشر ترتیب داده شده است.

این تحقیق ویژگی های مشترک این گروه را شناسایی کرد که فرد را به ویژه در برابر درخواست های تقلبی آسیب پذیر می کند.

این ویژگی ها شامل تفاوت در توانایی شناختی، تحصیلات، ریسک پذیری و خودکنترلی است.

البته، بزرگسالان و جوانان می توانند آسیب پذیر باشند و در حال حاضر قربانی هستند.

بنابراین نیاز آشکار به گسترش کمپین‌های آموزشی به گونه‌ای وجود دارد که همه گروه‌های سنی، از جمله سرمایه‌گذاران جوان، تحصیل کرده و ثروتمند را شامل شود.

مسئولان باید تشدید کنند و از روش های نوین حفاظتی استفاده کنند. به عنوان مثال، مقرراتی که در حال حاضر برای مشاوره مالی و محصولات اعمال می‌شود، می‌تواند به محیط ارزهای دیجیتال نیز تعمیم داده شود.

دانشمندان داده همچنین باید فعالیت های تقلبی را زیر نظر داشته باشند.

منبع: فینوپیا