چه مشاغلی به طور کامل از کارتخوان ها مالیات نمی گیرند؟


طبق قانون بودجه ۱۴۰۰، تمامی مبالغی که به کارتخوان های شرکتی واریز می شود، بر اساس مالیات بر درآمد است، اما در عین حال، برای برخی مشاغل مانند دفاتر اسناد رسمی، تنها ۴۰ درصد از درآمد آنها مشمول مالیات است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در راستای اجرای قانون پایانه های مغازه و سامانه مودیان، اشخاص حقوقی و صاحبان صنف باید حداقل یکی از حساب های بانکی خود را به عنوان «حساب فروش» ارائه کنند.

به همین منظور از ابتدای خرداد ماه سال جاری تفکیک حساب های مشاغل و اشخاص آغاز شده و از آن زمان به بعد مودیان موظفند هنگام تسلیم اظهارنامه مالیاتی، حساب های تجاری خود را به اداره امور مالیاتی اعلام کنند.

پس از مقدمات اجرای قانون ایستگاه های فروشگاهی، نظام مالیات دهندگان و الزامات قانون بودجه ۱۴۰۰، مبنای محاسبه مالیات عملکرد اتحادیه ها و بنگاه ها تمامی مبالغ واریز به کارتخوان های آنها بود.

اما در همین زمینه، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اعلام کرد که با هماهنگی های انجام شده با سازمان امور مالیاتی، خالص عملیات دفاتر اسناد رسمی پس از کسورات قانونی ۴۰ درصد از درآمد دفاتر در نظام مالیاتی (فرم تعیین مبلغ کل مالیات) در سال ۱۴۰۰) ثبت نام و معیارها حذف جریان تراکنش کارتخوان بوده است.

در این خصوص شاهین مصطفی، مدیر کل دیوان محاسبات مالیاتی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی تنها از درآمد و سود افراد مالیات مطالبه می کند که این امر توسط برخی شرکت ها از جمله نمایندگی های بیمه، دفاتر اسناد رسمی، الکترونیکی دولتی انجام می شود. دفاتر خدمات و خدمات قضایی. ادارات و … بخشی از پولی است که دریافت می کنند که مربوط به فعالیت و درآمد آنها نیست و مربوط به فعالیت آنهاست یا مبالغی که باید مثلاً به قوه قضاییه و کارمندان بپردازند.

وی افزود: این در حالی است که سایر صاحبان مشاغل پولی که دریافت می کنند مربوط به فعالیت آنها بوده و بخشی از درآمد خود را به دلیل قانون و قرارداد به افراد و مؤسسات دیگر پرداخت نمی کنند.

مدیرکل حسابرسی مالیاتی ادامه داد: با این رویکرد وجوه را از سایر شرکت هایی که به زیان شرکت هایی هستند که فعالیت آنها خصوصی است و بخشی از درآمد آنها متعلق به آنها نیست، تفکیک کردیم. البته قانون در این زمینه تغییری نکرده است، سازمان مالیاتی به جای تغییر ضوابط معاملات سود، میزان پول وارد شده به دستگاه کارتخوان را تغییر داد تا درآمد را طبق قانون محاسبه کند.

مستوفی تاکید کرد: البته اگر سایر شرکت ها و اتحادیه ها به دلیل ناآشنایی با قانون مبالغی را در کارتخوان خود واریز کنند که درآمدی برای آنها نداشته باشد، می توانند با ارائه مدارک عدم درآمد این وجوه را ثابت کنند. مبنای محاسبه مالیات نیستند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!