چابکی مجدد و نقش سازمان های توسعه ای در تولید دانش بنیان


به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ در سالی که «تولید دانش پایه و ایجاد اشتغال» به عنوان راهبرد رهبر معظم انقلاب نامگذاری شد، راه رسیدن به پیشرفت عادلانه و حل معضل فقر، حداکثر بستر و الزامات را برای دستیابی به این راهبرد فراهم کرد. و قرار دادن هر وسیله ای برای ایفای حداکثر و بهینه نقش ها در اکوسیستم بر اساس دانش کشور، ضرورت و فوریت بیشتری پیدا می کند.

در دنیای امروز، دانش عملا مهمترین منبع جایگزین در مدیریت سنتی است و بدیهی است که صحبت از رشد روزافزون و سریع اقتصاد و صنعت دانش بنیان در جهان با اخبار و اطلاعات گوناگونی که در دسترس عموم قرار دارد، مکرر خواهد بود. .

با نگاهی به نظام نوآوری در ایران، می توان در این فرآیند وظایفی را برای سازمان های توسعه ای تعریف کرد، زیرا این سازمان ها با توجه به ماهیت و ماهیت خود، در هر دوره ای نقش های متفاوت و مناسبی برای کمک به توسعه ایفا می کنند و این کار را انجام می دهند.

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به‌عنوان اولین و قدیمی‌ترین سازمان توسعه‌ای کشور، سرمایه‌گذاری و تسهیل در حوزه‌های پرخطر را در طول ۵۵ سال عمر خود به عنوان روشی موفق در نظر گرفته است.

ادرو در راستای تلاش برای رسیدن به شعار سال، سرمایه گذاری در پروژه های فناوری را یکی از زمینه های ایفای نقش می داند. اعم از اینکه مستقیماً و از طریق بازار سرمایه ایفای نقش کند و یا از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی با رعایت مفاد اصل ۴۴ تسهیل کند.

ایفای نقش در سرمایه گذاری تولید دانش بنیان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که با بررسی سهم اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد کل کشور با اعداد تک رقمی مواجه شویم.

در این راستا ایدرو ایجاد صندوق تحقیقات و فناوری ریسک را نیز در برنامه های خود قرار داده است که می تواند با حمایت های مالی، ضمانت خرید، صدور ضمانت نامه و … مشوق های لازم را در اختیار فعالان تولید دانش بنیان قرار دهد.

ایدرو نقش مهمی در کمک به توسعه بازاریابی تولید مبتنی بر دانش در مواردی دارد که شرکت‌های نوآور به مرحله نمونه نیمه صنعتی یا حتی صنعتی محصول رسیده‌اند و در سطوح بلوغ فناوری VII و فراتر از آن (TRL7) که نیاز به هزینه کردن در موقعیت خود دارند. .

تحولات در زمینه تولید دانش و ماهیت دانش در عصر کنونی بسیار سریع بوده و مدام در حال بهبود است. طبیعتا کار در این زمینه نیاز به سرعت و توانایی بالایی در سازگاری با این تغییرات سریع دارد.

سازمان های توسعه ای باید همواره در نهایت انعطاف و انعطاف پذیری برای ایفای نقش در زمینه های فعالیت خود باشند. وضع مقررات فراوان و رویه مستمر وضع محدودیت‌ها و مقررات قانونی برای سازمان‌های توسعه‌ای، به‌ویژه در پانزده سال گذشته که جهان به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و پویا در داخل کشور حرکت کرده است، تاب‌آوری و تاب‌آوری را به‌طور چشمگیری کاهش داده است. عامل تاب آوری این سازمان ها کم هستند.

دیدگاهی که در آن رویه‌های عمومی حاکم بر ادارات و دستگاه‌های اجرایی به مؤسسات آموزشی و توسعه تعمیم داده شده است، منجر به ایجاد مقررات مختلفی شده است که انعطاف‌پذیری و انعطاف EDU را برای ایفای نقش خود در حوزه دانش‌بنیان به سرعت در حال تغییر و پرشتاب کاهش می‌دهد. تولید بنابراین امروزه اصلاح این محدودیت ها و رفع محدودیت های محیطی برای احیای ادرو ضروری است.

خوشبختانه در خود قانون نیز توانمندی های لازم برای رفع این تخلفات وجود دارد که می تواند در قالب همکاری بخش های تخصصی قوای مجریه و مقننه، میزبانی ادرو و تبیین چالش های این موارد منجر به حل این معضل جدی شود. محدودیت های. و پیشنهاداتی ارائه کنید.

همچنین با عنایت به موارد فوق، تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری های کلان در تولید دانش بنیان کشور ضروری است. این در حالی است که قانونگذار در اصلاح تبصره ۷ بند الف ماده ۳ قانون اجرای سیاست های عمومی برای اصل ۴۴ صراحتاً مقرر می دارد ۷۰ درصد از درآمدهای حاصل از فروش شرکت های تابعه به منظور تکمیل طرح های در دست اجرا به سازمان های توسعه ای بازگردانده می شود. مناطق محروم و انجام وظایف حاکمیتی در حوزه پرخطر و فناوری بالا باید تخصیص داده شود، اما متاسفانه بخش زیادی از این منابع مالی به EDR بازگردانده نشده است. حتی برای این بخش از واگذاری‌های سال‌های ۸۲ تا ۸۷ که در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه بوده است، بازگرداندن ۵۰ تا ۷۰ درصد منابع به سازمان‌های مادر یک تکلیف صریح قانونی بوده که متأسفانه اغلب اجرا نمی‌شود. به دلیل این مشکل تاکنون هزاران میلیارد ریال از منابع قانونی این سازمان توسعه تعلیق شده است که هم اکنون می تواند کمکی جدی به نقش بهینه ایدرو در صنعت دانش بنیان و اکوسیستم تولیدی کشور تلقی شود. .

به طور خلاصه، ضرورت احیاء و احیای منابع مالی قانونی قدیمی ترین سازمان توسعه صنعتی کشور همراه با برنامه ریزی و تلاش حداکثری کارشناسان و هم افزایی نهادها برای بخشهای فعال در حوزه دانش بنیان دولتی (مانند معاونت علمی ریاست جمهوری) از صندوق نوآوری چوکوی وزارت علوم و غیره) می توان به ایفای نقش بهینه و دستیابی به بزرگترین اهداف ممکن این حوزه استراتژیک دست یافت.