پیگیری اختلافات دانش در شورای کارشناسان حل اختلاف


محمدحسن کیانی، رئیس و قاضی حوزه تخصصی حل اختلاف شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان، گفت: ایجاد مرکز حل اختلاف برای شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان می‌تواند به حل و فصل اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان در محیطی تخصصی که احترام می‌گذارد کمک کند. منافع علمی و نخبگان احزاب.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در سال های اخیر فعالیت های حوزه دانش کشور در پارک ها و مراکز رشد افزایش یافته است. ورود شرکت های مبتنی بر دانش، نوآوری و اختراع در مرحله بازاریابی محصولات و ایجاد همکاری های تجاری مبتنی بر قراردادهای قانونی و ایجاد تضاد منافع، نیاز به مراکز حل و فصل اختلاف و داوری با رویکرد تخصصی در رسیدگی به اختلافات و ایجاد اسکان برای نخبگان کشور و حوزه دانش بنیان ضروری است. او انجام داد.

لذا در سال ۱۳۹۲ با پیگیری های انجام شده پارک فناوری پردیس در رابطه با ایجاد هیئت حل اختلاف ویژه شرکت های دانش بنیان و نخبگان و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین با دبیری قوه قضائیه در مراحل مختلف مجوز تأسیس مجتمع ویژه حل اختلاف برای رسیدگی به اختلافات بین دانش و شرکت های نخبه با دو شعبه صادر شد. این مجتمع از ابتدای سال ۱۴۰۱ در راستای شعار سال «سال تولید؛ سطح دانش و اشتغالزایی» با همکاری قوه قضائیه با هدف تسهیل بیشتر در امر تأمین قضایی ارتقاء یافته است. خدمات به جامعه نخبگان در کشور، از «مجتمع ویژه» تا «مجتمع تخصصی».

ارائه خدمات مناسب به فعالان فناوری و نوآوری در اکوسیستم

رئیس و قاضی این مجموعه در گفتگو با روابط عمومی پارک فناوری پردس در خصوص تاریخچه و انگیزه تأسیس DSBها گفت: تأسیس DSBها به ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه برمی گردد که بعداً تکمیل شد. طبق قوانین و مقررات مربوط به DSBها.

محمدحسن کیانی افزود: یکی از مهمترین اهداف تشکیل این شوراها حل و فصل اختلافات بین مردم، کاهش مراجعات به دادگاه ها و توسعه و تحکیم مشارکت مردم در اصلاح روابط و برقراری صلح و سازش است و حضور بیش از ۷۰۰۰ دانش شرکت ها و بیش از ۹۰۰۰۰ عضو هیئت علمی از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و حدود ۲۰۰۰۰ عضو بنیاد ملی نخبگان و صدها شرکت مستقر در پارک ها و مراکز رشد و همچنین اهمیت ارائه خدمات مناسب به نخبگان، فعالان و شرکت ها در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور با تمرکز بر امور نخبگان و کسب‌وکارهای مستقر، مجموعه‌ای برای حل اختلاف احساس می‌شد، از این رو با پیگیری‌های مجتمع فناوری بردیس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حمایت قوه قضائیه و با تایید مرکز توسعه حل اختلاف قضایی، مجتمع ویژه حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان با دو شعبه تاسیس و از ابتدای سال ۱۴۰۱ به مجتمع تخصصی ارتقاء یافت.

رئیس مجتمع شماره ۲۶ شورای تخصصی حل اختلاف شرکت های دانش و نخبگان که اخیراً به نام مجتمع شهید دکتر مجید شهریاری نامگذاری شده است، گفت: برای ایجاد شعب این مجتمع تخصصی لازم است تا دارای زیرساخت هایی مانند شبکه های داخلی و امکانات ارتباطی جهت ارتباط با سیستم های ارجاع با قوه قضائیه در پارک فناوری پردیس و عملا مجتمع شهید دکتر مجید شهریاری در قالب شعب ۲۶۲۷ و ۲۶۲۸ تحت عنوان مجتمع تخصصی از اواخر اسفند ۱۴۰۰ و اوایل سال ۱۴۰۱. در حال حاضر دفاتر خدمات قضایی می توانند به پرونده ها رسیدگی و به این شعب ارجاع دهند.»

با حکم رئیس قوه قضائیه، قاضی و رئیس این مجموعه، اعضای شعب دادرسی در این مجموعه که شامل ۶ نفر از نخبگان و پژوهشگران برجسته در حوزه فناوری، نوآوری و دانش کشور است، منصوب شدند. اکوسیستم در زمینه های مختلف و آگاهی کامل از الزامات و الزامات این اکوسیستم دارند و شرکت های دانش بنیان دارند که با حکم دادستان کل کشور و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف منصوب و آماده خدمت می شوند.

پرونده ها از طریق دفاتر خدمات قضایی به این مجموعه ارجاع می شود و افرادی که تمایل به بهره مندی از خدمات مجتمع حل اختلاف دانش بنیان و نخبگانی دارند می توانند از طریق مراجعه به دفاتر خدمات قضایی درخواست و دادخواست خود را جهت رسیدگی مراجعه کنند. در راستای صلح و سازش پرونده ها، این مرکب علاوه بر رجوع به چارچوب توافق طرفین نزاع، قابل استناد به مراجع قضایی می باشد.

تمرکز تخصصی بر حل و فصل اختلافات قراردادهای حقوقی

کیانی در خصوص اختیارات این شورا گفت: در مجموع شوراهای حل اختلاف در کلیه امور حقوقی، جرائم قابل گذشت و جنبه جرایم غیرقابل گذشت برای صلح و سازش و البته… فعال هستند. در این زمینه.” از اختیارات مقرر در قانون شوراها.» اما به طور مشخص مجتمع تخصصی حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان علاوه بر صلاحیت های پیش بینی شده در قوانین مربوطه، به دنبال حل و فصل اختلافات مربوط به انعقاد، اعتبار است. فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای قراردادهای طبیعی اشخاص حقوقی فعال در حوزه های فناورانه و دانشی در داخل کشور و در صورت توافق طرفین می توانند به دعوا رسیدگی کنند. همچنین طبق قرارداد قراردادی، شورا می تواند به اختلافات مربوط به نقض مالکیت معنوی از جمله حقوق نرم افزارهای رایانه ای، دانش فنی، اختراعات و علائم تجاری، طرح های صنعتی، اسرار تجاری و غیره وارد شود.

به گفته وی رسیدگی به اختلافات مربوط به قراردادهای حقوقی از دیگر صلاحیت های این مجموعه است. مشروط بر اینکه بند داوری مجتمع حل اختلاف دانش بنیان در متن آن قید شده باشد و یا رضایت طرفین دعوا نسبت به رسیدگی به این مجتمع وجود داشته باشد. در استان تهران شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد، تیم های راه اندازی مستقر در کارخانه های نوآوری، شتاب دهنده های مراکز نوآوری، ارائه دهندگان خدمات فناوری و کسب و کار، مخترعین، اعضای سازمان ملی نخبگان، پژوهشگران و نخبگان. ، اساتید و اعضای بدن را می توان با تدریس در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، سرمایه گذاران فعال در حوزه فناوری و نوآوری در کشور، موسسات مالی و سرمایه های سرمایه گذاری زیر چتر این مجموعه قرار داد و از خدمات حقوقی و قضایی آن بهره مند شد. برای تسهیل در ارائه خدمات، امکان برگزاری جلسات دادرسی در دفاتر مستقر در تهران و در صورت نیاز به صورت غیر حضوری و آنلاین وجود دارد.

رئیس مجتمع تخصصی حل اختلاف شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان گفت: مبنای تشکیل هیئت تخصصی حل اختلاف رسیدگی به دعاوی مربوطه توسط کارشناسان این حوزه و رسیدگی به اعضای شعب رسیدگی‌کننده است. در این مجموعه افراد متخصص و شناخته شده ای در اکوسیستم حضور دارند که البته در زمان کمتر و با دقت و کیفیت بهتر می توان به موضوع رسیدگی کرد.

وی افزود: محیط این مجموعه نسبت به محیط های مشابه، تخصصی تر و محترمانه تر برای عموم است و سرعت رسیدگی به پرونده ها به دلیل کم بودن بسیار بیشتر است و از سوی دیگر رسیدگی به پرونده ها در شورا است. با حفظ حرمت طرفین و در فضایی به دور از تنش های محیطی نسبت به قوه قضائیه و استفاده از توان تخصصی و تخصصی در قالب مشاوره تخصصی قابل پیگیری است که از دیگر مزیت های مجتمع شماره ۲۶ می باشد. شورای تخصصی حل و فصل اختلافات شرکتی مبتنی بر دانش و نخبگان است.

کیانی در پایان به ارائه برخی خدمات ویژه به شرکت های دانش بنیان و نخبگان این مجموعه اشاره کرد و گفت: میزهای مشاوره حقوقی به صورت هفتگی در این مجموعه برگزار می شود و تماس ها می توانند به صورت حضوری و آنلاین از طریق ثبت نام و تماس باشند. خطوط تلفن این مجتمع.” یکشنبه های هر هفته برای بهره مندی از مشاوره حقوقی (رایگان) در زمینه قراردادها و چهارشنبه ها در زمینه تخلفات مالکیت معنوی ۳۴ -۷۶۲۵۰۰۳۳.