پیوند کلیه مراکز فروش کشور به پرونده مالیاتی / تفاهم بانک مرکزی و وزارت حریم خصوصی در ثبت سفارش واردات با کد ارزی


علی صالح العبادی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که تمامی بقایای کشور ثبت و پرونده مالیاتی به آنها ارائه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد: سایر شهروندان کشور دارای شناسنامه و دارای پرونده مالیاتی هستند. البته مشمول بودن یا نبودن آن به سیاست های اداره مالیات بستگی دارد.

وی تصریح کرد: در این مدت با بررسی های انجام شده مشروبات الکلی غیرفعال که برای ثبت نام در سازمان مالیاتی مراجعه نکرده و غیرفعال بودند قطع و موضوع مشروب به طور کامل ساماندهی شد.

از سال گذشته بر اساس قانون مقررات جایگاه‌های فروشگاهی، تنظیم دستگاه‌های کارتخوان در دستور کار قرار گرفت و کلیه مراکز فروش که در این مدت مالیاتی ثبت نکرده بودند، فسخ شدند.

محکم تاکید کرد و گفت: بدون پرونده مالیاتی پولی نیست و همه بوز پرونده مالیاتی دارند. حال مشمول بودن یا نبودن آن بستگی به تصمیم سازمان امور مالیاتی در نحوه ساماندهی آن دارد، بنابراین سازمان مالیاتی چگونه با مالیات ها تعامل می کند و با آنها تعیین می کند و سپس اطلاع رسانی می کند.

همانطور که صالح عبادی در پاسخ به درخواست اتحادیه ها مبنی بر کارت به کارت به جای استفاده از کارتخوان گفت: اگر فردی بخواهد قانون را دور بزند و مشتریان را به استفاده از کارت به کارت به جای استفاده از کارتخوان تشویق کند، می تواند کاملاً قابل شناسایی است و مؤسسه مالیاتی این کار را انجام می دهد و آنها نیز می توانند مشکل را مشاهده کنند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین از یکسان سازی حساب ها خبر داد: افراد دارای چند حساب می توانند در بانک های مختلف حساب داشته باشند و از کارت های مختلف استفاده کنند، همانطور که در روش فعلی برنامه ای برای یکسان سازی حساب افراد نداریم.

مهران مورمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ۲۷ مرداد اعلام کرد: در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته بین بانک مرکزی، شبکه پرداخت و سازمان امور مالیاتی بیش از ۹۰.۵ درصد از دستگاه های کارتخوان و ابزار پرداخت در کشور وجود دارد. مشمول اظهارنامه مالیاتی هستند و در این هفته تعداد کمی از کارتخوان ها به تعداد حدود ۲۸۰۰۰۰ دستگاه باقیمانده به این شبکه متصل خواهند شد.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارسال اپلیکیشن از طریق ارزهای رمزنگاری شده گفت: موضوع درخواست از طریق ارزهای رمزنگاری شده موضوعی بود که اواخر سال گذشته مطرح شد و با تفاهمات صورت گرفته بین وزارتخانه مشخص شد. از صنعت معدن، تجارت و بانک مرکزی. دارندگان ارز دیجیتالی که به صورت قانونی استخراج کرده اند، باید از ارزهای دیجیتال برای ثبت درخواست واردات کالا استفاده کنند.

صالح عبادی تاکید کرد: ماینینگ ارزهای رمزپایه باید بر اساس مصوبه دولت باشد و در این صورت امکان استفاده از ارزهای دیجیتال برای واردات وجود خواهد داشت. سازوکار مشخصی بین وزارت حراست و بانک مرکزی برای ثبت سفارش واردات از طریق ارز دیجیتال ایجاد شده است و در حال حاضر کار در مرحله اجراست.