پیش‌بینی تورم ۴۰ درصدی ایران برای سال ۲۰۲۳


صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان پیش‌بینی کرد که نرخ تورم ایران برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ حدود ۴۰ درصد باشد. در همین حال، در گزارش آوریل خود پیش‌بینی می‌کرد که تورم ایران برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به میزان ۳۲.۳ درصد و ۲۷.۵ کاهش یابد. ٪، به ترتیب.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صندوق بین المللی پول پس از بانک جهانی، گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی را به روز کرد.

این گزارش معتقد است که اقتصاد جهانی با سه چالش روبرو خواهد شد: جنگ روسیه و اوکراین، بحران افزایش قیمت مصرف کننده و کاهش رشد اقتصادی چین.

علاوه بر این موضوع، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی داشته باشد و در سال آینده به ۲ درصد کاهش یابد.

از سوی دیگر در این گزارش تورم ایران در سال جاری و سال آینده در سطح ۴۰ درصد پیش بینی شده است. پس از بانک جهانی، صندوق بین المللی پول نیز چشم انداز اقتصاد جهانی خود را به روز کرده است.

این گزارش معتقد است که اقتصاد جهانی با سه چالش روبرو خواهد شد: جنگ روسیه و اوکراین، بحران افزایش قیمت مصرف کننده و کاهش رشد اقتصادی چین.

علاوه بر این موضوع، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی داشته باشد و در سال آینده به ۲ درصد کاهش یابد.

انتظار تورم ۴۰ درصدی در اقتصاد ایران

از سوی دیگر در این گزارش تورم ایران در سال جاری و سال آینده در سطح ۴۰ درصد پیش بینی شده است.

بانک جهانی پیش از این در گزارش جدید خود رشد اقتصادی و تورم را در سال جاری و سال آینده پیش بینی کرده بود.

بانک جهانی برآورد خود از رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را از ۳.۳ درصد به ۲.۹ درصد کاهش داد و رشد ۲.۲ درصدی را برای دوره ۲۰۲۴-۲۰۲۳ پیش‌بینی کرد.

بر اساس این گزارش، کاهش سرعت فعالیت‌های اقتصادی جهانی فراتر از حد انتظار بوده و تورم نیز بالاتر از دهه‌های گذشته است.

عواملی مانند بحران هزینه های زندگی، سخت شدن شرایط مالی در بیشتر مناطق جهان، تنش بین روسیه و اوکراین و همه گیری کرونا به طور قابل توجهی بر چشم انداز رشد اقتصادی در جهان تأثیر گذاشته است. بنابراین انتظار می رود رشد جهانی از ۶ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۲ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش یابد.

به گفته این بنیاد، به استثنای بحران مالی جهانی و مرحله حاد اپیدمی کرونا، این ضعیف‌ترین شاخص رشد از سال ۲۰۰۱ است و نشان‌دهنده کندی رشد در اقتصادهای بزرگ جهان است: کاهش رشد تولید ناخالص داخلی در آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۲۲، کاهش سرعت در منطقه یورو در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ و طولانی شدن شیوع کرونا و قرنطینه در چین که با بحران املاک در این کشور همراه شد.

بانک جهانی پیش از این در گزارش جدید خود رشد اقتصادی و تورم را در سال جاری و سال آینده پیش بینی کرده بود. بانک جهانی برآورد خود از رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را از ۳.۳ درصد به ۲.۹ درصد کاهش داد و رشد ۲.۲ درصدی را برای دوره ۲۰۲۴-۲۰۲۳ پیش‌بینی کرد.

همچنین انتظار می رود تورم جهانی از ۴.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۸.۸ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد، اما در سال ۲۰۲۳ به ۶.۵ درصد و تا سال ۲۰۲۴ به ۴.۱ درصد کاهش یابد.

صندوق بین‌المللی پول معتقد است که سیاست پولی باید در مسیر بازگرداندن ثبات قیمت‌ها باقی بماند و سیاست مالی باید با هدف کاهش فشارهای هزینه‌های زندگی و در عین حال حفظ موضع انقباضی در راستای سیاست‌های پولی باشد.

کاهش رشد تولید ناخالص داخلی واقعی برای ایالات متحده

از دیدگاه این نهاد، اصلاحات ساختاری می تواند با بهبود بهره وری و کاهش محدودیت های عرضه، به مبارزه با تورم فزاینده کمک کند، در حالی که همکاری چندجانبه برای تسریع انتقال به انرژی های سبز ضروری است.

در این گزارش، صندوق بین‌المللی پول تاکید می‌کند که حدود یک سوم اقتصادهای جهان برای دو فصل متوالی رشد منفی را تجربه می‌کنند. پیش بینی رشد اقتصادی اقتصادهای پیشرفته جهان طی دو سال آینده بسیار مهم است.

انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۶ درصد و در سال ۲۰۲۳ حدود ۱ درصد باشد، با کاهش قابل توجه در مقایسه با رشد ۵.۷ درصدی در سال ۲۰۲۱.

منطقه یورو نیز همین شرایط را دارد، به طوری که پس از رشد ۵.۲ درصدی در سال ۲۰۲۱، رشد تولید ناخالص داخلی به ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۰.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش می یابد.

همچنین انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ۳.۲ درصد و ۴.۴ درصد برسد که در مقایسه با ۸.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش قابل توجهی دارد.

بر اساس تحلیل صندوق بین‌المللی پول، سلامت آینده اقتصاد جهانی عمدتاً به تعدیل موفقیت‌آمیز سیاست پولی، روند جنگ در اوکراین و احتمال اختلالات بیشتر در سمت عرضه مرتبط با همه‌گیری کرونا بستگی دارد. به عنوان مثال در چین.

منبع: اقتصاد جهانی