پول ابزاری برای ارضای نیازها و خواسته هاست


پول مهم است و ممکن است آینده بسیاری از افراد را تغییر دهد. این یک حقیقت تلخ است. اما باید پذیرفت که هدف نهایی همه فعالیت های انسانی و کسب و کار موفق، دستیابی به آسایش نسبی است که هرگز بدون پول به دست نمی آید. پولی که در ضرب المثل ها از آن به عنوان خاک نخل یاد می شود، می تواند سرنوشت این روزها را تغییر دهد و آینده ای متفاوت برای آنها رقم بزند.

پول به عنوان ابزاری برای ارضای نیازها و خواسته های ما. اگرچه نمی‌تواند تنها انگیزه همه فعالیت‌های بشری باشد، اما بدون آن، آرزوها و خواسته‌های بشر هرگز برآورده نمی‌شود. با همه این توضیحات، اگر پول اینقدر مهم است، چرا از بچگی یاد نگرفته ایم پس انداز کنیم؟ چرا کار در سنین نوجوانی برای بسیاری از خانواده ها نقطه ضعف است و به جای اینکه به عنوان یک ارزش دیده شود، از آن به عنوان ضد ارزش یاد می شود؟ چرا دوره های مهارت مدیریت مالی در مدارس تدریس نمی شود و موضوعات مرتبط با آموزش مالی در اولویت قرار نمی گیرند؟ چند نفر را می شناسید که حتی در ۳۰ سالگی پس انداز ریالی ندارند و همچنان چشمشان به خانواده است؟

کودکانی که یاد می گیرند برای هزینه های خود برنامه ریزی کنند، ده ها قدم از همسالان خود جلوتر هستند. آنها اعتماد به نفس بیشتری دارند، شخصیت مستقلی دارند و با تصمیمات مالی کوچک برای تصمیمات بزرگ آینده آماده می شوند.

کودکان باید از سنین پایین با مفاهیم مالی مانند پس انداز، بدهی، بیمه، وام و حتی تورم آشنا شوند. برخی از والدین با جدا کردن فرزندان از مشکلات مالی به دنبال ایجاد محیطی آرام و بی دغدغه برای فرزندان خود هستند. در حالی که این بزرگترین خیانت به کودکان است. زیرا کودکانی که با مفاهیم مالی آشنایی بیشتری دارند می توانند در آینده به موفقیت مالی بیشتری دست یابند و درآمد بیشتری کسب کنند.

برای فرزندان خود محدودیت های مالی تعیین کنید تا با قدرت انتخاب خود مدیریت کنند. اگر ماهانه صد هزار تومان کمک هزینه دارد، در انتخاب و خرید متناسب با نیاز و پذیرش عواقب تصمیماتش اولویت داشته باشد. به این ترتیب به طور غیرمستقیم به او آموزش داده می شود که با شناخت اقلام ضروری و غیر مهم، خواسته های خود را اولویت بندی کند و ارزش پولی خود را حفظ کند.

به او بیاموزید که چگونه پول پس انداز کند و بهترین استفاده را از آن داشته باشد. او باید بداند که نیروی انسانی به دلیل شرایط زندگی محدود است و گاهی به جای خریدن چیزها باید خلاق باشد. حتما شما هم با افرادی برخورد کرده اید که کیف پولشان گرانتر از پول موجود در آن است. این افراد دقیقا همان افرادی هستند که از کودکی تا بزرگسالی با شکاف تحصیلی مالی دست و پنجه نرم می کنند و حالا به جای خرید خانه به دنبال کیف و کفش مارک دار در خانه اجاره ای هستند.

حتی باید به یک بچه چهار ساله یاد بدهی که تا زمانی که پولش را نپردازد نمی تواند آب نبات بخورد. به فرزندان خود بیاموزید که بخوانند و قیمت ها را در پشت کالا مقایسه کنند. درباره خرید بهینه و نحوه تصمیم گیری صحیح با آگاهی مالی بیاموزید. به فرزندان خود پول قرض دهید و هر از گاهی قرض بگیرید. به این ترتیب علاوه بر پی بردن به ارزش پس انداز، با مفهوم وام نیز آشنا می شوند.

پس انداز
پس انداز

علاوه بر کمک هزینه، حتما یک سیستم پاداش در خانه خود راه اندازی کنید. اشتباه نکنید، شما به فرزندتان رشوه نمی دهید تا کار خوبی انجام دهد. بلکه به او می آموزد که تشریفات مناسب ارزشمند و شایسته تشویق هستند. پس برای انجام تکالیف به آنها پول بدهید. با این کار چند تیر به سمت هدف شلیک می کنید. شما به آنها یاد می دهید که چگونه با توانایی های خود درآمد کسب کنند و آنها را برای چند ساعت کار و مدرسه در اوقات فراغت خود آماده می کنید. کار کودکان در خارج از خانه به آنها کمک می کند تا رابطه بین پول و زمان را بهتر درک کنند و علایق و استعدادهای خود را خلاقانه تر دنبال کنند. اگر نگران آینده فرزندانتان هستید، آن را از دست ندهید و به آنها بگویید که پول شرط لازم اما کافی برای تحقق رویاهای آنها نیست.

مهسا صالحی – کارشناس ارشد مدیریت مالی