پلیس نسبت به کلاهبرداری ارزهای دیجیتال در قالب یک شرکت شل tmon55 هشدار می دهد


رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس عشایری فدرال نسبت به فعالیت های مشابه شرکت های هرمی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده هشدار داد و از شهروندان خواست تا از طریق فعالیت هایی با برخی برنامه ها و برنامه هایی از جمله به وعده هایی مانند افزایش دو برابری سرمایه خودداری کنند. tmon55.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک من، سرهنگ علی محمد رجبی ، وی با اشاره به روش های متعدد کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی گفت: در گذشته یکی از راه های کلاهبرداری از شهروندان تشویق و دعوت به عضویت در اعضا بود. در این شرکت ها به مردم وعده سود زیادی می دادند و با این تصور که می توانند چندین برابر مبلغی را که به این شرکت های هرمی پرداخت می کردند برداشت کنند و سود ببرند، مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریختند و در نهایت سرمایه خود را از دست دادند. می دادند

وی ادامه داد: اخیراً کلاهبرداران سایبری نیز فعالیت‌های هرمی را در فضای رمزنگاری آغاز کرده‌اند و از کاربران می‌خواهند با معرفی افراد جدید به عنوان زیرمجموعه یا با معرفی افراد به نصب نرم‌افزار برای خود، کسب درآمد کنند. این مورد یکی از روش های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و به هیچ وجه نباید فریب آن را بخورید.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس عشایری فدرال ادامه داد: با ظهور ارزهای دیجیتال و گسترش فعالیت کاربران در این حوزه، مسیر برای کلاهبرداران هموارتر شده و روزانه اخبار زیادی از کلاهبرداری در پروژه های مختلف به گوش می رسد. . یکی از مهم ترین کلاهبرداری ها در فضای ارزهای دیجیتال ایجاد سایت های سرمایه گذاری، ایجاد توکن بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه های سلسله مراتبی و … می باشد.

تقلب پونزی چیست؟

رجبی با اشاره به اینکه این روش کلاهبرداری پانزی نامیده می شود، گفت: نام این روش برگرفته از نام «چارلز پونزی» است که حدود ۱۰۰ سال پیش برای اولین بار این روش را اعمال کرد. طرح پونزی یک فرآیند سرمایه گذاری متقلبانه است که به سرمایه گذار قبلی از همان پول سرمایه گذاری شده یا پول پرداخت شده توسط سرمایه گذار بعدی سود سهام پرداخت می کند. در واقع در این روش درآمد حاصل از سود واقعی کسب شده توسط سازمان یا شخص انجام دهنده کار پرداخت نمی شود.

وی ادامه داد: کلاهبرداران اغلب با نشان دادن سودهایی که سرمایه گذاران دیگر نمی توانند پرداخت کنند، افراد جدید خود را با کلاهبرداری پونزی فریب می دهند. برای حفظ حیات سیستم پونزی و این درآمد و پرداخت سود به سرمایه گذاران، روند جذب افراد جدید که به صورت هرمی صورت می گیرد، باید ادامه یابد، اما با در نظر گرفتن اینکه سود واقعی در این ها پرداخت می شود. سیستم های کوچک و حتی کوچک است، این سیستم به زودی فرو می ریزد در عرض چند ماه فرو می ریزد و در نهایت سرمایه گذاران مجبور به طرح دعوا می شوند و پول خود را از دست می دهند.

هشدار پلیس قبیله ای در مورد فعالیت های یک شرکت جعلی tmon55

راگبی با بیان اینکه اخیراً یک شرکت جعلی به نام tmon55 وارد این فضا شده است، اظهار کرد: tmon55 در تلاش است خود را به عنوان یک شرکت وابسته به شرکت مورد اعتماد tmon در کره معرفی کند، در حالی که تحقیقات خلاف آن را ثابت کرد. این شرکت جعلی حتی برنامه ای برای افزایش اعتماد کاربران طراحی کرده و از کاربران خود می خواهد که ارزهای رمزنگاری شده خریداری کنند و درآمد خود را به صورت ارز دیجیتال یا دلار دریافت کنند تا افراد جدید را معرفی کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم الکترونیکی پلیس فتا با بیان اینکه فعالیت این شرکت کاملاً مبتنی بر روش کلاهبرداری پونزی است، بیان کرد: احتمال استفاده این شرکت از برنامه نصب شده بر روی تلفن همراه و نیز وجود دارد. سیستم های کامپیوتری کاربران سیستم آنها را هک کنید و از اطلاعات کاربری و اطلاعات محرمانه آنها سوء استفاده کنید. ترفند این شرکت جذب سرمایه کاربران با ترغیب آنها به چند برابر کردن دارایی هایشان است.

رجبی با اشاره به اینکه این شرکت کلاهبردار کلاهبردار از ابتدای سال ۲۰۲۲ فعال بوده است، خاطرنشان کرد: پروژه ۵۵ TMON با ادعای تجارت الکترونیک، دریافت پورسانت از فروشگاه‌های آنلاین، استفاده از کد برای اعلام عضویت قربانی، پول جذب می‌کند و سود وسوسه‌انگیز به کاربران می‌پردازد. و قربانیان جدید را تشویق می کند، در حالی که از این طریق فقط مدیران ارشد شرکت پول دریافت می کنند و بقیه سرمایه خود را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه مواردی از کاربران ایرانی که تمایل به سرمایه گذاری در این پروژه ساختگی داشتند مشاهده شد، گفت: این پروژه مورد توجه برخی از کاربران به ویژه در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است و به فکر افزایش سرمایه خود هستند. و روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس عشایری فدرال ادامه داد: در این راستا ضروری است کاربران فریب این وعده ها و تبلیغات را نخورند و وارد این بازار نشوند. اگر در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند از دعوت از افراد دیگر پرهیز کنند و نسبت به بازپس گیری مبلغ سرمایه گذاری شده اقدام کنند و از ادامه فعالیت خودداری کنند.

رجبی با تاکید بر اینکه مهم ترین راه حل مقابله با این شرکت ها و روش های متقلب، افزایش آگاهی مردم است، گفت: شهروندان توجه داشته باشند از سرمایه گذاری و فعالیت در هر موضوعی که آگاهی کافی ندارند و فریب وعده ها و تبلیغات را خورده اند، خودداری کنند. . – آنچه در این زمینه بیان شده است نخورید.

منبع: ایسنا