پزشکان و نقش موثر آنها در سلامت جامعه


پزشکان در دو سال گذشته ثابت کرده اند که نقش موثری در سلامت افراد جامعه دارند و اپیدمی کرونا ثابت کرده است که هر چه جامعه و دولت از سلامت بالاتر بهره مند شوند، سریعتر به سمت پیشرفت و بهره وری حرکت می کنند. به طوری که یکی از معیارهای مهم توسعه در جوامع پیشرفته، سطح حوزه بهداشت و درمان در آنها است. زمانی که واکسن کرونا با کاهش صدمات و مرگ و میر و بازگرداندن بسیاری از کسب و کارها به روال اولیه خود توانست شرایط جامعه را به شرایط عادی نزدیک کند، اهمیت سلامت بیش از پیش آشکار شد و نشان داد که فرآیند سلامت انسان یکی از مواردی است که تاثیرگذارترین بسترها در دستیابی به توسعه پایدار و ایجاد جامعه پایدار به همین دلیل از قدیم الایام گفته شده است که “ذهن سالم در بدن سالم ساکن است.”

سلامت جوامع، اصلی ترین تهدید برای یک کشور است که برخاسته از شیوه زندگی، عادات و آداب و رسوم هر ملتی است. کرونا یکی از ملموس ترین شرایطی بود که در دو سال گذشته با آن دست به گریبان بودیم و البته این شرایط و تاثیر پزشکان و نظام سلامت در رسیدن به این اهداف بسیار مهم است. از چاقی و عادات بد غذایی گرفته تا تغییر نوع نگاه به رژیم غذایی و پیشگیری از شیوع بیماری های قلبی عروقی، انواع سرطان ها از جمله معیارهای تاثیرگذار بر محدودیت استانداردهای زندگی و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه هستند و می باشد. عاملی تاثیرگذار در اندازه شاخص های سلامت جامعه محسوب می شود.

در این میان، علاوه بر مشارکت فراگیر شهروندان و دولت، نقش پیچیده و اساسی پزشکان در نظام سلامت عموم مردم بسیار حیاتی و مهم به نظر می رسد. پزشکانی که در خطرناک ترین موارد کرونا با مردم برخورد کردند، به درمان بیماری ها پرداختند و تلاش کردند تا سطح سلامت جامعه را بالا ببرند. البته باید اذعان داشت که پیشگیری و ارتقای سلامت در سطح جامعه و تأثیر آن بر سیاست های کلان از جمله عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم است که یکی از جنبه های آن به طور مستقیم به جامعه پزشک بستگی دارد. پزشکان در حرفه ای کار می کنند که مردم نه به آن نیاز داشتند و نه به آن نیاز داشتند. آنها ضامن سلامت جامعه، امنیت روانی بیماران هستند و حیطه مأموریت آنها می تواند شامل تمام ابعاد زندگی اجتماعی باشد.

از این رو در اروپا برای اینکه نظام سلامت هر چه بیشتر از پتانسیل خود در ارائه خدمات به بیماران استفاده کند، سرمایه گذاری های هنگفتی در منابع انسانی، زیرساخت ها و مهمتر از همه کیفیت و کمیت خدمات پزشکی صورت می گیرد. از این رو توجه به سلامت و تلاش برای حفظ و ارتقای آن همواره از اولویت های مهم سیاست گذاران در جهان بوده و ارتباط تنگاتنگی با پایداری جامعه انسانی به عنوان یکی از محورهای توسعه پایدار دارد. یعنی برای اینکه به سمت تثبیت نظام سلامت حرکت کنیم باید جلو برویم.

پزشکان و نقش آنها در ارتقای سلامت
پزشکان و نقش آنها در ارتقای سلامت

در واقع، هرچه زنجیره همکاری و مشارکت بین اعضای جامعه و پزشکان قوی‌تر باشد، جامعه سالم‌تر است. حتی حضور حیاتی و فعال پزشکان در عرصه خدمت رسانی به مردم فراتر از بعد فیزیکی است و می تواند در تامین روحیه پویا و با نشاط در یک جامعه و در جهت افزایش فرهنگ عمومی، نهادینه سازی رویکرد علمی در زندگی افراد مهم موثر باشد. . زیرا ارتباط بیمار و پزشک و کیفیت آن نقش بسزایی در روند درمان و نتایج آن دارد و اهمیت آن در ارتقای سلامت جامعه بسیار موثر خواهد بود.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی