پرداخت ۱۶ هزار میلیارد وام بدون ضامن


بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، از ابتدای بهمن ماه ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه سال جاری ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان اعتبار به بانک های دولتی پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی از پایان دی ماه بانک‌های دولتی را موظف کرد که تنها احراز هویت را ملاک پرداخت قرار دهند. از تسهیلات کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان و به جای شیوه سنتی تسلیم طلبی به ضامن.

در واقع سیستم بازپرداخت تسهیلات مبتنی بر ضامن سال هاست که در بسیاری از کشورها منسوخ شده است و مبنای اعطای اعتبار خرد، اعتبار فردی در شبکه بانکی است. این چک بر اساس سابقه اعتباری افراد از نظر بازپرداخت تسهیلات، مانده تسهیلات، درآمد ماهانه و مواردی از این قبیل محاسبه می شود.

اگرچه بانک مرکزی ۲۱ تیرماه بخشنامه مربوطه را به شبکه بانکی ابلاغ کرد، اما بانک های دولتی اعطای تسهیلات بدون ضامن و تصویب را از ابتدای بهمن ماه ۱۴۰۰ در دستور کار قرار دادند.

در این راستا از ابتدای بهمن ماه سال گذشته تا پایان تیرماه امسال ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان تسهیلات در قالب ۴۷۵ هزار و ۴۴۸ فقره تسهیلات توسط بانک های دولتی پرداخت شد.

بر اساس این جدول، بانک سپه بیشترین تسهیلات بدون ضامن را به مبلغ ۵ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در مقابل ۱۹۵ هزار و ۹۷۷ فقره تسهیلات پرداخت کرد. در واقع ۳۳.۷ درصد از کل تسهیلات بازپرداخت بدون وثیقه توسط بانک سپه ارائه شده است.

پس از آن بانک تجارت با ۱۶.۶ درصد، قرض الحسنه مهر ایران با ۱۴.۳ درصد و بانک ملی با ۱۳.۷ درصد در رتبه های بعدی بیشترین میزان پرداخت وام بدون ضامن قرار گرفتند.

دلیل پایین بودن سهم ۱۰۰ میلیون تومانی تسهیلات خرد بدون ضامن در بانک صنعت معدن به توسعه تعاونی ها و کشاورزی، تخصصی بودن این بانک ها و سهم پایین اعتبارات خرد از کل تسهیلات اعطایی برمی گردد.

با توجه به ساختار تامین مالی و تشکیل ساختار تسهیلات با یک یا دو ضامن، جایگزینی آن با سیستم اعطای تسهیلات بر اساس راستی‌آزمایی فرآیندی زمان‌بر خواهد بود و در یک بازه زمانی می‌توان سهم را به تدریج انجام داد. افزایش یافت. اعطای تسهیلات بر اساس بررسی کل تسهیلات اعطایی. این حرکت به صورت داوطلبانه و بدون نیاز به قانون توسط وزارت اقتصاد آغاز شد و امید است به تدریج این روند به وضعیتی فراگیر برای انواع تسهیلات بانکی تبدیل شود.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!