پرداخت بیش از ۳۴۰۰۰ فقره وام توسط بانک صادرات


بانک صادرات ایران با پرداخت ۳۴ هزار و ۱۵۹ فقره وام کودکان به ارزش ۱۳ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال، نقش فعالی در حمایت از فرزندآوری در بین بانک های عامل ایفا کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، وام فرزندپروری به نقل از پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، یکی از تسهیلات تکلیفی دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ است که در راستای اجرای قانون حمایت طراحی شده است. از خانواده و جمعیت جوان که در نهایت امسال اجرایی شد و بانک با پرداخت ۳۴ هزار و ۱۵۹ قلم کالا به ارزش ۱۳ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال، صادرات ایرانی نقش فعالی در حمایت از زایش در بین بانک های عامل داشت.

بر اساس این گزارش، در جریان بازنگری قانون بودجه سال ۱۴۰۱، در مصوبه گروه یکسان سازی، بر لزوم ابلاغ آیین نامه اجرایی بازپرداخت وام فرزندآوری و وام مسکن به خانواده های دارای فرزند به بانک های عامل تاکید شد. حداکثر تا ۱ اردیبهشت؛ در نهایت طبق ابلاغیه بانک مرکزی این تسهیلات به فرزندان متولدین بعد از سال ۱۴۰۰ پرداخت می شود.

شرایط وام فرزندآوری چیست؟

بر اساس این اطلاعیه ها در واقع فرزند اول ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت سه ساله (۳۶ ماهه)، فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت چهار ساله (۴۸ ماهه) و فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان با مدت بازپرداخت پنج سال (۶۰ ماه)، فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۶ ساله (۷۲ ماه) و فرزند پنجم ۱۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت می باشد. هفت سال (۸۴ ماه).

وام ۲۰۰ میلیون تومانی برای فرزند سوم به بانک ها ابلاغ شد. وامی که برای خانواده های بی سرپرست دارای سه فرزند یا بیشتر قابل استفاده است. به گفته معاون بانک مرکزی بخشنامه بازپرداخت وام مسکن به شش بانک مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و بانک پست ارسال شده است.

شایان ذکر است کارمزد تسهیلات قرض الحسنه برای فرزندان حداکثر سالانه ۴ درصد است و بازپرداخت وام فرزند با اخذ ضامن، سفته معتبر و ۶ ماه مهلت پرداخت می شود.

مبلغ وام فرزندآوری پرداخت شده از ابتدای طرح

وام فرزندآوری در سال های گذشته و دولت ها وجود نداشت و با روی کار آمدن دولت سیزدهم این طرح در بودجه سال ۱۴۰۱ پیوند خورد و مطرح شد و بر این اساس از اردیبهشت ماه سال جاری تا پایان مرداد ۱۴۰۱ بانک ها حدود ۲۷۶ هزار حاملگی را پرداخت کردند. وام ۱۱۰۱۰۰ میلیارد ریالی.

کدام بانک در وهله اول؟

با توجه به اینکه بسیاری از بانک ها این وام را قبول نکردند، بنابراین فشار بر بانک های بزرگ وارد شد. برای وام های کلان در بخش تولید مثل، دولت تصمیم گرفت شش بانک مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و پست را در نظر بگیرد. اما برای وام های سبک به همه بانک ها اطلاع دهید تا این موضوع را اجرا کنند.

بانک صادرات در این زمینه پیشگام بوده و این تسهیلات را با سرعت بالاتری پیش برده است. یکی از دلایل پرداخت سریع این تسهیلات در بانک صادرات، سهولت این بانک در پرداخت این تسهیلات بر اساس قوانین بانک مرکزی است.

همانطور که اشاره کردیم از ابتدای اجرای طرح تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۱ حدود ۲۷۶ هزار فقره وام حامل به ارزش ۱۱۱ هزار میلیارد ریال توسط کلیه بانک های دولتی و خصوصی بازپرداخت شد. سهم بانک صادرات از این پرداخت ها ۳۴ هزار و ۱۵۹ فقره به ارزش ۱۳ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال بوده است.

در واقع، بانک صادرات در بین ۲۷ بانک ایرانی، ۱۳ درصد از کل پرداختی های تسهیلات فرزندآوری را به صورت عددی و ریالی به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که اگر همه بانک ها به این وظیفه متعهد می شدند و آنچه بانک صادرات بابت این تسهیلات می پردازد پرداخت می کردند، تا کنون یک میلیون ایرانی از این تسهیلات بهره مند شده بودند و یک پنجم این تعداد می توانستند وام بگیرند.