وقوع زلزله و لزوم تجهیز مجدد ساختمان ها امری مهم و بدیهی است


وقوع زلزله و لزوم مقاوم سازی ساختمان ها امری بدیهی و بدیهی است. از نظر همه مردم، جمله رسیدگی به یک رویداد قبل از وقوع بسیار خوشایند و قابل قبول است. با توجه به روش‌های مختلف و فناوری‌های جدید ایجاد شده برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، این امر می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب‌ها و یا حداقل در کاهش میزان خسارات و تلفات انسانی داشته باشد.

این یکی از ویژگی های منحصر به فرد ماست، یعنی تا زمانی که یک حادثه غم انگیز رخ ندهد، هرگز راه حلی را در نظر نخواهیم گرفت. از جمله آن حوادث تلخ زلزله است که با توجه به جایگاه کشورمان در بین ده کشور زلزله خیز جهان، بیشترین توجه ممکن را از سوی مسئولان و آحاد جامعه در امر پیشگیری و در گام بعدی آمادگی لازم در برابر احتمالات احتمالی می طلبد. خطرات و شرایط بحرانی کافی است چشمانمان را ببندیم و یک روز بعد از زلزله تهران را با این تعداد ساکن، کوچه های باستانی، برج های بلند، ساختمان های قدیمی و فرسوده حاشیه شهرها تصور کنیم. سپس متوجه می شویم که پرجمعیت ترین شهر ایران قادر به کنترل و مدیریت بلایای طبیعی مانند زلزله نیست.

علیرغم اقداماتی که تاکنون برای مقابله با این بلای طبیعی در کشور انجام شده است، کافی نبوده و کشور را مصون و از آسیب های ناشی از زلزله کم نکرده است. زلزله پدیده ای است که می تواند در عرض چند ثانیه اثرات مخرب و جبران ناپذیری بر سازه ها، تاسیسات و شریان های حیاتی کشور بگذارد.

بررسی زمین لرزه های شدیدی که در سال های گذشته در ایران رخ داده است مانند زلزله های رودبار و مینگل در سال ۱۳۶۹، فاجعه ویرانگر بم در سال ۱۳۸۲ و دیگر زلزله های غم انگیز غرب کشور می تواند فرصت مطالعاتی و تجربیات ارزشمندی را در اختیار کارشناسان قرار دهد. در این خصوص به نظر می رسد تحقیق و بررسی در کشورهای زلزله خیز مانند مکزیک، ژاپن، چین و آمریکا و اقدامات آنها در مقاوم سازی ساختمان ها و زیرساخت های شهری برای کاهش صدمات و آسیب ها ضروری است. مجهز بودن به سیستم هشدار دهنده، ایمن سازی اسکلت سازه با فناوری های نوین بلبرینگ و مدل سازی کامپیوتری عملکرد سازه در زمان وقوع زلزله تنها بخشی از پروژه های مطالعاتی در این زلزله ویرانگر است.

بافت زلزله و خوردگی
بافت زلزله و خوردگی

از آنجایی که آسیب های وارده به سازه های مختلف شهری عامل اصلی خسارات انسانی و افزایش خسارات اقتصادی و اجتماعی است، تقویت سازه های شهری تنها راه مقابله با این امر است. به منظور دستیابی به کاهش آسیب سازه، پرداختن به چندین موضوع بسیار مهم است. استفاده از سازه های سبک و مهندسی شده و نظارت کافی مهندسان ناظر در حین ساخت به منظور رعایت اصول، ضوابط و مقررات به این امر کمک می کند. یک مثال کوچک در طول فرآیند ساخت، پی ساختمان ها است که یکی از مهم ترین مراحل ساخت و ساز می باشد. آیا نظارت دقیق و علمی بر نسبت آب و سیمان توسط کارگران ساختمانی غیر ماهر و آموزش ندیده وجود دارد؟ پرداختن به سایر موارد مهم مانند اصول کیفی سازه های بتنی، مکان یابی و تجمع سازه ها در فضاهای غیر استاندارد، عدم رعایت استانداردهای لازم در مصالح مورد استفاده در این زمینه لحاظ نمی شود. علاوه بر ایمنی سازه، ایمنی دکوراسیون بیرونی ساختمان را نیز نباید فراموش کرد.

کشورهای توسعه یافته با بهسازی ساختمان ها، رعایت نکات ایمنی در ساخت سازه ها، استفاده از کارشناسان ایمنی سازه و کاهش تلفات به این مهم دست یافته اند. لزوم ایجاد آگاهی عمومی در سطح ارتقای دانش فنی و علمی مردم، موجب افزایش تقاضای حق ساخت سازه های مقاومتی آنان از سوی دولت و دست اندرکاران این امر شده و دولت با در نظر گرفتن امکاناتی از این قبیل. از آنجایی که مقاوم سازی وام ها و کاهش عوارض شهرداری نقش مهمی در تشویق و ایجاد انگیزه عمومی دارد.

خوشدل – کارشناس اجتماعی