وعده برداشت دولت برای واردات خودرو


منوچهر لقی، معاون وزیر صمت نیز در خصوص مقررات واردات خودرو گفت: واردات خودرو منوط به مصوبه شورای دولت است. وقتی این کار انجام شود قطعا واردات خودرو آماده می شود اما انتظار ما این است که تا شهریورماه اقتصاد و خودروهای مناسب وارد شود. وزارت امنیت در این مرحله از واردات به دنبال خودروهای لوکس نیست و به همین دلیل خودروهایی که بسیاری از مردم توانایی خرید آن را داشته باشند، اجازه ورود خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی جدیدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس مذاکرات جدیدی در حوزه خودرو انجام داد. وی گفت: طرح تنظیم خودرو در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که چندی پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد و توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد، بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل واردات را اجرا کند. خودروها برای اجرای این طرح
وی ادامه داد: آیین نامه واردات خودرو توسط وزارت امنیت تهیه و به دولت ارسال شد و طبق آخرین اخبار، آیین نامه مذکور در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و آماده ارائه به شورای دولت است. شورای دولت در این خصوص تصمیم گیری می کند و پس از تصویب آیین نامه با قوانین موجود در شورای اسلامی به شورای تطبیق مصوبات دولت ارائه می شود و در صورت عدم تداخل یا اشکال در اجرا به اطلاع خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: همانطور که وی تاکید کرد، برای طرح تنظیم صنعت خودرو نیاز بود تا سامانه‌های تخصصی وزارت ایمنی به تصویب دولت برسد. یکی از آیین نامه ها واردات خودرو بود و آیین نامه دیگری که وزارت امنیت باید تهیه کند مربوط به استاندارد خودرو و مصرف سوخت خودرو است.
وی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت یکشنبه هفته آینده برای تشریح مقررات واردات خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور خواهد یافت، گفت: امیدواریم هر چه سریعتر آیین نامه واردات خودرو به دولت ارائه شود. . قبل از بسته جامع تنظیم صنعت خودرو که به نفع مردم است باید عملیاتی شود.

پارکینگ واردکنندگان خودرو
مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: هنوز از جزئیات مقررات واردات خودرو اطلاعی نداریم، اما همانطور که متوجه شدیم بدون اینکه به طور رسمی به آنها گفته شود، فعالان این اتحادیه سوالاتی را درباره واردات خودرو مطرح کردند. مشکلات این حوزه و چالش های پیش رو و بر اساس سخنان برخی کارشناسان آیین نامه واردات خودرو تدوین شده است، اما بهتر بود مستقیما با فعالان این حوزه صحبت می شد و یا حتی از آنها برای شرکت در تدوین مقررات برای این بخش
وی با بیان اینکه امیدواریم آیین نامه تدوین شده در خصوص واردات خودرو کامل، جامع و شفاف باشد، تصریح کرد: قبل از نهایی شدن آیین نامه کل واردات خودرو باید نظر واردکنندگان خودرو ارائه شود تا بدون ایراد اجرایی شود.
دادفر افزود: زمانی که مقررات واردات خودرو ابلاغ شود، واردات خودرو می تواند از سر گرفته شود و البته برخی واردکنندگان با برخی خودروسازان دنیا مذاکره کردند.
پیش از این کارشناسان صنعت خودرو تایید کرده بودند که راهی جز تامین بخشی از نیاز داخلی از محل واردات وجود ندارد زیرا تولید خودرو در کشور با نیاز داخلی کشور برابری نمی کند و در واقع عرضه بسیار کمتر از تقاضا است و باعث تنش در بازار می شود و دلیل گرانی خودرو نیز همین است.

منبع: ایران

لینک کوتاهلینک کپی شد!