ورزش بانوان و ضرورت آن در همه جوامع


قطعاً ورزش بانوان در شرایط کنونی در همه جوامع به عنوان امری انکارناپذیر پذیرفته شده است. زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، بنابراین سلامت و شادابی آنها نقش مهمی در یک جامعه سالم و با نشاط خواهد داشت. زنان جامعه ما برای موفقیت در کارهای اجتماعی و از همه مهمتر ایجاد محیطی گرم در کانون خانواده باید ابتدا به فکر سلامتی خود باشند. چیزی که در بیشتر موارد مورد غفلت قرار می گیرد و برای زنان از اهمیت بالایی برخوردار است. زنان به دلیل مشغله کاری نباید ورزش را نادیده بگیرند.

البته به گفته کارشناسان سابقه مشخصی از ورزش بانوان در دوران باستان وجود ندارد و به نظر می رسد چیزی به نام ورزش بانوان وجود نداشته است. مشارکت زنان در ورزش در قرن بیستم و به ویژه در اواخر آن قرن به طور چشمگیری افزایش یافت.

مشغله کاری و مسئولیت زنان در امور خانه و خانواده، عدم تحرک آنها را افزایش داد. فعالیت‌های ورزشی منظم همراه با تغذیه مناسب می‌تواند در افزایش ضریب سلامت زنان و پیشگیری از بیماری‌هایی که یکی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است، مؤثر باشد.

مادران سالم با پشتوانه مالی قوی می توانند با ایجاد بستری مناسب برای فرزندان و همسرانشان در کارهای اجتماعی، اخلاقی و تربیتی به آنها کمک کنند و در نهایت جامعه ای سالم و عاری از هرگونه آسیب داشته باشیم. علاوه بر اهمیت سلامت کودک. دختران و مادران در جامعه، فعالیت های ورزشی بانوان می تواند انگیزه ای برای ورزش برای سایر اعضای خانواده باشد. متأسفانه مشغله های بزرگ از جمله کارهای خانه، مراقبت از زن و فرزندان و همچنین مسئولیت های بیرون از خانه، به ویژه برای یک زن شاغل، همه دست به دست هم داده اند تا ورزش و مراقبت های بهداشتی در اولویت قرار گیرند یا اصلاً نادیده گرفته شوند. زنان به دلیل متابولیسمشان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری هستند. به همین دلیل باید برای پیشگیری و تقویت سلامت آنها تلاش کرد تا از احتمال ابتلا به بیماری های جدی جلوگیری شود. باید اذعان داشت که نهادینه شدن ورزش و فعالیت های بدنی برای دختران و زنان ضرورت بیشتری دارد. دختران امروز، همسران و مادران آینده جامعه ما هستند و آنها هستند که هسته خانواده های فردا را تشکیل خواهند داد. واضح است که سلامت زنان تأثیر مستقیمی بر تصویر کلی سلامت خانواده و در نهایت جامعه دارد. زنی که در تمام مراحل زندگی خود از بارداری و زایمان گرفته تا تربیت و تربیت فرزندان به بدنی سالم و روانی راحت نیاز دارد.

ورزش بانوان
ورزش بانوان

نشاط زنان در جامعه کل جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر نداشتن تحرک کافی و فعالیت بدنی مناسب، باعث احساس ضعف و خستگی می شود و زن را مستعد ابتلا به بیماری های مختلف می کند. این بیماری ها که شامل بیماری های قلبی، فشار خون بالا و ضربان قلب می شود، یک سوم از علل مرگ و میر زنان در سراسر جهان را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، بیماری های قلبی عروقی نیمی از مرگ و میر زنان بالای ۵۰ سال در کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که فعالیت های بدنی معمولاً عامل مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان هستند. زنان بعد از میانسالی به دلیل کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان، نیاز به تغذیه و ورزش مناسب دارند. تحقیقات علمی نشان می دهد که زنان ورزشکار در دوران بارداری و زایمان مشکلات کمتری نسبت به سایر زنان خواهند داشت. یک زن با افزایش توانایی های ذهنی و اعتماد به نفس خود می تواند به آرزوهای خود برسد. فعالیت بدنی منظم در کاهش استرس، اضطراب، افسردگی، تنهایی و تنهایی تاثیر اولیه دارد و این پدیده برای زنان بسیار مهم است. زیرا در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه روند رشد افسردگی در زنان نزدیک به دو برابر مردان است.

در نهایت آنچه باید در مورد ورزش و زنان مورد توجه قرار گیرد این است که باید شرایط مناسبی در جامعه ایجاد شود تا زنان و دختران بتوانند در محیطی امن به ورزش بپردازند و مشارکت و مشارکت زنان در تمامی سطوح ورزشی گسترش یابد. . موفقیت در ورزش باید کاتالیزوری برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی خود و خانواده‌شان باشد. البته شایان ذکر است که کاستی ها در ورزش بانوان مانع بروز بسیاری از توانایی ها می شود. نبود فضاهای ورزشی برای بانوان، دسترسی کم به پارک ها و فضای سبز برای بانوان و فضاهای ورزشی می تواند از جمله عوامل دوری زنان ایرانی از ورزش باشد. لذا این امر نیازمند نگاه خردمندانه مدیران و مسئولان کشوری است تا با در نظر گرفتن زیرساخت های ورزش بانوان و رفع مشکلات موجود و تشویق بانوان جامعه به ورزش سهم بسزایی در سلامت مادران و دختران ایرانی داشته باشند.

مهسا صالحی – کارشناس ارشد مدیریت مالی