وب ۳ و پیشرفت عظیمی در زمینه اینترنت


حتما این روزها نام Web3 را همراه با مفاهیمی مانند بلاک چین و NFT شنیده اید. مانند آنها، وب ۳ نیز یکی از موضوعات نوظهور است که آینده ما را تحت تأثیر قرار می دهد. نظرات زیادی در مورد چیستی وب ۳ وجود دارد، برخی می گویند این نسخه بعدی اینترنت است و برخی دیگر می گویند متاورس است. آژانس بازاریابی دیجیتال عظیم مدیا به شما بگویم وب ۳ چیست؟ آن برای چه کاری استفاده می شود؟ مزایای آن چیست؟

وب ۳ چیست؟

وب ۳ با محوریت اینترنت غیرمتمرکز، انقلاب بزرگی در دنیای وب ایجاد خواهد کرد. در نسل سوم اینترنت، کاربران کنترل کاملی بر اطلاعات خود خواهند داشت.

نسل سوم وب برای ایجاد تغییرات اساسی در توسعه و ساخت وب سایت ها، مدل جدیدی را برای تعامل با وب ایجاد می کند. در واقع وب ۳ مرحله جدیدی در تکامل اینترنت است.

تغییرات ایجاد شده توسط وب ۳ باعث می شود چیزهای جدید و بهتری در اینترنت اتفاق بیفتد. کارشناسان کامپیوتر و علوم اینترنت معتقدند این تغییرات ایجاد شده در اینترنت باعث هوشمندتر شدن و ساده شدن زندگی کاربران می شود.

حالا بیایید فرآیند پیکربندی وب ۳ را از زمان ایجاد اولین نسل اینترنت شروع کنیم و با هم به جلو برویم.

مقایسه نسخه های مختلف وب

مقایسه شبکه نسل اول، شبکه نسل دوم و شبکه نسل سوم

وب ۳ از کجا شروع شد؟ کاستی های وب ۱ چیست و توسعه آن چه نیازهایی را برای کاربر برطرف کرده است؟ ابتدا با توضیح مختصری در مورد وب ۱ شروع می کنیم.

نسل اول اینترنت

نسخه اولیه اینترنت قبل از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های پخش ویدئو وجود داشت. در واقع، حتی قبل از ظهور گوگل در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰، نسل اول اینترنت وجود داشت. در آن زمان اینترنت تنها توسط موتور جستجوی آلتاویستا و نت اسکیپ، شرکت خدمات کامپیوتری آمریکایی کنترل می شد و تنها برای تبلیغ برخی شرکت ها استفاده می شد.

تا به حال، اکثر وب سایت های تجارت الکترونیک ماهیت نسل اول اینترنت را دارند زیرا مبتنی بر مفاهیم ساده هستند.

نسل دوم اینترنت

در راستای توسعه وب ۱، نسخه اینترنتی وب ۲ ایجاد شد که به این اینترنت “خواندن و نوشتن” نیز می گفتند. در نسل دوم اینترنت، کاربران نه تنها نقش خوانندگان و بازدیدکنندگان را داشتند. آنها می توانند محتوای خود را ایجاد کنند، آن را در وب سایت آپلود کنند و با اینترنت تعامل داشته باشند.

وب ۲ به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است. حدود یک دهه بعد، نسل دوم اینترنت انقلابی در بازاریابی و فرآیندهای تجاری ایجاد کرد. به عنوان مثال، اینفلوئنسرهای اینستاگرام می توانند با ارسال یک عکس، برند بسازند و با برند دیگری رقابت کنند. آنها همچنین می توانند برند دیگری را با یک بررسی منفی نابود کنند.

هدف اصلی نسل دوم اینترنت، دموکراتیک کردن اینترنت و دسترسی بیشتر کاربران به اینترنت بود.

نسل سوم اینترنت

پس از نسل دوم اینترنت، دنیا به سمت نسخه جدیدتر اینترنت رفته است. هر بار که مثلاً محصول X را از وب‌سایتی مانند آمازون می‌خرید، الگوریتم وب‌سایت اطلاعات سایر مشتریانی را که محصول X را خریداری کرده‌اند بررسی می‌کند. بر اساس این اطلاعات، وب‌سایت محصولاتی را که آن مشتریان خریداری کرده‌اند همراه با محصول به شما ارائه می‌کند. ایکس.

بنابراین وب سایت در مورد انتخاب های دیگر شما که ممکن است بر اساس سایر کاربران باشد، یاد می گیرد و از اطلاعات سایر کاربران برای نشان دادن چیزهایی که دوست دارید به شما استفاده می کند. در واقع خود سایت آموزش می دهد، یاد می گیرد و هوشمند می شود.

وب ۳ چه اجزایی دارد + مزایای وب ۳ با توجه به هر جزء اضافه شده به آن

از جمله اجزای اصلی اینترنت ۳G:

وب معنایی

· هوش مصنوعی

هویت سه بعدی مجازی

حضور همه جانبه

۱- وب معنایی

ابرداده معنایی یکی از مهمترین اجزای وب ۳ است. این شبکه هوشمند نمادها، کلمات کلیدی، متن و معنای آنها را درک می کند. به عنوان مثال، وب ۳ دو نقطه در پرانتز را به عنوان یک شکلک “لبخند” درک می کند و آن را به عنوان خنده و نشانه خوشحالی یا رضایت تفسیر می کند.

این تنها نمونه کوچکی از وب معنایی در نسل سوم اینترنت غیرمتمرکز بود. در واقع، فناوری وب ۳ ارتباطات، تراکنش‌ها و تبادل اطلاعات بین نهادها را تسهیل می‌کند.

طراحی وب معنایی در واقع ایده اصلی تیم برنرز لی بود. او یک دانشمند کامپیوتر است که به عنوان مخترع شبکه جهانی وب شناخته می شود.

برنرز لی اینترنت آینده را به عنوان دنیایی تصور می کرد که در آن ماشین های هوشمند به طور خودکار فرآیندهای طولانی و وقت گیر را انجام می دهند.

۲- هوش مصنوعی

نسل سوم اینترنت با کمک هوش مصنوعی به وب سایت ها کمک می کند تا داده ها را فیلتر کنند و فقط اطلاعات مورد نظر را به کاربران نشان دهند.

در حال حاضر، نسل دوم اینترنت برای درک کیفیت یک محصول یا خدمات، بازخورد کاربران را دریافت می کند. به عنوان مثال در وب سایت Rotten Tomatoes که کاربران می توانند به لیستی از فیلم ها رای دهند. در این صورت فیلم هایی با رتبه های بالاتر «فیلم خوب» محسوب می شوند.

این لیست‌ها به کاربران کمک می‌کنند بدون نیاز به غربال کردن محصولات و داده‌های بد، به «داده‌های خوب» دسترسی پیدا کنند.

اما هوش مصنوعی در نسل سوم اینترنت مکانیسم یادگیری سریعی دارد. در این نسخه جدید اینترنت، هوش مصنوعی می تواند داده های خوب و بد، افراد واقعی و ربات ها و مهمتر از همه اخبار جعلی را از گزارش های واقعی تشخیص دهد.

۳- هویت سه بعدی مجازی

Web3 آینده اینترنت را از یک وب دو بعدی ساده به دنیای سه بعدی واقعی تغییر خواهد داد. طراحی سه بعدی به طور گسترده در وب سایت ها، بازی های آنلاین، تجارت الکترونیک، صنعت املاک و غیره استفاده می شود.

اگرچه این مفهوم هنوز به طور کامل به بسیاری از مردم سرایت نکرده است، اما این یک واقعیت است که هزاران نفر در سراسر جهان در حال حاضر در این فضا در حال تعامل هستند. به عنوان مثال، در یک بازی آنلاین مانند World of Warcraft، کاربران بیشتر به سلامت آواتارهای آنلاین خود اهمیت می دهند تا در دنیای واقعی.

فیلیپ روزدیل، بنیانگذار Second Life، معتقد است روزی فرا خواهد رسید که هویت مجازی به اندازه آدرس ایمیل و تلفن های همراه رایج شود. شاید این موضوع اکنون دور از ذهن باشد، اما به ۲۵ سال پیش فکر کنید. زمانی که افراد کمی آدرس ایمیل یا تلفن همراه داشتند.

۴- حضور همه جانبه

اگر به زمان عرضه وب ۱ فکر کنید، متوجه خواهید شد که در آن زمان فقط از نقاط دوردست مانند رایانه های خانگی یا دستگاه های داخل کافی نت ها می توانستید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

در نسل دوم اینترنت، اینترنت با سرعت بالا به گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های هوشمند قابل حمل منتقل شده است. اما نسل سوم وب محدود به سایت و دستگاه خاصی نخواهد بود. در آینده، اینترنت در همه جا در دسترس خواهد بود.

این فناوری بر تمام جنبه های زندگی تأثیر می گذارد و می تواند در دستگاه های بیشتری پیاده سازی شود. در واقع، این یک شبکه نامرئی از اطلاعات، پروتکل های ارتباطی و مکانیسم های تراکنش است که در سراسر کره زمین در دسترس خواهد بود.

وب 3 چه کاربردهایی دارد؟

۳. برنامه های کاربردی وب

مرور سریعتر می شود

مردم مالک اطلاعات خود هستند

اتکا به شرکت های بزرگ از بین خواهد رفت

اطلاعات شما دیگر مانند NYM و HOPR به دست شرکت های خصوصی نمی افتد. نمونه هایی از این پروژه ها فیلترینگ را حذف می کنند.