وبلاگ نویسان و فضای کاری در اینستاگرام


وبلاگ نویسان، فضای کاری اینستاگرام و درآمدهای نجومی آنها از جمله مواردی است که مشاغل وبلاگ نویسی را در جامعه به ویژه در بین جوانان محبوب کرده است. ضریب نفوذ بالای فناوری و ارتباطات ایجاد شده در اینترنت و فضاهای مجازی در زندگی روزمره فضایی را برای استفاده حداکثری تعدادی از افراد و تبلیغ از آنچه وبلاگ، محصول یا خدمات نامیده می شود، فراهم می کند. وبلاگ نویسانی که حوزه فعالیت گسترده ای دارند و از مد، پوشاک، خدمات غذایی و زیبایی گرفته تا دکوراسیون و اقتصاد فعال هستند.

وبلاگ نویسان و کسب درآمد از اینستاگرام یکی از موضوعات پرطرفداری است که به دلیل درآمد بالا و میلیون ها و گاه میلیاردی در ماه افراد زیادی را به خود جذب می کند. با نگاهی به لیست پردرآمدترین مشاغل جهان، وبلاگ نویس بودن یکی از آنهاست.

اما واقعاً چگونه می توان وارد این فضا شد و به عنوان وبلاگ نویس کار کرد؟ بله، درست است، وبلاگ نویس شدن یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا محسوب می شود، اما باید به خاطر داشت که برای کسب درآمد بالا باید از روش های اولیه پیروی کرد. البته هر شغلی سختی های خاص خودش را دارد و البته وبلاگ نویس شدن هم از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از فضای اینستاگرام نسبت به سایر فضاهای ارتباطی در کشور ما بسیار پرطرفدار است و تعداد زیادی از ساکنان را به خود جذب کرده است. بنابراین این تصور غلط وجود دارد که هر فردی که از پست های زیادی در اینستاگرام استفاده می کند و صفحه شخصی یا تجاری او افزایش می یابد و فالوورهای او افزایش می یابد، وبلاگ نویس می شود. در حالی که در اصطلاح حرفه ای، وبلاگ نویس شخصی است که در زمینه خاصی فعالیت می کند و با دانشی که در آن زمینه تخصصی دارد، محتوا تولید می کند.

افرادی که علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستند تا وبلاگ نویس شدن راه درازی در پیش دارند و برای کسب درآمد در این زمینه باید فعالیت های منظم و تخصصی را طبق یک برنامه محتوایی حساب شده برای تشویق فالوورها انجام دهند. فود بلاگرها، بلاگرهای زیبایی، ترول بلاگرها و بسیاری دیگر از وبلاگ نویسان فعال در زمینه های مختلف به یک صفحه ساده تکیه نمی کنند و برای دیده شدن بیشتر باید حرفه ای تر و تخصصی تر کار کنند. وبلاگ نویسان حرفه ای استعداد ایجاد می کنند و نظر و سلیقه آنها برای کاربران اینستاگرام مهم است و به عبارتی فالوورهای آنها در بسیاری از موارد مهم است. با نفوذ و محبوبیتی که در بین فالوورهای خود دارند، می توانند آنها را به خرید و ارائه یک محصول یا خدمات تشویق کنند و با عقد قرارداد با بسیاری از برندهای معروف، سهم بازار خود را در ازای این سودهای کلان به دست آورند. از این رو بسیاری از وبلاگ نویسان معروف در جهان به حامیان برندهای بزرگ تبدیل شده اند.

البته میزان درآمد حاصل از فعالیت های وبلاگ نویسی به طور مستقیم به تعداد فالوورها و سطح فعالیت آنها بستگی دارد. روش های مختلفی مانند تبلیغات، حمایت مالی، همکاری در فروش و … می توانند در رسیدن به صفحه شما موثر باشند. در این بین دو عامل تعیین کننده تعداد فالوور و نرخ تعامل بسیار مهم و اساسی هستند و میزان تبلیغات صفحات نیچ را تعیین می کنند.

اگر حوزه تخصصی خود را انتخاب می کنید، بدانید که ایجاد محتوای باکیفیت موثرتر از تبلیغات است. البته در این مسیر باید تلاش، صبر و پشتکار در کار خود به خرج دهید. نمی توانی صد سال یک شبه بروی. ایجاد محتوای باکیفیت و خاص، استفاده از عکس‌ها و ویدیوهای باکیفیت و یافتن موضوعات جالب روز، استفاده از ویژگی‌های اینستاگرام مانند لایو، قرار دادن لینک به سایت‌های خاص و حتی همکاری با سایر وبلاگ‌نویسان می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند. فالوورهای شما مانند خانواده شما هستند. به یاد داشته باشید، مهم نیست در چه حرفه و زمینه ای فعال هستید، با گذشت زمان، تماس در اولویت قرار می گیرد.

این روزها اینستاگرام شرایطی را ایجاد کرده است که می توانید با سرمایه کم یا بدون سرمایه کسب و کار راه اندازی کنید و درآمدزایی داشته باشید، البته وبلاگ نویسی تنها یک راه است. شرکت هایی در گوشه و کنار کشور توانستند با تبلیغ صفحه خود به فروش بالایی دست یابند و بسیاری از مشاغل خانگی رشد کرده و درآمد قابل قبولی کسب کردند. در این فضا کارت برنده متعلق به فردی است که در این فضا در رابطه با این محیط فعالیت می کند و آگاهی و اطلاعات او را افزایش می دهد و به کسب و کارش شکوفا می شود.

خانم مینا دیوبند – سردبیر روزنامه التوحیس