واگذاری حق رای برخی از سهامداران ۵ بانک به وزارت اقتصاد


معاون وزیر بانک و بیمه در وزارت اقتصاد از واگذاری حق رای به برخی سهامداران ۵ بانک رفاه، سرمایه، گردشگری، موسسه ملل و بانک اقتصاد نوین به وزارت اقتصاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آقای عباس حسینی در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مالی کشور گفت:

در جلسات با بانک ها شاخص های مختلفی بررسی می شود. مسائل عدم رعایت و کفایت سرمایه بانک ها در این انجمن ها جدی گرفته می شود.

همچنین در برخی موارد موضوع افزایش سرمایه بانک ها محقق شده است، تلاش می کنیم با سیاست حداقل سود، سرمایه بانک هایی را که از مشکلات سهامداران رنج می برند، افزایش دهیم تا سرمایه از محل ذخیره این سودها افزایش یابد. انباشته ها

وی با اشاره به اینکه بانک های ملت، پست، اختاز نوین و سایر بانک ها به همین ترتیب سرمایه خود را افزایش دادند، ادامه داد: در قانون بودجه امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک های دولتی پیش بینی شده است. برای بانک‌های خصوصی و خصوصی‌شده که مدیریت آن‌ها زیر نظر وزارت اقتصاد است، تلاش می‌شود از طریق تقسیم سود، سرمایه تامین شود.

معاون وزیر اقتصاد با تشریح اینکه موضوع مطالبات بانک ها از دولت در حوزه اصلاح ساختار بانکی در حال پیگیری است، گفت: در صورت وصول مطالبات بانک ها می توانیم قسمت زیادی از این دلخوری ها را جبران کنیم.

امسال به دلیل تکالیف قانونی، بانک ها مجبورند از مقدار قابل توجهی از سهام مازاد ملکی خود صرف نظر کنند.

حسینی در خصوص بازپرداخت تسهیلات قرض حسنه توسط شبکه بانکی از جمله وام ازدواج، تصریح کرد: بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در سال گذشته ۸۰ فقره تسهیلات از محل کار الحسنه پرداخت شده است. تا ۳۱ ژوئن سال جاری، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر وام قرض حسنه دریافت کردند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر در انتظار بودند.

نظارت بر پرداخت تسهیلات با اعتبارسنجی توسط بانک ها ضروری است

این مقام مسئول در پاسخ به دلیل عدم رغبت بانک ها به پرداخت تسهیلات خرد با احراز هویت، گفت: پرداخت تسهیلات ضمن احراز اصالت یکی از سیاست های جدی وزارت اقتصاد است.

وی با اشاره به اینکه نرخ سود بین بانکی، سود تسهیلات، تورم و قیمت اوراق در بازار سرمایه از جمله نرخ هایی است که باید با یکدیگر متوازن حرکت کنند، افزود: سیاستی برای افزایش نرخ سود بین بانکی وجود ندارد. هر گونه تعیین قیمت در همه بازارها باید با سایر بازارها سازگار باشد تا به تعادل برسد.

حق رای برخی از سهامداران ۵ بانک به وزارت اقتصاد واگذار شد

حسینی در پاسخ به این سوال که وزارت اقتصاد به دلیل بیش از حد مجاز سهام بانک ها از حق رای برخوردار است، تصریح کرد: بانک های رفاه، سرمایه، گردشگری، موسسه ملل متحد، بانک های اقتصاد نوین از جمله بانک هایی هستند که دارای حق رای هستند. دارای درصدی از حق رای: طبق قانون از مازاد آن توسط بانک مرکزی وزارت اقتصاد معاف شده است.

معاون بانک و وزیر اقتصاد در امور بیمه در خاتمه با تایید اینکه مبالغ پرداختی در حوزه وام و سپرده فرزند سوم براساس ابلاغیه بانک مرکزی تا پایان سال بررسی می شود، گفت: اختلافات فعلی بین بانک ها منجر به کسری بودجه یا عدم تعادل در منابع و مصارف می شود.