وام و تسهیلات بانکی بخش مسکن بخشوده نشده است


به نظر می رسد تعداد اندک متقاضیان موثر نهضت ملی مسکن در مقایسه با تعداد ثبت نام ها بهانه ای شده است تا نظام بانکی به وظیفه خود مبنی بر اختصاص ۲۰ درصد وام و تسهیلات بانکی به حوزه مسکن عمل نکند.

به گزارش پایگاه خبری اینترنتی به نقل از ایسنا، بر اساس قانون جهش تولید و عرضه مسکن، بانک‌ها موظفند تسهیلات ساخت و ساز را به متقاضیان واجد شرایط به صورت مرحله‌ای و بر اساس مقررات مربوطه پرداخت کنند. پیشرفت های انجام شده در ساخت و ساز ساختمان و آمار حاکی از آن است که از حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار متقاضی تا ۹ شهریور ۱۴۰۱، ۶۶۳ هزار نفر افتتاح حساب کردند و تعداد سپرده گذاران با مبلغ اولیه ۴۰ میلیون تومان، حدود ۳۰۰ هزار نفر است.

بر اساس آمار بانک مسکن تاکنون کل مبلغ واریز شده به حساب سازندگان نهضت ملی مسکن از محل آورده متقاضیان و تسهیلات ۳۰ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان بوده که ۱۱ هزار و ۹۲۹ میلیارد تومان آن بوده است. از محل آورده متقاضیان و ۱۸ هزار و ۳۰۴ میلیارد تومان تسهیلات به حساب سازندگان واریز شد. پس از آن در هر مرحله از دعوت واریزی تعدادی از افراد انصراف می دهند. تامین نقدینگی از سوی متقاضیان می تواند به پرداخت تسهیلات بانکی کمک کند که به دلایلی از جمله ظرفیت ضعیف افراد، تعداد افرادی که درخواست را تکمیل می کنند به طور نامتناسبی با متقاضیان مطلقه نامتناسب است. اما ظرفیت پایین بهانه ای نخواهد بود تا متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن نظام بانکی را در حالت تزریق نقدینگی قرار دهند. چرا که نظر برخی مسئولان از جمله وزیر راه و شهرسازی این است که برای جلب اعتماد متقاضیان، پروژه ها باید در مراحل اولیه با تسهیلات بانکی پیش برود تا به تدریج خانواده ها تشویق شوند. برای تامین.

عدم همکاری سیستم بانکی در تامین منابع پروژه NHM انتقاد مقامات دولتی و نمایندگان مجلس را در پی داشت. چندی پیش رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی درباره جریمه بانک هایی که به تعهدات خود در خصوص قانون افزایش تولید و عرضه مسکن عمل نمی کنند، صحبت کرد. بر اساس بند ۴ قانون جهش تولید و عرضه مسکن، بانک ها موظفند سالانه ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی خود را به بخش مسکن اختصاص دهند و در صورت عدم تخصیص به میزان ۲۰ درصد مبلغ پرداخت نشده جریمه خواهند شد. تعهد مورد انتظار برای آنها در سال ۱۳۹۸ حدود ۵.۵ درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن اختصاص یافته است. نمایندگان مجلس در قالب قانون جهش تولید و تجهیز مسکن تلاش کرده اند این رقم را به ۲۰ درصد برسانند اما به نظر می رسد بانک ها توجه چندانی به این قانون نداشته اند و دارم گفت: وزارتخانه راه و شهرسازی نباید نسبت به عدم همکاری بانک ها منفی عمل کند. تامین منابع مالی برای ساخت و ساز مسکن یکی از مهمترین موضوعات و چالش اصلی اجرای قانون جهش تولید مسکن است، بنابراین دولت باید با جدیت کار کند. علاوه بر این، قانون مازاد تولید مسکن نیز ضمانت اجرایی مناسبی را در نظر گرفته است که در صورت عدم همکاری بانک ها، توسط دولت جریمه می شوند.

پس از تصویب قانون جهش تولید و عرضه مسکن، ۲۷ بانک و موسسه اعتباری مکلف به پرداخت تسهیلات این طرح شدند. برای هر بانک یک سهمیه جداگانه تعیین می شود. بیشترین سهم به بانک اقامتی ۶۳ هزار میلیارد تومانی اختصاص داشت و دو بانک دولتی دیگر ۴۲ هزار میلیارد تومان پرداخت کردند. ارقام و ارقام مختلفی برای سایر بانک ها از ۳۰ میلیارد تومان تا ۳۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که طی یک سال گذشته و آن طور که از مسئولان شنیده می شود، بانک ها در پرداخت ها برای جهش تولید مسکن دستاورد چندانی نداشته اند. طرح امکانات او البته حدود یک ماه پیش، سهم وام دو بانک در یک بانک مسکن واریز نشده بود که مبلغ زیادی هم نیست. تعهد یکی از آنها ۷۲ میلیارد و دیگری موظف به پرداخت ۷۵ میلیارد تومان است که در هفته های گذشته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اعلام کرد که سهم بانک مسکن در اجرای طرح حرکت ملی رو به اتمام است و ما در حال اتمام هستیم. باید با کمک سایر بانک ها به تکمیل پروژه ها سرعت بخشد.