واشنگتن بانک های ترکیه را به توقف استفاده از سیستم میر تهدید کرد


بانک های ترکیه پس از تهدیدات واشنگتن استفاده از سیستم پرداخت میر روسی را متوقف کردند. بانک های ترکیه از جمله ایزبانک، دنیز بانک و ایش بانک (بزرگترین بانک خصوصی ترکیه) اعلام کردند که استفاده از سیستم پرداخت میر روسیه را متوقف کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، این اقدام پس از آن اتخاذ شد که واشنگتن هشدار داد در صورت کمک مسکو به دور زدن محدودیت های آمریکا، موسسات مالی با تحریم های ثانویه مواجه خواهند شد. دو بانک Izbank و Deniz تصمیم خود را به خبرگزاری روسی تایید کردند. Isbank همچنین به بلومبرگ توضیح داد که تصمیم آن پس از بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه مبنی بر توقف همکاری بزرگترین بانک خصوصی ترکیه، Is bankasi با سیستم پرداخت میر روسیه گرفته شده است.

هفته گذشته، اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) اعلام کرد که آماده است هر موسسه خارج از روسیه را که از سیستم پرداخت این کشور استفاده می کند، تحریم کند. سپس منابعی به فایننشال تایمز گفتند که ایالات متحده و اتحادیه اروپا قصد دارند بانک های ترکیه را تحت فشار قرار دهند تا کمک به مسکو برای دور زدن تحریم ها را متوقف کنند. در همین حال، ولادیمیر کومیلو، مدیر اجرایی سیستم کارت پرداخت ملی، در لیست سیاه ایالات متحده قرار گرفته است. بانک های ترکیه به دلیل ترس از تحریم های احتمالی ایالات متحده و انگلیس، کارت را تعلیق کردند، زیرا سیستم روسیه یکی از راه هایی است که مسکو در تلاش برای دور زدن تحریم های غرب و تصمیم کرملین برای خروج از سیستم سوئیفت است. مسکو اکنون در حال مذاکره برای پذیرش سیستم پرداخت خود در سایر نقاط جهان است.

بانک های ترکیه در اوایل آگوست به شبکه پرداخت میر پیوستند و به گردشگران روسی اجازه دادند تا هزینه خرید خود را در این کشور پرداخت کنند. سیستم میر توسط بانک مرکزی روسیه به عنوان جایگزین داخلی ویزا و مسترکارت پس از اولین دور تحریم ها علیه مسکو در سال ۲۰۱۴ توسعه یافت. از زمان معرفی سیستم پرداخت جدید، بانک های روسیه بیش از ۱۲۹ میلیون کارت میر صادر کرده اند. در حال حاضر در ترکیه، ویتنام، ارمنستان، کره جنوبی، ازبکستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوستیای جنوبی و آبخازیا پذیرفته شده است.

منبع: پسر

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!