همه آنچه باید در مورد مالیات کارتخوان بدانید


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ در کشورمان «قانون فروشگاه‌ها و نظام مودیان مالیاتی» به تصویب رسید که در ماده ۱۱ شورای اسلامی، تکلیف بانک مرکزی به تصویب رسید. از سال ۱۴۰۰ مشخصات کلیه افرادی که دستگاه کارتخوان، کارت بانکی و درگاه پرداخت الکترونیکی را به اداره مالیات ارسال می کنند.

یعنی برای تمامی افرادی که قبلا کارتخوان و درگاه پرداخت الکترونیکی دارند پرونده مالیاتی ارسال شده و پیامک به آنها اطلاع داده می شود. کلیه افرادی که از سال ۱۴۰۰ به بعد درخواست دریافت دستگاه پوز یا درگاه پرداخت آنلاین دارند باید ابتدا اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند.

آیا همه کارتخوان ها و درگاه های پرداخت الکترونیکی مشمول مالیات هستند؟

اول از همه، باید در نظر داشته باشیم که ما دو نوع مالیات را در نظر می گیریم:

۱- مالیات بر عملکرد:

مثلاً یک فروشگاه موبایل در سال ۱۴۰۱ باید درصدی از سود خود را پرداخت کند که به صورت پلکانی محاسبه می شود: فرض کنید فروش این فروشگاه در سال ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال و هزینه آن ۸۰۰۰ باشد. ۰۰۰۰۰ ریال منتهی به سود ۲۰۰۰۰۰۰.۰۰۰. اگر آن مؤدی اظهارنامه مالیاتی IRS را برای سال ۱۴۰۱ ارائه کند، می تواند از معافیت زندگی خود برای خود استفاده کند.

(توضیح: معافیت معیشت معافیتی است که همه ساله در قانون بودجه اعلام می شود، ارزش آن برای سال ۱۴۰۱ معادل ۳۹۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد، یعنی حتی این مبلغ نیز معاف از سود و مابقی سود مشمول مالیات می باشد. )

حال برای محاسبه مالیات به صورت زیر عمل می کنیم:

ابتدا کمک هزینه معیشت را از سود کسر می کنیم:

۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ – /۰۰۰/۰۰۰ = ۱/۰۰/۰۰۰/۰۰۰

حال رقم به دست آمده را به نرخ ماده ۱۳۱ می گیریم:

۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ * ۱۵% = /۰۰۰/۰۰۰

۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ * ۲۰% = ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

۶۰۴/۰۰۰/۰۰۰ * ۲۵% = /۰۰۰/۰۰۰

حالا این سه عدد را با هم جمع می کنیم و مالیات می گیریم: ۳۲۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال.

۲- مالیات بر ارزش افزوده:

سوال ۱: آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستم یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال دو کار باید انجام شود:

اول) برای اینکه ببینیم کالا یا خدمات ما در لیست معافیت است یا خیر؟ (فهرست کالاها و خدمات معاف)

۲) اگر کالا یا خدمات ما در لیست معافیت نیست، باید ببینیم که آیا در فراخوان ارزش افزوده هستیم یا خیر؟ (فهرست تماس)

اگر در لیست بازپرداخت هستیم باید در سایت مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کنیم و هر سه ماه یکبار اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را به اداره مالیات ارائه کنیم. آنچه مهم است این است که ما باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را برای فروش خود اعمال کنیم و آن را از خریداران دریافت کنیم. اگر این کار را نکنیم، گروه هندلینگ تمام ۹ درصد پول را از ما مطالبه می کند.

آیا حساب های شخصی علاوه بر دستگاه های نقطه فروش بررسی می شود؟

پاسخ: از ابتدای سال ۱۳۹۴ بانک مرکزی باید اطلاعات بانکی مودیان را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند. بنابراین، این سازمان از نظر قانونی اجازه دسترسی به حساب های بانکی را دارد. حالا که او قطعاً به حساب بانکی همه رفته است، نه.

لازم به ذکر است که ماده ۸ آیین نامه تبصره ۵ ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم به صراحت می گوید: در صورتی که گردش مالی حساب یا حساب های شخصی بیش از ۵ میلیارد تومان در سال باشد، بانک مرکزی در اختیار خواهد داشت. اطلاعات بانکی این شخص سازمان مالیاتی به عنوان یک قاعده، اگر اندازه حساب (های) این شخص کمتر از این رقم باشد، سازمان مالیاتی اجازه انجام معاملات بانکی را نخواهد داشت. در عمل شاهد نقض این حالت از سوی این سازمان هستیم.

من چندین سال است که یک دستگاه تخمگذار دارم. چه اتفاقی برای سال های گذشته و مالیات آنها خواهد افتاد؟

پاسخ: طبق قانون، نهاد امور مالیاتی می تواند ۵ سال به عقب بازگردد و از مؤدی مالیات مطالبه کند. البته در دو مورد زیر:

۱- در صورتی که مؤسسه اطلاعاتی دریافت کرده باشد که نشان می دهد مؤدی خرید و فروش هایی را انجام داده است که مجاز نبوده است.

۲- در صورتی که تراکنش های بانکی وی وارد شده و مشخص شود که محدودیت های حساب وی وارد شده و مخفی بوده است.

نتیجه: در صورتی که در سالهای گذشته (حداکثر ۵ سال) هیچ خرید و فروشی با کد ملی شما ثبت نشده باشد یا سازمان مبادلات بانکی شما را وارد نکرده باشد، مالیات آن سالها مطالبه نخواهد شد.

آیا معاملات شخصی نیز مشمول مالیات می شوند؟

پاسخ: نکته بسیار مهم این است که : کلیه سپرده ها به حساب بانکی افراد درآمد آن شخص می باشد. حال اگر آن شخص مدعی است فلان ودیعه درآمد او نبوده است، باید آن را ثابت کند. به عنوان مثال مبلغ ۲ میلیارد تومان وارد حساب بانکی وی شده و ادعا می کند که به دلیل فروش یک ملک مسکونی; چنانچه اسناد فروش ملک به اداره امور مالیاتی ارائه شود، این مبلغ را جزء درآمد خود حساب نمی کنند.

پروانه تجارت به نام شخص «الف» و پروانه تجارت به نام «ب» است. آیا برای هر کدام باید اظهارنامه جداگانه ارسال شود؟

پاسخ: شخصی به نام پوز باید صورتحساب ارسال کند و تمامی مبالغ واریز شده به حساب خود را روی صورت حساب اعلام کند. فردی که دارای پروانه کسب به نام خود می باشد باید برای تمدید پروانه کسب خود گواهی ارائه نماید.

حالا یک راه حل برای این دو نفر برای ارسال بیانیه وجود دارد: تبدیل مورد واحد به یک مورد مشترک

در صورتی که این دو نفر به حوزه مالیاتی مراجعه و پرونده مالیاتی خود را مشارکتی کنند می توانند کلیه درآمدهای خود را در صورتحساب اعلام و به سازمان ارسال کنند.

در سال ۱۴۰۰، یک پیام متنی (در ماه دسامبر) رسید که از شما می‌خواهد یک دستگاه POSE را وصل کنید، در غیر این صورت، همانطور که دستگاه را از برق جدا کردید، آن را از برق جدا می‌کنیم.

پاسخ: اگر در آن ۱۰ ماه خرید و فروش با کد ملی شما به سازمان مالیاتی ارسال شود یا آن سازمان وارد تراکنش های بانکی شما شود، مبالغ واریز شده برای آن ۱۰ ماه درآمد شما محسوب و مشمول مالیات می شود.

چگونه بفهمم که از مالیات عملکرد معاف هستم؟

پاسخ: موضوع معافیت های مالیاتی بسیار گسترده است و نیاز به بررسی موردی دارد، اما در اینجا مهمترین معافیت های مالیاتی برای اشخاص حقیقی آورده شده است:

۱- مدارس غیرانتفاعی ابتدایی، راهنمایی، راهنمایی، فنی و حرفه ای

۲- افتتاح آموزشگاه های فنی و حرفه ای

۳- باشگاه ها و موسسات ورزشی

۴- هزینه های درمانی که هر پرداخت کننده برای درمان خود، همسر، فرزندان، والدین، برادران و خواهران تحت تکفل پرداخت می کند.

۵- فعالیت های انتشاراتی، روزنامه نگاری، قرآنی (با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای ذیربط) و فعالیت های فرهنگی و هنری که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود. را

۶- کارگاه فرش دستباف و صنایع دستی

۷- مشاغل فعال در مناطق آزاد.

نکته بسیار مهم: در کلیه موارد فوق جهت استفاده از معافیت مالیاتی باید اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه خود را به اداره امور مالیاتی تسلیم و در زمان رسیدگی مدارک و دفاتر قانونی خود را به گروه تحقیق ارائه نمایند. (شرکت های گروه دوم و سوم نیازی به مهر موسسات حقوقی ندارند.)

از کجا بفهمم از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستم یا خیر؟

اگر کالا یا خدمات شما جزو موارد زیر است، نیازی به ثبت نام و انجام وظایف قانونی مرتبط با ارزش افزوده ندارید:

کالا:

۱) کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده

۲) دام و خوراک آن

۳) بذر، نهال، نهال، سموم و کودها

۴) شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، آرد، نان

۵) انواع گوشت و فرآورده های آن

۶) برنج، لوبیا، سویا، پروتئین سویا

۷) انواع روغن های خوراکی. هم گیاهان و هم حیوانات

۸) خمیر و کاغذ باطله، دفتر، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه

۹) نسخه چاپی و الکترونیکی: کتاب، روزنامه، مجلات و نشریات

۱۰) دارایی های ثابت. به عنوان مثال: زمین و ساختمان

۱۱) صنایع دستی تولید محلی

۱۲) داروها، انواع واکسن ها (انسان و حیوان)، لوازم پزشکی و توانبخشی

خدمات:

۱) خدمات درمانی، تشخیصی، پیشگیرانه، توانبخشی و حمایتی

۲) خدمات زینک، چاپ و چاپ در روزنامه های کاغذی یا الکترونیکی، کتاب و نشریات و خدمات انتشار و توزیع آنها به استثنای مؤسسات کمک آموزشی، کنکور و هرگونه آگهی کالاها و خدمات خانگی در روزنامه ها و نشریات.

۳) خدمات حمل و نقل (کالا و مسافر) داخل و خارج شهر و بین المللی از طریق زمینی، ریلی و دریایی.

۴) خدمات آموزشی، پژوهشی و ورزشی دارای مجوز

۵) خدمات اقامتی هتل های سه ستاره به پایین، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز

۶) طلا، جواهرات و پلاتین (طلای اصل، جواهرات و پلاتین مورد استفاده در صنایع دستی ساخته شده از این فلزات از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند).