هشدار ورشکستگی سیستم بانکی با اشاره به وضعیت نسبت کفایت سرمایه بانک ها


نسبت کفایت سرمایه بانک ها نگرانی هایی را در مورد آینده شبکه بانکی ایجاد کرده است و به نظر می رسد تعدادی از بانک ها در خطر ورشکستگی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شاخص های زیادی برای تحلیل شرایط بانک ها وجود دارد. اما اگر بخواهیم مقاومت بانک ها در برابر ریسک هایی مانند ورشکستگی و ناتوانی در انجام تعهدات را بسنجیم، احتمالاً نسبت کفایت سرمایه بانک ها مناسب ترین شاخص خواهد بود. با توجه به اینکه طبق آمار، بخش عمده ای از شبکه بانکی ایران زیان ده است، بسیاری از بانک ها در خطر ورشکستگی قرار دارند. با این حال وضعیت نامناسب نسبت کفایت سرمایه بانک ها نگرانی هایی را در مورد آینده شبکه بانکی ایجاد کرده است.

نسبت کفایت سرمایه بانک چقدر است؟

نسبت کفایت سرمایه برای بانک ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ در کمیته بازل نظارت بر بانک (Wing Committee) به دنیا معرفی شد. این شاخص حاصل تقسیم سرمایه اصلی بر کل دارایی های وزن شده بر اساس ریسک است. به عبارت دیگر، نسبت کفایت سرمایه نشان می دهد که بانک تا چه اندازه می تواند ریسک های جاری را با سرمایه خود پوشش دهد.

بر اساس ضوابط کمیته بال، حداقل نسبت کفایت سرمایه برای بانک ها و موسسات اعتباری ۱۲ درصد تعیین شد. این در حالی است که بانک مرکزی ایران حداقل معیار را برای شبکه بانکی ایران ۸ درصد تعیین کرده است. اما بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد که این توافق بانک مرکزی کافی نیست و وضعیت کفایت سرمایه بخش عمده شبکه بانکی ایران با استانداردها فاصله دارد.

هشدار خطر در شبکه بانکی

بررسی صورت های مالی ۱۹ بانک بورسی که صورت های مالی آنها در سایت کدال منتشر شده است نشان می دهد که در سال ۱۴۰۰ تنها ۶ بانک نسبت کفایت سرمایه بالای هشت درصد را ثبت کرده اند. از سوی دیگر، هفت بانک سال گذشته را با نسبت کفایت سرمایه منفی به پایان رساندند.

کفایت سرمایه بانک

اینده بانک نیز مانند بسیاری از آمارهای دیگر، در این رتبه بندی نسبت کفایت سرمایه منفی ۱۵۶.۹ درصد را ثبت کرده است که عملکردی فاجعه بار است. بانک های دی، شهر، پارسیان، سرمایه، گردشگری و ایران زمین از دیگر بانک هایی هستند که نسبت کفایت سرمایه آنها کمتر از صفر است.

همچنین نسبت کفایت سرمایه شرکت های اعتباری ملی، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک اقتصاد نوین، بانک پست و بانک پیام کمتر از هشت درصد است.

در سوی دیگر ماجرا، بانک های خاورمیانه کرمان، پاسارگاد، سینا، سامان و ملت توانستند نسبت کفایت سرمایه خود را به سطحی بالاتر از استانداردهای بانک مرکزی برسانند. البته بانک خاورمیانه با ثبت نسبت کفایت سرمایه ۱۳.۱ درصدی موفق شد استانداردهای جهانی را پشت سر بگذارد.

دلیل این وضعیت چیست؟

در نظام بانکی ایران که با مشکلاتی مانند تورم، تحریم و مداخله مستقیم دولت مواجه است، ریسک های شبکه بانکی بسیار بیشتر از میانگین جهانی است. اما به نظر می‌رسد بانک‌ها قادر به رقابت با این ریسک نیستند و این ریسک قابل توجهی را در شبکه بانکی به همراه دارد. دلایل وضعیت وخیم کفایت سرمایه در بانک های ایرانی را می توان از منظر داخلی و خارجی بررسی کرد.

اقداماتی مانند استقراض مستمر دولت و شرکت‌های دولتی از بانک‌ها و تصمیم‌گیری‌های «ساخت ساعت» در بانک‌ها، عوامل بیرونی هستند که بانک‌ها را دچار بحران کرده‌اند. از سوی دیگر، بی‌کفایتی مدیران بانک‌ها و ناتوانی آنها در مدیریت منابع و هزینه‌های بانک، شاید مهم‌ترین دلیل داخلی این وضعیت باشد.

فاصله ای نجومی بین بانک های ایران و جهان

این در حالی است که نظام بانکی ایران از نرخ های منفی کفایت سرمایه رنج می برد که به گفته کارشناسان، نرخ کفایت سرمایه ۸ یا ۱۲ درصدی برای پوشش ریسک های فعلی کافی نیست. امروزه بانک های بزرگ دنیا در مسیر افزایش نسبت کفایت سرمایه خود به ۱۴ یا حتی ۲۰ درصد هستند. اما رساندن نظام بانکی ایران به این سطوح نیازمند برنامه ریزی بلندمدت است و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، بانک های ایرانی، سهامداران و عموم مردم همیشه در معرض خطر هستند.

منبع: تجارت نیوز